MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

KURAKLIĞIN DOĞAL GAZA YANSIMASI 1.55 MİLYAR M³ FAZLADAN TÜKETİM (ENERJİGUNLUGU.NET)


BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ


İklim değişikliği etkilerinin en yoğun olduğu Türkiye‘de 2017 yılında yaşanan kuraklık nedeniyle düşen hidroelektrik üretiminin doğal gazda 1.55 milyar metreküp tüketim artışıyla karşılanabileceği kaydedildi.

Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi, Kuraklığın Türkiye‘nin doğal gaz tüketimine etkisini inceledi. Çalışmaya göre Türkiye 2017 yılında yağışların azalması nedeniyle 1.55 milyar metreküp fazla doğal gaz tüketti.

Tüm sistemde ortalama doğal gaz verimliliğinin yüzde 53 olarak baz alındığı çalışmada 1 m3 doğalgazın 10.64 kWh enerji içeriğine sahip olduğu ve bunun da% 53 verimle 5.6 kWh elektrik enerjisine dönüştüğü esas alındı. Buna göre, 2017 yılında Türkiye‘nin hidroelektrik üretimi 2016‘daki 1,155 milyar metreküp doğal gaza karşılık gelen 8,79 TWh daha düşük gerçekleşti. Hidroelektrik üretimindeki bu açığın sadece doğal gazla telafi edildiği varsayıldığında, elektrik sektöründe yalnızca kuraklığın etkisiyle 1.55 milyar metreküp doğalgaz fazladan tüketileceği hesaplandı. Üstelik bu kuraklığın, sulama mevsiminde sulama için kullanılan elektrikli su pompalarından dolayı daha fazla elektrik talebine neden olmuş olabileceği de hesaba katıldı. Bu nedenle çalışmada bölgesel tüketim seviyelerine bakmanın daha sağlıklı sonuca götürebileceği kaydedildi. Bu durumda da fazladan 0.6 milyar metreküp doğal gaz tüketimi daha olacağına dikkat çekildi.

Bununla birlikte, toplam doğalgaz üretimindeki artışın 20 TWh olduğu ve bunun da talep edilen 3.6 milyar m3 doğal gaza eşit olduğu belirtildi.

TÜRKİYE ELEKTRİK İHRACATÇISI OLDU

Çalışmada ilginç olan noktanın Türkiye‘nin bir elektrik ihracatçısı haline geldiği yönündeki istatistikler olduğu kaydedildi. Bulgaristan ve Yunanistan‘a kıyasla doğalgazdan daha ucuz elektrik üreten tüccarların, yurtiçinde üretilen elektriği ihraç etmeyi tercih ettikleri belirtildi. 1 milyar m3 doğal gaza eşit olan 5.5 TWh‘lik elektrik ticareti yapıldı.

(enerjigunlugu.net; 24.01.2018)FOX TV- ÇALAR SAAT- FOX ANA HABER

20.01.2018
 


Çok Okunanlar


TÜRK TELEKOM OTAŞ’TAN KİRALIK!

2018 YILI EN AZ ÜCRETLERİ RESMİ GAZETE’DE YAYIMLANDI

TTB’NİN YANINDAYIZ

TÜRK TELEKOM OTAŞ’TAN KİRALIK!

ANTALYA ŞUBE GENEL KURULU YAPILDI

ALIM GARANTİLİ “SERBEST” PİYASANIN FATURASI AĞIR!

KOCAELİ ŞUBE GENEL KURULU YAPILDI

TMMOB TERÖRE DE SAVAŞ SEVİCİLİĞİNE DE KARŞIDIR

ELEKTRİKTE ZORAKİ PİYASA

ELEKTRİKTE ZORAKİ PİYASA

Okunma Sayısı: 3


Tüm Basından Seçtiklerimiz

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2018 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
KEY İnternet Hizmetleri