MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 İZMİR ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

YENİ ÜYELİK

   · 

YAYIN SATIŞ LİSTESİ

   · 

HUKUKSAL ÇALIŞMALAR

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AYDIN   İZMİR   MANİSA 
 

 

EMO İzmir Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 333

Tüm Sayılar

 
ENERJİ RAPORU
 
HUKUKSAL ÇALIŞMALAR
 
ŞUBE ETKİNLİK GÖRSELLERİ
 
HALDUN BÜYÜKDORA ANMA
 
EYÜP SABRİ AKSÜT ANISINA ÖZEL EK
 
ÇALIŞANLARIN HAKLARI

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

TÜRK TELEKOM `KİRACISINDAN` KİRALIK


HABER


 
Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) İzmir Şubesi Yönetim Kurulu, 26 Ocak 2018 tarihinde yaptığı yazılı basın açıklamasıyla, aralarında Türk Telekom`un İzmir Bölge Müdürlüğü‘nün kullandığı Konak‘ta yer alan simge niteliğindeki binanın da bulunduğu çok sayıda binanın kiraya verilmesi için ilana çıkılmasına tepki gösterdi.
 

BASIN 2018-1                                                        26.01.2018
ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI İZMİR ŞUBESİ BASIN AÇIKLAMASI

TÜRK TELEKOM "KİRACISINDAN" KİRALIK

Özelleştirilmesinin ardından mali yapısı bozulan ve ciddi bir borç yükü altına sokulan Türk Telekom, aralarında İzmir Bölge Müdürlüğü‘nün kullandığı Konak‘ta yer alan simge niteliğindeki binanın da bulunduğu çok sayıda binasını kiraya vermek için ilana çıktı.

Oger Telekom‘un (OTAŞ) yönettiği Türk Telekom, 2017 yılında kurumsal yapısında ciddi değişikliklere giderek, personeli azaltmaya çalışmıştı. Geçtiğimiz yıl bazı kadroların da tamamen kaldırmak, daha alt düzey bir kadroya indirmek gibi yöntemleri uygulayan Türk Telekom, çok sayıda EMO üyesi elektrik, elektronik ve haberleşme mühendisinin de mağdur olmasına neden olmuştu. Türk Telekom‘da bölge müdürü, il müdürü, ihtisas müdürü gibi saha organizasyonundaki yönetici kadrolardan emekliliği gelenlerin büyük kısmı, görevden alınmak suretiyle kurumdan uzaklaştırılmıştı.

Türk Telekom‘un yüzde 55‘lik kontrol hissesini elinde tutan OTAŞ, kendi borçlarını ödemediği gibi Türk Telekom‘u da ciddi bir borç yükü altında bırakarak, zarar etmesine neden olmuştur. Bir önceki yıl 862 milyon TL kar eden şirket, 2016‘da artan finansal borçlar nedeniyle 724 milyon TL zarar açıklamıştır. Yarattığı borç yükü ve hisse krizine rağmen Türk Telekom‘u yönetmesine izin verilen OTAŞ‘ın personel azaltarak yapmaya çalıştığı "tasarruf" atağına, şimdi de iletişim alt yapısını barındıran binaları ve çalışma ofislerini kiraya verme girişimini de eklemiştir.

Türk Telekom tarafından kiralık ilanı verilen gayrimenkul sayısı ülke genelinde 63 bina, 109 işyeri, 14 arsa ve 3 konuta ulaşmıştır. Söz konusu ilanlar arasında "İzmir`in En Gözde Bölgesinde, Deniz Cepheli Kiralık Bina" başlığı altında pazarlamaya çalışılan bölge müdürlüğü çalışma ofisi de bulunmaktadır. Pasaport mevkiinde bulunan bu binanın yanı sıra kiralık ilanları arasında Balçova, Buca, Bayraklı, Bornova, Karabağlar, Kemalpaşa, Menderes, Selçuk ve Çiğli ilçelerinde birer, Buca, Bornova ve Karabağlar‘da ise ikişer adet olmak üzere, İzmir genelinde toplamda 13 Türk Telekom binası da yer almaktadır. Bu binaların yanında Bornova, Buca ve Karşıyaka‘da yer alan ve bağımsız bina niteliği bulunmayan 3 gayrimenkul için ise işyeri kategorisinden ilana çıkılmıştır.

Türk Telekom‘un özelleştirilmesiyle devredilen yalnızca işletme hakkıdır; tüm altyapı tesisleri kamunun mülkiyetidir ve 2005 tarihinde gerçekleştirilen devirden itibaren 21 yıllık süre sonunda alt yapının geliştirilerek, kamuya devredilmesi gerekir. Ülkemizin temel iletişim alt yapısını barındıran ve bu alt yapının yönetildiği binaların kiraya verilmeye çalışılması, özelleştirme sürecinin başından beri taşıdığımız alt yapının geleceğine ilişkin kaygılarımızı büyütmektedir.

Ülkemizin en stratejik kurumlardan biri olan Türk Telekom‘da yaratılan bu kaosunun sorumlusu; özelleştirme bedeli için bile hisseleri rehin verilerek kredi çekilmesine izin veren siyasal iktidardır. AKP iktidarı tarafından Türk Telekom özelleştirmesinde rehinli hisselere alıcı, mülklere ise kiracı aranması noktasına kadar gelinmesine izin verilmiştir. İflas eden özelleştirme sürecinden vazgeçilerek, imtiyaz sözleşmesi başta olmak üzere Hazine‘nin her türlü hakkı kullanarak, telekomünikasyon altyapısının acilen güvence altına alınması çağrımızı yeniliyoruz. Temel telekomünikasyon alt yapısını yönetmesi nedeniyle ülke geleceği ve bilgi toplumuna dönüşüm için en önemli kurum olan Türk Telekom‘un siyasi ve ticari baskılardan uzak, kamu yararına özerk biçimde yönetilmesi için acilen adım atılmalıdır. 


Elektrik Mühendisleri Odası
İzmir Şubesi Yönetim Kurulu

26 Ocak 2018MÜKREMİN ZÜLKADİROĞLU TRT HABER`İN SORULARINI YANITLADI

05.02.2018
 


Çok Okunanlar


TÜRK TELEKOM `KİRACISINDAN` KİRALIK

MÜKREMİN ZÜLKADİROĞLU TRT HABER`İN SORULARINI YANITLADI

EMO İZMİR ŞUBESİ 31. DÖNEM ÇALIŞMA RAPORU YAYIMLANDI

MÜKREMİN ZÜLKADİROĞLU TRT HABER`İN SORULARINI YANITLADI

EMO İZMİR ŞUBESİ YENİ ÇALIŞMA DÖNEMİNE HAZIRLANIYOR

ELEKTRİK İÇ TESİSLERİ PROJE ONAY SÜREÇ BİLDİRİMİ ADM VE GDZ EDAŞ

TARİHİ ELEKTRİK FABRİKAMIZA SAHİP ÇIKALIM

ŞUBAT 2018 BÜLTENİ : DÜN`ÜZ BUGÜN`ÜZ YARIN`IZ

BÜYÜK SANAYİ ABONELERİNE ÖRTÜLÜ ELEKTRİK ZAMMI

MESLEKİ DENETİM VE EN AZ ÜCRET UYGULAMALARI HUKUKA UYGUN

Okunma Sayısı: 186


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2018 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
KEY İnternet Hizmetleri