MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

TÜRK TELEKOM `KİRACISINDAN` KİRALIK


BASIN AÇIKLAMASI


 
Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) İzmir Şubesi Yönetim Kurulu, 26 Ocak 2018 tarihinde yaptığı yazlı basın açıklamasıyla, aralarında Türk Telekom`un İzmir Bölge Müdürlüğü‘nün kullandığı Konak‘ta yer alan simge niteliğindeki binanın da bulunduğu çok sayıda binanın kiraya verilmesi için ilana çıkılmasına tepki gösterdi.
 

BASIN 2018-1                                                        26.01.2018
ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI İZMİR ŞUBESİ BASIN AÇIKLAMASI


TÜRK TELEKOM "KİRACISINDAN" KİRALIK


Özelleştirilmesinin ardından mali yapısı bozulan ve ciddi bir borç yükü altına sokulan Türk Telekom, aralarında İzmir Bölge Müdürlüğü‘nün kullandığı Konak‘ta yer alan simge niteliğindeki binanın da bulunduğu çok sayıda binasını kiraya vermek için ilana çıktı.

Oger Telekom‘un (OTAŞ) yönettiği Türk Telekom, 2017 yılında kurumsal yapısında ciddi değişikliklere giderek, personeli azaltmaya çalışmıştı. Geçtiğimiz yıl bazı kadroların da tamamen kaldırmak, daha alt düzey bir kadroya indirmek gibi yöntemleri uygulayan Türk Telekom, çok sayıda EMO üyesi elektrik, elektronik ve haberleşme mühendisinin de mağdur olmasına neden olmuştu. Türk Telekom‘da bölge müdürü, il müdürü, ihtisas müdürü gibi saha organizasyonundaki yönetici kadrolardan emekliliği gelenlerin büyük kısmı, görevden alınmak suretiyle kurumdan uzaklaştırılmıştı.

Türk Telekom‘un yüzde 55‘lik kontrol hissesini elinde tutan OTAŞ, kendi borçlarını ödemediği gibi Türk Telekom‘u da ciddi bir borç yükü altında bırakarak, zarar etmesine neden olmuştur. Bir önceki yıl 862 milyon TL kar eden şirket, 2016‘da artan finansal borçlar nedeniyle 724 milyon TL zarar açıklamıştır. Yarattığı borç yükü ve hisse krizine rağmen Türk Telekom‘u yönetmesine izin verilen OTAŞ‘ın personel azaltarak yapmaya çalıştığı "tasarruf" atağına, şimdi de iletişim alt yapısını barındıran binaları ve çalışma ofislerini kiraya verme girişimini de eklemiştir.

Türk Telekom tarafından kiralık ilanı verilen gayrimenkul sayısı ülke genelinde 63 bina, 109 işyeri, 14 arsa ve 3 konuta ulaşmıştır. Söz konusu ilanlar arasında "İzmir`in En Gözde Bölgesinde, Deniz Cepheli Kiralık Bina" başlığı altında pazarlamaya çalışılan bölge müdürlüğü çalışma ofisi de bulunmaktadır. Pasaport mevkiinde bulunan bu binanın yanı sıra kiralık ilanları arasında Balçova, Buca, Bayraklı, Bornova, Karabağlar, Kemalpaşa, Menderes, Selçuk ve Çiğli ilçelerinde birer, Buca, Bornova ve Karabağlar‘da ise ikişer adet olmak üzere, İzmir genelinde toplamda 13 Türk Telekom binası da yer almaktadır. Bu binaların yanında Bornova, Buca ve Karşıyaka‘da yer alan ve bağımsız bina niteliği bulunmayan 3 gayrimenkul için ise işyeri kategorisinden ilana çıkılmıştır.

Türk Telekom‘un özelleştirilmesiyle devredilen yalnızca işletme hakkıdır; tüm altyapı tesisleri kamunun mülkiyetidir ve 2005 tarihinde gerçekleştirilen devirden itibaren 21 yıllık süre sonunda alt yapının geliştirilerek, kamuya devredilmesi gerekir. Ülkemizin temel iletişim alt yapısını barındıran ve bu alt yapının yönetildiği binaların kiraya verilmeye çalışılması, özelleştirme sürecinin başından beri taşıdığımız alt yapının geleceğine ilişkin kaygılarımızı büyütmektedir.

Ülkemizin en stratejik kurumlardan biri olan Türk Telekom‘da yaratılan bu kaosunun sorumlusu; özelleştirme bedeli için bile hisseleri rehin verilerek kredi çekilmesine izin veren siyasal iktidardır. AKP iktidarı tarafından Türk Telekom özelleştirmesinde rehinli hisselere alıcı, mülklere ise kiracı aranması noktasına kadar gelinmesine izin verilmiştir. İflas eden özelleştirme sürecinden vazgeçilerek, imtiyaz sözleşmesi başta olmak üzere Hazine‘nin her türlü hakkı kullanarak, telekomünikasyon altyapısının acilen güvence altına alınması çağrımızı yeniliyoruz. Temel telekomünikasyon alt yapısını yönetmesi nedeniyle ülke geleceği ve bilgi toplumuna dönüşüm için en önemli kurum olan Türk Telekom‘un siyasi ve ticari baskılardan uzak, kamu yararına özerk biçimde yönetilmesi için acilen adım atılmalıdır. 


Elektrik Mühendisleri Odası
İzmir Şubesi Yönetim Kurulu
26 Ocak 2018PROF. DR. BELGİN EMRE TÜRKAY’DAN KONGRE DAVETİ

14.05.2019
 


Çok Okunanlar


BARIŞ TERKOĞLU SÖYLEŞİSİ: METASTAZ

SEMİNER : KOMPANZASYON TASARIMI

PLC TEMEL EĞİTİMİ DÜZENLENDİ

BİYOLOJİSİ DEĞİŞEN İNSANA DOĞRU KONFERANSI DÜZENLENDİ

KLEMSAN`DAN ŞUBEMİZE ZİYARET

TMMOB 6. KADIN KURULTAYI İZMİR YEREL KURULTAYI-PROGRAM-ONLİNE KAYIT

ADALET VE DEMOKRASİ NÖBETİNE ÇAĞRI-BULUTSUZLUK ÖZLEMİ KONSERİ

TRT’DE İSTİHDAM FAZLASI PERSONEL YOKTUR!

SEMİNER : İNSAN HAREKET DESTEK SİSTEMLERİNE BAKIŞ: MÜHENDİSLİK YAKLAŞIMI

HAVUZLAR İÇİN ÖNLEM ÇAĞRISI (HÜRRİYET EGE)

Okunma Sayısı: 222


Tüm Basın Açıklamaları

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2019 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
KEY İnternet Hizmetleri