MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

SİNOP`TA ORTALIK KARIŞTI... VATANDAŞLAR ÇED TOPLANTISI`NA ALINMADI....(HEDEFHALK.COM)


YAZILI BASINDA ODAMIZ


Sinop‘a yapılması planlanan Nükleer Santral için düzenlenen Halk Toplantısı‘nda ortalık karıştı. Salona alınmayan vatandaşlar, Valiliğe yürüdü. Gözaltına alınan vatandaşlar var...
Sinop Nükleer Santrali ile ilgili Ahmet Dıranas Uygulama Oteli‘nde gerçekleştirilen halk bilgilendirme toplantısına katılmak isteyen nükleer karşıtı Sinoplu vatandaşlar ve yetkililer toplantı alanına alınmadı.

Sinop İli Merkez İlçesi Abalı Köyü‘nün İnceburun mevkiinde 4.560 MWe kurulu gücünde yapılması planlanan Sinop Nükleer Güç Santrali projesi ile ilgili Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Başvuru Dosyasının görüşe açılması ve düzenlenen halk bilgilendirme toplantısına katılmak isteyen Sinopluların önü, toplantının gerçekleştirildiği otelin yoluna kurulan barikatlarla engellendi.

Sinop Abalı Köyü Akliman Mevkii‘nde bulunan Ahmet Muhip Dıranas Uygulama Oteli‘nde gerçekleştirilen Sinop Nükleer Güç Santrali ÇED Sürecinde Halkın Katılım Toplantısı‘na katılmak amacıyla gelip, alana giremeyen vatandaşlar ve yetkililer adına Nükleer Karşıtı Platform (NKP) üyeleri, imza topladılar. Toplanan imzaların ardından yetkililer ve vatandaşlar, gerçekleştirilen ÇED Sürecinde Halkın Katılım Toplantısı‘nın iptali için dilekçe vermek üzere Sinop Valiliği‘ne doğru yürüyüş yaptılar. CHP Sinop milletvekili Barış Karadeniz‘e ise Sinop Valiliği önünde yaşanan arbede sırasında polis yumruk attı.

SALON DOLU DEDİLER

Sabah erken saatlerde toplantıya katılmak için yola çıkan nükleer santral karşıtı vatandaşlar salonun dolu olduğu gerekçe gösterilerek alana alınmadı. Toplantıya katılım sağlayarak nükleer santralin olası zararlarından bahsetmek isteyen CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker, CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz, Sinop Belediye Başkanı Baki Ergül, Gerze Belediye Başkanı Osman Belovacılıklı, Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Merkez Şube Başkanı Hüseyin Önder, Nükleer Karşıtı Platform (NKP) Samsun Sözcüsü ve EMO Samsun Şube Başkanı Mehmet Özdağ da toplantı alanına giremedi.

Barikatların önünde basına seslenen EMO Samsun Şube Başkanı Mehmet Özdağ, "OHAL şartlarında ÇED süreci yapılmamalı, toplantıyı OHAL‘siz zamanlara erteleyelim" vurgusunu yineledi.  Kurulması planlanan nükleer santrale ve barikatlara tepki gösteren Sinop halkı ise polislere dönerek "Zehir fabrikası istemiyoruz" diyerek seslerini duyurmaya çalıştı.

HALK DIŞARIDA İÇERDEKİLER KİM?

Toplantı salonuna ulaşmak için Gerze‘den itibaren dört farklı noktada GBT kontrolüne uğrayan yetkililer ve vatandaşlar, "Bizlere zaman kaybettirilmeye çalışılıyor" yorumunu yaptılar. Barikatların ardına geçemeyen CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz ise HHALK muhabirine verdiği demeçte, "Burada amaç halkı bilgilendirmek değildir. Halk toplantıya alınmamıştır. Bizler sabahın erken saatlerinde alana gelmemize rağmen salonun dolu olduğu söylenmiştir. Sinop halkının içeri alınmadığı halkın bilgilendirme toplantısına kimlerin alınacağı üç gün önceden belirlenmiştir. Bu ÇED toplantısı halkı bilgilendirmek için değil, halkı bilgilendirmemek adına gerçekleştirilen formaliteden ibaret bir toplantıdır. Halk buradadır içeridekiler kimdir? " dedi. 

VEKİLE POLİS YUMRUĞU
ÇED Sürecine Halkın Katılım Toplantısı‘na katılamayan nükleer karşıtları suç duyurusunda bulunmak için toplanan imzaların ardından, söz konusu toplantının iptal edilmesi için dilekçe vermek üzere Sinop Valiliği‘ne doğru yürüyüşe geçti. Sinop sokaklarında "Sinop Çernobil olmayacak" diye slogan atarak ilerleyen yaklaşık 200 kişilik grup, valilik önüne geldiğinde bir barikatla daha karşılaştı.

200 kişilik grup için görevlendirilen 800 kişilik polis ekipleri arasında yaşanan arbede esnasında CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz‘e, polis yumruk attı. Kalabalığa biber gazı ve coplarla müdahale eden polis, ardından tekrar barikat kurarak kalabalığın valiliğe girişine engel oldu. Barikatların önünde dağıtılan dilekçeleri imzalayan vatandaşlar önce teker teker ardından da beşerli gruplar halinde içeriye alındılar. Vekile yumruk atan polis adına konuşan komiser ise, "Yumruk değil" diyerek savunma yaptı.

Dilekçelerin toplanmasının ardından valilik önünde CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker, CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal,  CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz ve EMO Genel Başkanı Hüseyin Önder ve Sinop NKP üyeleri yaptıkları basın açıklamasıyla görüşlerini dile getirdi. CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz ise, "Kendime yapılanı değil ama halka yapılan muameleyi kınıyorum" dedi.

(hedefhalk.com; 06.02.2018)

 

Bağlantılar

www.hedefhalk.com/sinopta-ortalik-karisti-vatandaslar-ced-toplantisina-alinmadi-1321595h.htm
 


ŞAKİR AYDOĞAN VE TAHSİN YILMAZ ANILDI

24.01.2019
 


Çok Okunanlar


KOMİSYON TOPLANTILARI

EMO EĞİTİM KURULTAYI 1. HAZIRLIK TOPLANTISI

TMMOB 45. DÖNEM II. DANIŞMA KURULU TOPLANTISI YAPILDI

TEKNİK KOMİSYON TOPLANTISI

BİYOMEDİKAL MÜHENDİSLERİ TOPLANTISI

TMMOB İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ SORUNLARI ÇALIŞTAYI YEREL FORUMLARI BAŞLIYOR

ALIŞKANLIKLAR DEĞİŞMELİ (CUMHURİYET)

TMMOB III. KADIN SEMPOZYUMU: “KRİZ, KENT, KADIN`

TMMOB’DEN BELEDİYELERE “USULSÜZ BEDEL” UYARISI

Okunma Sayısı: 16


Tüm Yazılı Basında Odamız

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2019 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
KEY İnternet Hizmetleri