MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

SİNOP`TA ÇED KAVGASI (HEDEF HALK)


YAZILI BASINDA ODAMIZ


 
SİNOP Nükleer Santrali halk bilgilendirme toplantısına katılmak isteyen kalabalık grup toplantıya alınmayınca ortalık karıştı. Valilik önündeki protesto- cular ile polis arasında arbede yaşandı. 3 kişi gözaltına alındı. Katılımcılar ÇED toplantısının iptal edilmesini istedi. Halk `Zehir fabrikası istemiyoruz` diye slogan attı.
 

ÇED toplantısı öncesi ORTALIK KARIŞTI

Sinop Nükleer Santrali ile ilgili Ahmet Dıranas Uygulama Oteli‘nde gerçekleştirilen halk bilgilendirme toplantısına bazı vatandaşlar alınmadı. Sinop Valiliği önünde ise vatandaşlar ile polis arasında arbede yaşandı

Sinop İli Merkez İlçesi Abalı Köyü‘nün İnceburun mevkiinde 4.560 MWe kurulu gücünde yapılması planlanan Sinop Nükleer Güç Santrali projesi ile ilgili Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Başvuru Dosyasının görüşe açılması ve düzenlenen halk bilgilendirme toplantısına katılmak isteyen Sinopluların önü, toplantının gerçekleştirildiği otelin yoluna kurulan barikatlarla engellendi.

Sinop Abalı Köyü Akliman Mevkii‘nde bulunan Ahmet Muhip Dıranas Uygulama Oteli‘nde gerçek leştirilen Sinop Nükleer Güç Santrali ÇED Sürecinde Halkın Katılım Toplantısı‘na katılmak amacıyla gelip, alana giremeyen vatandaşlar ve yetkililer adına Nükleer Karşıtı Platform (NKP) üyeleri, imza topladılar. Toplanan imzaların ardından yetkililer ve vatandaşlar, gerçekleştirilen ÇED Sürecinde Halkın Katılım Toplantısının iptali için dilekçe vermek üzere Sinop Valiliği‘ne doğru yürüyüş yaptılar. CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz‘inde aralarında olduğu grup ile polis arasında arbede yaşandı. Polis 3 kişiyi gözaltına aldı.

SALON DOLU DEDİLER

Sabah erken saatlerde toplantıya katılmak için yola çıkan nükleer santral karşıtı vatandaşlar salonun dolu olduğu gerekçe gösterilerek alana alınmadı. Toplantıya katılım sağlayarak nükleer santralin olası zararlarından bahsetmek isteyen CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker, CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz, Sinop Belediye Başkanı Baki Ergül, Gerze Belediye Başkanı Osman Belovacıklı, Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Merkez Şube Başkanı Hüseyin Önder, Nükleer Karşıtı P Platform (NKP) Samsun Sözcüsü ve EMO Samsun Şube Başkanı Mehmet Özdağ da toplantı alanına giremedi. Barikatların önünde basına seslenen EMO Samsun Şube Başkanı Mehmet Özdağ, "OHAL şartlarında ÇED süreci yapılmamalı, toplantıyı OHAL‘siz zamanlara erteleyelim" vurgusunu yineledi.

Kurulması planlanan nükleer santrale ve barikatlara tepki gösteren Sinop halkı ise polislere dönerek "Zehir fabrikası istemiyoruz" diyerek seslerini duyurmaya çalıştı.

HALK DIŞARIDA İÇERDEKİLER KİM?

Toplantı salonuna ulaşmak için Gerze‘den itibaren dört farklı noktada GBT kontrolüne uğrayan yetkililer ve vatandaşlar, "Bizlere zaman kaybettirilmeye çalışılıyor" yorumunu yaptılar. Barikatların ardına geçemeyen CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz ise HALK muhabirine verdiği demeçte, "Burada amaç halkı bilgilendirmek değildir. Halk toplantıya alınmamıştır. Bizler sabahın erken saatlerinde alana gelmemize rağmen salonun dolu olduğu söylenmiştir. Sinop halkının içeri alınmadığı halkın bilgilendirme toplantısına kimlerin alınacağı üç gün önceden belirlenmiştir. Bu ÇED toplantısı halkı bilgilendirmek için değil, halkı bilgilendirmemek adına gerçekleştirilen formaliteden ibaret bir toplantıdır. Halk buradadır içeridekiler kimdir?" dedi.

TOPLANTIDA GERGİN GEÇTİ

SİNOP‘TA nükleer santral projesi ile ilgili bilgilendirme toplantının yapıldığı otelde, bazı vatandaşlar ‘Sağlığımızla oynuyorsunuz‘ diyerek tepki gösterdi.

Elektrik Üretim AŞ iştiraki EUAS International ICC tarafından organize edilen, Türkiye‘nin ikinci nükleer güç santrali (NGS) olacak Sinop NGS Projesi‘nin Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) kapsamında "Halkın Katılımı Toplantısı" Sinop‘un Abalı köyünde yapıldı. Firma teknik ekibince projenin detayları hakkında yöre halkına genel bir sunum yapıldı, ardından halkın görüş, soru ve önerileri alındı.

Proje Müdürü Yılar, soruları yanıtlarken santralin inşaat ve işletmesinde yörenin tüm hassasiyetlerinin dikkate alınacağını belirterek, "İstihdamda yöre halkına öncelik verilecek ve hem inşaat hem de işletme aşamasında yöre halkı eğitilerek istihdam edilecek. Sinop Nükleer Santralinin yapımı aşamasında ve sonrasında yöredeki köylerin taşınması söz konusu değildir. Öncelikle kaza olmaması için her türlü önlemi T alıyoruz. Fakat yine de herhangi bir kaza durumunda ne yapılması gerektiği üzerine çok detaylı çalışmalar yapıyoruz. Zaten bu konuda ulusal düzeyde AFAD tarafından çalışmalar yürütülüyor. Proje bazlı olarak her türlü acil eylem planlarımızı hazırlıyoruz ve en ufak bir kaza durumunda bile ne yapılacağı proje başlamadan çok daha önce belirlenmiş ve iletilmiş olacak." dedi.

EV EV DOLAŞACAĞIZ

Toplantıyı yöneten Sinop Çevre İl Müdürü Oğuzhan Kurt da şu aşamada ÇED başvuru dosyasının sunulduğunu belirterek, "Mahalle mahalle, ev ev dolaşarak projeyi anlatıp ÇED raporunu netleştirdikten sonra bütün kamuoyuna duyuracağız" ifadesini kullandı.

SALONDA PROTESTO

Engin Tınman ve Ali Dizdaroğlu isimli iki vatandaş, toplantının başında "Halkın katılımı toplantısına hoş geldiniz" anonsundan sonra, "Hangi halk? Hepimizin sağlığıyla oynuyorsunuz" diye tepki gösterdi. Salonda bulunan güvenlik görevlileri tarafından etkisiz hale getirilen göstericiler gözaltına alındı. 

(HEDEF HALK; 07.02.2018)TRT- TRT HABER

07.11.2018
 


Çok Okunanlar


2019 YILI EN AZ ÜCRETLERİ BELİRLENDİ

YARGIDAN ASANSÖR AVAN PROJESİNDE İMZA ZORUNLULUĞUNA ONAY

EMO MİSEM DAİMİ KOMİSYONU TOPLANDI

EMO TEKNİK GÖREVLİLER TOPLANTISI

YALNIZ SİNOP SANTRALI PROJESİNDEN DEĞİL, TÜM NÜKLEER SANTRAL PROJELERİNDEN VAZGEÇİN!

ELECO 2018 BAŞLIYOR

TRT AÇIKLAMASINA POLİS MÜDAHALESİNİ KINIYORUZ

TUNCEL AKMAN YAŞAMINI YİTİRDİ

IT FORUM TURKEY 29 OCAK 2019 TARİHİNDE İSTANBUL`DA

KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE ULUSLARARASI MÜCADELE GÜNÜ ETKİNLİKLERİ

Okunma Sayısı: 21


Tüm Yazılı Basında Odamız

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2018 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
KEY İnternet Hizmetleri