MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

ELEKTRİKTE ZORAKİ PİYASA (KAYNAK ELEKTRİK) 
20 OCAK 2018 TARİHİNDE YAYINLANAN TEBLİĞ KAPSAMINDA NİSAN AYINDA UYGULAMAYA GİRECEK SON KAYNAK TEDARİK TARİFESİ SANAYİ KURULUŞLARI VE MESLEK ÖRGÜTLERİ TARAFINDAN TARTIŞILIYOR.YENİ TARİFEYLE BÜYÜK SANAYİ KURULUŞLARININ KULLANDIĞI ELEKTRİĞE `ÖRTÜLÜ BİR ZAM` GETİRİLDİĞİNE DİKKAT ÇEKEN EMO,BU ZAM ORANININ NİSAN AYI İÇİN AÇIKLANAN REFERANS YENİLENEBİLİR ENERJİ MALİYETİ İLE PİYASADAKİ 2017 YILI ORTALAMA ELEKTRİK FİYATI DİKKATE ALINDIĞINDA YÜZDE 26`YI AŞABİLECEĞİNİ BELİRTTİ.
 

Elektrik Mühendisleri Odası, 20 Ocak 2018 tarihinde yayımlanan Tebliğ kapsamında Nisan ayında uygulamaya girecek Son Kaynak Tedarik Tarifesini değerlendirdi. Büyük sanayi kuruluşlarının kullandığı elektriğe "örtülü bir zam" getirildiğine dikkat çeken EMO, bu zam oranının Nisan ayı için açıklanan referans yenilenebilir enerji maliyeti ile piyasadaki 2017 yılı ortalama elektrik fiyatı dikkate alındığında yüzde 26‘yı aşabileceğini belirtti. İktidarın siyasal çıkarları ve iktidar üzerinde etkili kesimlerin tercihleri doğrultusunda alınan kararların yarattığı sıkıntıya da dikkat çeken EMO, toplumsal yararı gözeten kamusal politikalara ihtiyaç olduğunu vurguladı.

EMO tarafından yapılan açıklamada "Büyük sanayi kuruluşları artık normal tarifeden değil,"son kaynak tedarik" adı altında yeni elektrik tarifesine göre fatura ödeyecekler.Tebliğe göre Nisan ayında uygulamaya geçecek yeni tarife, büyük sanayi kuruluşlarının elektrik fiyatlarına "örtülü zam yapılmasına neden olacak. Özellikle organize sanayi bölgelerinin yoğun tepki gösterdiği son kaynak tedarik tarifesi kapsamındaki parametreler; Aralık ayı verilerine göre elektrik fiyatlarında yüzde 9 64 artış anlamına geliyor. Nisan ayı için açıklanan referans yenilenebilir enerji maliyeti ile 2017 yılı ortalama piyasa fiyatı dikkate alındığında ise zam oranının yüzde 26.88‘e kadar çıkabileceği görülüyor" denirken sözkonusu tarifenin Nisan 2018‘den itibaren yüksek tüketimli sanayi kuruluşlarına, normal sanayi tarifesi yerine yeni formülle belirlenen tarifeden fatura kesileceği vurgulanıyor.

Elektrik hizmetinin sunumu yanında talep tarafını da düzenlemeye yönelik "serbest tüketici" limiti uygulamasında, 2018 için yıllık 2 bin kilovat saatlik limitin üzerinde kalan elektrik kullanıcılarının dağıtım şirketleri yerine piyasadan elektrik almaları öngörülüyordu. Ancak ikili anlaşmalarla normal tarifeden daha indirimli satış yapan tedarik şirketleri zarar ettiklerini belirterek sözleşmelerini geçen yıl feshetmeye başlamışlardı. EPİAŞ‘ın verilerine göre 2012‘de yüzde 16.03 olan serbest tüketici çekiş oranı, 2013‘te yüzde 24.94‘e, 2014‘te yüzde 36.93‘e, 2015‘te yüzde 42.39‘a çıkmış ve 2016 yılında yüzde 53.55 ile tepe düzeyine varmıştı. Ancak 2017 yılında oran yüzde 47.36‘ya geriledi. Verilerin de gösterdiği gibi elektrik tarifelerine yapılan müdahaleler sayesinde her isteyene elektrik sağlamakla yükümlü "görevli tedarik şirketleri‘nin sahibi olan dağıtım şirketleri geçen yıl daha fazla elektrik satma olanağı sağlamıştı. Yeni tarife uygulaması hem görevli tedarik şirketlerinin yüksek tüketimli sanayiye yaptıkları satışlara daha yüksek fatura kesmelerine; hem de tedarik şirketleri denilen piyasada elektrik toptan ve perakende satışı yapan şirketlerin bu yükseltilmiş fiyat üzerinden indirim yaparak müşteri toplamalarını ve kar etmelerini sağlayacak.

Bu yıl için 50 milyon kilovat saat ve üzerinde elektrik kullanan sanayi kuruluşları yüksek tüketimli aboneler olarak kabul edilecek ve "son kaynak tedarik" tarifesiyle faturalandırılacaklar. Bu tarifede elektrik satış fiyatı; piyasadaki elektrik fiyatı ile yenilenebilir enerji kaynakları destekleme mekanizmasının (YEKDEM) birim maliyeti esas alınıp; EPDK‘nın yıllık açıklayacağı katsayı ile çarpılarak belirlenecek. Bu yıl için 1.128 olarak açıklanan bu katsayı; enerji maliyeti dışında kalan "faturalama, müşteri hizmetleri, işletme giderleri, yatırım, perakende satış hizmet maliyeti" ile "makul kar" kalemlerini kapsıyor.

Aylık olarak piyasada çeşitli kısıtlar nedeniyle oluşabilecek yüksek maliyetleri sanayi abonelerine doğrudan yansıtacak bu tarife modeliyle, sanayi aboneleri aylık bazda çok farklı faturalarla da karşılaşabilecekler. Özellikle yoğun enerji tüketimine dayalı sanayi üretim tesisleri için bu uygulama aylık gelir hesaplarında büyük oynamalara yol açacak. Bu nedenle yapılacak ikili anlaşmalarda fatura dönemi de büyük önem taşıyacak.

EMO açıklamasında "Hakkaniyetli bir maliyet paylaşımı yerine "elektrik piyasasının" zoraki yaşatılmasına yönelik çaba Türkiye‘nin zaten sorunlu olan ekonomik gelişimi üzerinde olumsuz etkiler yaratacaktır. Özellikle enerji tüketimi daha az ama katma değeri daha yüksek üretime yönelik adımlar atılmadan Türkiye‘nin fazla elektrik tüketen sanayi kuruluşlarının elektrik fiyatlarının pahalıLaştırılması dolaylı olarak enflasyon şeklinde halkımıza da geri dönecektir. İktidarın siyasal çıkarları için olası erken seçim öncesinde elektrik fiyatlarında "örtülü" bir zam yolunu tercih ettiği; sanayi kuruluşlarının ülkenin ekonomik koşulları nedeniyle görece daha uzun vadede bu elektrik zammını ürünlerine yansıtabilecekleri hesabı yapıldığı anlaşılmaktadır" denildi. EMO açıklamasında "Zorla oluşturulmaya çalışılan elektrik piyasasına iktidarın ve çeşitli sermaye kesimlerinin tercihleri kapsamında günü birlik yapılan müdahaleler sürekli birilerinin fahiş karlar elde ederken, birilerinin "battık" feryatlarına yol açmaktadır. Sonuçta ise siyasal iktidar üzerinde etkili olan lobi faaliyetlerine göre kararlar alınmaktadır. Acilen elektrikte toplumsal yararı gözeten kamusal politikaların devreye sokulmasına ihtiyaç bulunmaktadır" görüşlerine yer verildi.

(Kaynak Elektrik; 01.01.2018)ŞAKİR AYDOĞAN VE TAHSİN YILMAZ ANILDI

24.01.2019
 


Çok Okunanlar


HDP HEYETİNDEN EMO’YA ZİYARET

VEHBİ YILMAZ VEFAT ETMİŞTİR

KİŞİSEL VERİLERİ KORUMA KURUMU’NA ZİYARET

KOMİSYON TOPLANTILARI

UCUZ, HIZLI, KOTASIZ, SANSÜRSÜZ İNTERNET İSTİYORUZ

TMMOB’DEN BELEDİYELERE “USULSÜZ BEDEL” UYARISI

İŞ YERİNDE, SOSYAL YAŞAMDA VE SİYASETTE YOK SAYILMAYI KABULLENMEYECEĞİZ! VARDIK, VARIZ, VAR OLACAĞIZ!

EMO KADIN KOMİSYONU ETKİNLİKLERİ

3 MART İŞ CİNAYETLERİNE KARŞI MÜCADELE GÜNÜ BASIN AÇIKLAMASI

BMO VE EMO: UCUZ, HIZLI, KOTASIZ, SANSÜRSÜZ İNTERNET İSTİYORUZ (EVRENSEL.NET)

Okunma Sayısı: 38


Tüm Yazılı Basında Odamız

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2019 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
KEY İnternet Hizmetleri