MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

TÜRKAKIM`IN BİR UCU LNG`YE UZANIR MI? (MEHMET KARA-ENERJİGUNLUGU.NET)


BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ


Türkiye, en çok doğalgaz aldığı Rusya‘dan doğrudan gaz getirecek yeni bir doğalgaz hattı projesinin devreye girmesi için gün sayıyor diyebiliriz. Çünkü Karadeniz‘in altından geçerek Trakya kıyılarına ulaşacak TürkAkım gaz boru hattının deniz altı boru döşeme işlemleri, Türkiye‘ye doğru hızla ilerliyor. Hedef 2019‘da ilk gazı aktarmak.

Ancak bu proje iki hattan oluşuyor. Şu anda taşıyacağı gazın tamamını Türkiye‘nin alacağı birinci hattın inşası sürüyor. Diğeri beklemede. Bunun, boru döşeyen Pioneering Spirit adlı dev geminin birinci hattı bir an önce bitirip önceden planlanmış başka proje gerçekleştirme çalışmaları Karadeniz‘den ayrılacak olması gibi teknik bir nedeni de var.

Ancak öyle olmasa bile, ikinci hattın geleceğine dair belirsizlikler sürüyor. Belirsizlik esas itibariyle, bu hattın Türkiye‘ye geldikten sonra hangi ülke üzerinden Avrupa‘ya ilerleyeceği noktasında düğümleniyor.

Tam bu noktada tüm dünyada yaşanan genel bir trendden söz etmek istiyorum. O da, küresel doğalgaz ticaretinde sıvılaştırılmış doğalgazın (LNG) payının giderek artması. Bu artışın önümüzdeki dönemde de devam edeceğin ekesin gözüyle bakılıyor. Halen yüzde 35‘lerde bulunan LNG‘nin payının 2040‘larda yüzde 60‘lara, hatta daha da yukarılara çıkabileceği hesaplanıyor. Tüm bu gelişmeler nedeniyle, sektörde faaliyet gösteren bir şirket yetkilisinin ifadesiyle, LNG en esnek enerji kaynağı haline gelmeye aday!

Peki bunun TürkAkım‘la ne ilgisi var?

Ortada fol yok yumurta yok ama bence şimdi olmasa bile ileride böyle bir ilinti mutlaka kurulacaktır. Esasen TürkAkım‘ın asıl sahibi konumundaki Gazprom‘un, yani Rusya‘nın da bunun farkında olduğunu düşünüyorum. LNG‘nin payındaki artış, mevcut ve özellikle de kurulması planlanan ya da inşası süren boru gazı projelerinin geleceği üzerinde etkili olacak bir faktör.

İnşası süren deyince hemen TürkAkım‘a dönebiliriz. Daha doğrusu TürkAkım‘ın ikinci hattına. Zira birinci hat zaten bitmek üzere ve içinden geçecek gazın alıcısı da belli: Türkiye.

Ama ikinci hattan gelecek gazın müşterilerinin kimler, hangi ülkeler olacağı henüz belirsiz. Muhtemel alıcıların, LNG‘nin giderek daha ucuz ve daha kolay ulaşılabilir bir seçenek haline geldiğin gördükçe, kendilerini uzun vadede bağlayacak boru gazı kontratlarına imza atmakta ayak sürümelerinden daha doğal bir şey olamaz.

O halde, TürkAkım konusunda bugüne kadar gayet uyumlu bir işbirliği sergileyen Türkiye ile Rusya‘nın, bu projenin ikinci hattından gelecek gazı Avrupa‘ya ille de boru hattı içinde taşımak gibi bir takıntı içinde olmamaları gerekir.

Mesela Türkiye şu anda uluslararası LNG piyasasının talep tarafında daha fazla rol üstlenmek için yüzer LNG terminallerinin (FSRU) sayısını arttırmaya çalışıyor. Aynı şekilde TürkAkım‘ın Türk ve Rus paydaşları da ikinci hattı Avrupa ülkelerine ulaştıracak geçiş boru hatlarının yanında, Kuzey Ege ya da Marmara (hatta Karadeniz-Türkiye) kıyılarında boru gazını LNG‘ye dönüştürecek terminaller kurmayı da düşünmeli.

Böylece Rusya elindeki gazı müşterinin talep edeceği her türlü forma hızlıca sokabilme imkanına kavuşur. Türkiye de, Güneydoğu Avrupa‘da LNG pazarının önemli ayaklarından birine ev sahipliği yapma imkanına kavuşur.

BOTAŞ son dönemde pik dönemlerde boru gazının dolduramadığı boşlukları kapatabilmek için depolama ve FSRU (yüzer LNG terminali) yatırımlarını birbiri ardına devreye sokmak için çabalıyor. İleride bu terminallerden bazıları hem LNG alan hem de LNG gönderen çift yönlü çalışan terminaller haline neden gelmesin?

Olur mu? Neden olmasın?

(enerjigunlugu.net; 02.03.2018)

 

Bağlantılar

www.enerjigunlugu.net/icerik/26267/turkakimin-bir-ucu-lngye-uzanir-mi-mehmet-kara-.html
 


TRT- TRT HABER

07.11.2018
 


Çok Okunanlar


2019 YILI EN AZ ÜCRETLERİ BELİRLENDİ

MÜHENDİS, MİMAR VE ŞEHİR PLANCILARI İÇİN 2019 YILI ASGARİ ÜCRETİ 4500 TL OLARAK BELİRLENDİ

YARGIDAN ASANSÖR AVAN PROJESİNDE İMZA ZORUNLULUĞUNA ONAY

EMO MİSEM DAİMİ KOMİSYONU TOPLANDI

EMO TEKNİK GÖREVLİLER TOPLANTISI

YALNIZ SİNOP SANTRALI PROJESİNDEN DEĞİL, TÜM NÜKLEER SANTRAL PROJELERİNDEN VAZGEÇİN!

ELECO 2018 BAŞLIYOR

TRT AÇIKLAMASINA POLİS MÜDAHALESİNİ KINIYORUZ

TUNCEL AKMAN YAŞAMINI YİTİRDİ

IT FORUM TURKEY 29 OCAK 2019 TARİHİNDE İSTANBUL`DA

Okunma Sayısı: 28


Tüm Basından Seçtiklerimiz

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2018 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
KEY İnternet Hizmetleri