MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 İZMİR ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

YENİ ÜYELİK

   · 

YAYIN SATIŞ LİSTESİ

   · 

HUKUKSAL ÇALIŞMALAR

   · 

İNDİRİM YAPAN KURULUŞLAR

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AYDIN   İZMİR   MANİSA 
 

 

EMO İzmir Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 350

Tüm Sayılar

 
ŞUBE ETKİNLİK GÖRSELLERİ
 
HALDUN BÜYÜKDORA ANMA
 
EYÜP SABRİ AKSÜT ANISINA ÖZEL EK
 
ÇALIŞANLARIN HAKLARI

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

GÖREVE HAZIRIZ, YANGINI KADER OLMAKTAN ÇIKARALIM


BASIN AÇIKLAMASI


 
Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) İzmir Şubesi Yönetim Kurulu, Basmane`de meydana gelen otel yangına ilişkin bugün (8 Mart 2018) yazılı bir basın açıklaması düzenledi. Binaların yangından korunmasına ilişkin mevzuat eksikliklerinin acilen giderilmesi gerektiğine vurgu yapılan açıklamada, bina yöneticilerine, işletmecilere, yurt ve okul yönetimleri ise binalardaki elektrik ve elektronik sistemlerin kontrol edilmesi için yurt genelinde EMO birimlerine başvuruda bulunma çağrısı yapıldı.
 

BASIN 2018-05                                                                      08.03.2018
ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI İZMİR ŞUBESİ BASIN AÇIKLAMASI

Can ve Mal Güvenliği Çağrısı...

GÖREVE HAZIRIZ, YANGINI KADER OLMAKTAN ÇIKARALIM

İzmir`in Basmane semtinde bulunan bir otelde dün (7 Mart 2018) sabah saatlerinde çıkan yangın nedeniyle 4 kişi yaralandı. Durumları ağır olan iki kişi, yangın anında otelden çıkmaya çalışırken, üst katlardan atlayarak yaralanmışlardır. Yangın haberinin duyulmasından sonra olay yerine ulaşan EMO İzmir Şubesi‘nin heyetinin ilk izlenimlerine göre; binada acil durum tahliyesinde kullanılacak yangın merdiveni bulunmamaktadır. Merdiven boşluğunun dumanla dolması nedeniyle tahliye için üst katlardan atlamak dışında seçenek kalmaması, dehşet görüntüleri oluşturmuştur.

Öncelikle yangın önlemlerinin alınmasına yönelik istisnalar getiren, af niteliğinde hükümler getiren düzenlemeler acilen iptal edilmelidir. Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelikte, 29 Haziran 2017 tarihinde Resmi Gazete‘de yapılan değişiklikle; 2007‘den önce yapı ruhsatı başvurusunda bulunan binalar; o tarihten önce tamamlamış binalar gibi "mevcut yapı" statüsüne alınmıştır. Geçmişte mevzuat eksikleri nedeniyle yeterli önlemler alınmadan tamamlanmış binalarda bile ek önemler zorunlulukları getirilmesi gerekirken, değişiklikle "önlem alınmasına gerek olmayan" bina sayısı artırılmıştır. Değişikliğe ilişkin 8 Temmuz 2017 tarihinde gerçekleştirdiğimiz basın açıklamasında, düzenlemenin "kamuya açık bina niteliğindeki okul, yurt, konaklama tesisi gibi binalarda can güvenliği önlemlerinin yeterli ölçüde alınamaması neden olacağını" vurgulamıştık. Otel yangını, itfaiye gibi kurumlar tarafından yapılan denetimlerle eksikliklerin giderilmesine de engel teşkil eden bu düzenlemenin acilen iptal edilmesi gerektiğini ortaya koymuştur.

Henüz resmi bilirkişi raporları hazırlanmamasına rağmen haberlerde otel yangının elektrik kaynaklı olduğu ve cep telefonu şarjı sırasında başladığı tahminlerine yer verilmektedir. Elektrik kaynaklı yangınların en aza indirilmesi için binalardaki elektrik ve elektronik tesislerinin düzenli olarak bakımın yapılması ve bu sistemlerin periyodik olarak test edilerek, kontrol edilmesi hayati önem taşımaktadır. Elektrik tesisatının uzman elektrik-elektronik mühendisleri tarafından projelendirmesi, standartlara uygun malzeme seçimiyle mühendis denetiminde kurulması gereklidir. Tesisatın uzman mühendisler tarafından periyodik kontrolden geçirilerek, eksikliklerin giderilmesi yangın tehlikesini en aza indirecektir. Bu vesileyle elektrik tesisatının uluslararası standartlara uygun olarak tesis edilmesi için Elektrik İç Tesisleri Yönetmeliği‘nin eksiklerinin de meslektaşlarımızın görüşleri doğrultusunda giderilmesi çağrımızı yeniliyoruz.

Hayat kurtaran yangın algılama ve uyarma sistemlerinin kurulması da tek başına yeterli değildir. Bu sistemlerin her an çalışır durumda tutulabilmesi için düzenli bakımının yapılması ve yine periyodik olarak uzman mühendisler tarafından kontrol edilmesi gereklidir. Odamız binalardaki yangın güvenliğine ilişkin sistemler başta olmak üzere tüm elektronik sistemlerin sürekli çalışmasına yönelik hizmetlerini yürütecek Yapı Elektronik Sistem ve Tesisatları İşletme Sorumlusu‘na ilişkin mevzuatının oluşturmuştur. Resmi Gazete‘de 2012 yılında yayımlanan EMO Yapı Elektronik Sistem ve Tesisatlarına Ait Mühendislik Hizmetleri Yönetmeliği‘nin hükümlerinin hayata geçirilmesi için ilgili bakanlıklar tarafından yayımlanan üçüncü tarafları da bağlayan yönetmeliklerde gerekli değişiklik yapılarak, uygulanması sağlanmalıdır.

EMO olarak can güvenliği için alınacak önlemleri "kaynak israfı" olarak gören bu anlayışın terk edilmesi için yıllardır mücadele ediyoruz. Mevzuat eksiklikleri, başvurularımıza ve girişimlerimize rağmen ilgili bakanlıklar tarafından giderilmediği gibi önlemsizliğin boyutu sürekli olarak artırılmaktadır. Bu nedenle yurttaşlara, bina yöneticilerine, işletmecilere, yurt ve okul yönetimlerine "zorunlu" olmasa da önlem alma çağrısı yapıyoruz. Can ve mal güvenliğini sağlamak için binalardaki elektrik ve elektronik sistemlerin kontrol edilmesi ve eksiklerinin belirlenmesi için yurt genelinde EMO birimlerine başvuruda bulunmaya davet ediyoruz.

Elektrik Mühendisleri Odası
İzmir Şubesi Yönetim Kurulu
08 Mart 2018SÜS HAVUZLARINDA ÖNLEM MÜMKÜN (TRT 1) - VİDEO HABER

09.07.2019
 


Çok Okunanlar


EYÜP SABRİ AKSÜT`Ü ANDIK

YILLIK ELEKTRİK ZAMMI YÜZDE 42`YE ULAŞTI

LİSANSSIZ ÜRETİM TESİSLERİNE DAĞITIM BEDELİ AVANTAJI

ŞEBNEM SEÇKİN UĞURLU, HABERTÜRK`ÜN SORULARINI YANITLADI

SÜS HAVUZLARI TEHLİKE SAÇIYOR! (HABERTÜRK TV) - VİDEO HABER

SÜS HAVUZLARINDA ÖNLEM MÜMKÜN (TRT 1) - VİDEO HABER

BÖLÜM BAŞKANLARI TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

DEÜ BİTİRME PROJELERİ SERGİ’NE KATILIM SAĞLANDI

SÜS HAVUZLARI TEHLİKE SAÇIYOR! (HABERTÜRK TV) - VİDEO HABER

EFELER BELEDİYESİ ZİYARET EDİLDİ

Okunma Sayısı: 54


Tüm Basın Açıklamaları

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2019 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
KEY İnternet Hizmetleri