MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 İSTANBUL ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İŞ VE ELEMAN ARAYANLAR

   · 

SMM NEDİR?

   · 

ÖLÇÜM VE BİLİRKİŞİLİK İÇİN BAŞVURU

   · 

YAYIN SATIŞ VE KİTAP LİSTESİ

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 EDİRNE   İSTANBUL   KIRKLARELİ   TEKİRDAĞ 
 

 

EMO İstanbul Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 67

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

EMO KADIN BÜLTENİ ÇIKTI


DUYURU


 
Kadınların ekonomik, sosyal ve siyasal alanda karşılaştıkları ayrımcılıkları “mühendis” gözüyle ortaya koyan; güncel gelişmeler, şiddet, taciz ve çocuk istismarına karşı sesini yükselten EMO Kadın Bülteni’nin 6. sayısı, 8 Mart`ta çıktı. Elektrik Mühendisleri Odası olarak, ülkemizin içine çekildiği gerici ortamda kadınlara yönelik giderek artan şiddet ve sömürüden derin üzüntü duyuyor; kadınların ekonomik, siyasal ve toplumsal alanda eşitlik ve özgürlük taleplerini destekliyoruz. 8 Mart 1857 tarihinde 40 bin dokuma işçisi kadının başlattığı mücadele çizgisi doğrultusunda tüm kadınların 8 Mart gününü kutluyoruz.
 

Bülten, EMO 45. Dönem Kadın Komisyonu`nca hazırlanan "Sunuş" yazısıyla başlıyor. Yazıda, 21 Temmuz 2016 tarihinden beri ülkemizin içinde bulunduğu OHAL sürecinde, Kanun Hükmünde Kararnameler ile getirilen yaptırımların kadınlar üzerindeki etkilerine değiniliyor. Demokrasinin yok sayıldığı, gerici adımlar atıldığı, hukuksuzluğun yaygınlaştırıldığı belirtilen yazıda, bu toplumsal yapının kadınlara ve çocuklara yönelik cinsel istismar, şiddet, taciz ve tecavüz olaylarını da her geçen gün arttırdığını gösteren örneklere yer veriliyor.

Ardından Eylem Ölmezoğlu "Kadın Olunmaz, Doğulur" isimli yazısıyla, Fransız yazar ve feminist filozof Simone de Beauvoir`ın biyolojik bir gerçekliğin ötesinde, medeniyet tarihi ile birlikte değişen ve biçimlenen kadınlık kavramına bakışını anlatıyor.

EMO Kadın Bülteni`nin önceki sayısında birinci bölümü yayımlanan, mühendisliğin farklı alanlarında ve meslek hayatlarının farklı dönemlerinde bulunan EMO üyesi kadınlarla yapılan söyleşinin ikinci kısmı "Eşit İşe Eşit Ücret" başlığıyla bu sayıda okuyucularla buluşuyor. Söyleşinin ikinci bölümünde, yeni mezun genç bir mühendis olan Ayça Kaya, ülkemizin önemli elektrik dağıtım firmalarından birinde yönetici olarak çalışan İlknur Yılmaz, bir şantiyede mühendislik yapan Armanc Eşin ve emeklilik yıllarını süren Işık Gürbulak, mühendisliğe bakış açıları, mesleki beklentileri, çalışma yaşamında karşılaştıkları zorluklar ve meslek alanlarındaki cinsiyet ayrımcılığı konularındaki fikirlerini paylaşıyorlar.

Armanc Eşin, "Sur`da Yaşam" yazısıyla, Diyarbakır`ın en eski yerleşim birimlerinden olan Sur`da, 2015 yılının Mart ayında yaşanan çatışmaların ve "kentsel dönüşüm" uygulamalarının yarattığı sosyal, kültürel ve ekonomik tahribatı aktarıyor.

Sevil Bulutlar Şen tarafından hazırlanan Film Tanıtımı bölümünde, İspanyol yönetmen Alejandro Amenabar`ın 2009 yılında çektiği, İskenderiyeli Hypatia`nın sarsıcı hayat hikayesini konu edinen "Agora" filmi hakkında bilgi veriliyor.

Özlem Özmen`in kaleme aldığı, Kitap Tanıtımı bölümünde ise gazeteci-yazar Berat Günçıkan`ın, ünlü sanatçılarla evlenmiş, yetenekli ve yaratıcı kişilikleri olan, ancak "kendi yaratıcılıklarını âşık oldukları erkeklerin daha kolay ve rahat üretebilmeleri için bir daha kullanmamak üzere terk etmiş" kadınları anlattığı "Gölgenin Kadınları" kitabı tanıtılıyor. Yine bu bölümde Virginia Woolf`un, yayımlandığından beri dünyadaki feminizm tartışmalarında başvuru kaynağı olan "Kendine Ait Bir Oda" isimli kitabı hakkında bilgiye de ulaşabilirsiniz.

Bültende ayrıca 25-26 Kasım 2017 tarihlerinde Ankara`da düzenlenen TMMOB 5. Kadın Kurultayı`nın Sonuç Bildirgesi aktarılıyor.

2018 Yılı Kadın Ajandası

Bülten, EMO`nun kadın üyeleri için hazırladığı "Kadın Haklı" isimli 2018 yılı Kadın Ajandası`nın çıktığı ve isteyenlerin şubelerine başvurarak ajandalarını alabileceklerine yönelik duyuru ile sona eriyor. 8 Mart ile başlayan ajandada bu yıl "Kadın Filmleri" teması işleniyor. Ajandada ana konusu kadın sorunları, mücadelesi, yaşamı olan ya da herhangi bir konuya kadına özgü bir bakış açısıyla yaklaşan yerli ve yabancı 23 film hakkında bilgiye yer veriliyor.

Kadın Bülteni`nin 6. sayısına aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz:

 

Bağlantılar

emo.org.tr/yayinlar/dergi_goster.php?kodu=1128&dergi=18
 


SMM FORUMU’NUN İKİNCİSİ ANADOLU YAKASI’NDA YAPILDI

26.11.2018
 


Çok Okunanlar


2019 YILI EN AZ ÜCRETLERİ BELİRLENDİ

2019 YILI EN AZ ÜCRETLERİ BELİRLENDİ

YÖNETİM KURULUMUZDA YENİ GÖREV DAĞILIMI YAPILDI

SMM FORUMU’NUN İKİNCİSİ ANADOLU YAKASI’NDA YAPILDI

AYDINLATMA SEMİNERLERİ-2 “AYDINLATMA OTOMASYONU VE UYGULAMA ALANLARI” SEMİNERİ YAPILDI

JENERATÖR VE KESİNTİSİZ GÜÇ ÇÖZÜMLERİ SEMİNERİ

GÜZ 2018 SATRANÇ TURNUVASI YAPILDI

ALAETTİN ANAHTARCI VE ŞAHİN ÖZGÜL ŞUBEMİZDE ANILDI

BİYOMEDİKAL MÜHENDİSLİĞİ TOPLANTILARININ ÜÇÜNCÜSÜ GERÇEKLEŞTİRİLDİ BİYOMEDİKAL METROLOJİ - TEST, KONTROL, KALİBRASYON

ŞUBEMİZ YÖNETİM KURULU ÜYELERİ İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTELİLER BİRLİĞİNİ ZİYARET ETTİ

Okunma Sayısı: 64


Tüm Duyurular

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2018 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
KEY İnternet Hizmetleri