MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

NÜKLEER SANTRALIN SİNOP VE KARADENİZ’E ETKİLERİ SERGİSİ


BASIN AÇIKLAMASI


 
EMO 46. Olağan Genel Kurulu kapsamında 30 Mart 2018 tarihinde “Nükleer Santralın Sinop ve Karadeniz’e Etkileri Sergisi” açılacak. Türkiye Barolar Birliği Avukat Özdemir Özok Kongre Salonu’nun fuayesinde düzenlenecek poster sergi, 2 gün açık kalacak. Sergide nükleer santralın yer seçimi, inşaat ve işletme aşamasındaki çevresel zararı; maliyet ve güvenlik konuları işleniyor.
 

 

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI BASIN BÜLTENİ

 

NÜKLEER SANTRALIN SİNOP VE KARADENİZ`E ETKİLERİ SERGİSİ

 

Elektrik Mühendisleri Odası 46. Olağan Genel Kurulu; EMO Samsun Şube Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özdağ`ın hazırladığı "Nükleer Santralın Sinop ve Karadeniz`e Etkileri Sergisi"ne ev sahipliği yapacak. Genel Kurul`un yapılacağı Türkiye Barolar Birliği Avukat Özdemir Özok Kongre Salonu`nun fuayesinde düzenlenecek poster sergi 30-31 Mart 2018 tarihlerinde görülebilir.

Sergi kapsamında 150*200 cm ölçülerinde hazırlanan 5 adet poster yer alıyor. İlk poster sunumda Sinop`ta kurulmak istenen nükleer santralın etkileyeceği bölgeye ilişkin görsel dokümanlar eşliğinde çarpıcı bilgiler veriliyor. Nükleer santral için tahsis edilen 10.1 milyon metrekarelik alanın 1415 futbol sahası büyüklüğüne denk geldiğine dikkat çekilen posterde, Sinop`un doğal güzellikleri ve yaşam anları "Türkiye`nin En Mutlu Şehri Sinop" vurgusuyla sunuluyor. Nükleer Santral alanının Bozburun Yaban Hayatı Geliştirme Sahası`na bitişik; Karadeniz`in tek fiyordu olan Hamsilos Tabiat Parkı`na  3.1 km, Aksaz-Karagöl Sulak  Alanı`na 4.9 km, Sarıkum Tabiatı Koruma Alanı`na 4.2 km uzaklıkta olduğu belirtiliyor.

İkinci posterde santralın daha inşaat aşamasında yaratacağı olumsuz çevresel etkiler ortaya konuluyor:

-                     Sahada kazı çalışmalarının 2019 senesinde başlaması ve ilk reaktörün 2025 senesinde devreye alınması planlanmaktadır. Sinop Nükleer Santral çalışması için İnceburun mevkiinde yapılacak hafriyat çalışması ile Sinop-Sakarya illeri arası 550 km uzunluğunda, şerit genişlikleri 15 m olan, 2 şeritli bölünmüş yolun 2 m derinliğinde dolgusu yapılabilir.

-                     Bu santralın en az 6 yıl süreceği öngörülen inşaat süresince milyonlarca ton çimento üretiminden ve diğer iş makinelerinden çıkacak sera gazları, toz, gürültü, titreşim ve tüm kirletici unsurların Sinop kent merkezi ve 30 km çaplı alanda bulunan karasal ve sucul yaşam alanlarına etkisi hesaplanamamaktadır.

Üçüncü posterde santralın işletme aşamasındaki çevresel etkileri ayrıntılı grafik ve şekiller aracılığıyla gözler önüne seriliyor. Santralda kullanılacak günlük soğutma suyu nedeniyle her gün 28 milyon metreküp Karadeniz suyunun "öldürüleceği" ifade edilirken, grafikle İstanbul`un günlük içme suyu tüketiminin 3 milyon metreküp, tüm Türkiye`nin ise 16 milyon metreküp olduğu anımsatılıyor. ÇED Raporu`ndan alıntılanan bilgilerle bölgenin maruz kalacağı sıvı, katı ve gaz radyoaktif atıklar listeleniyor.

Santralın maliyetini ele alan 4. posterde, EÜAŞ`ın vergi cenneti Jersey adalarına kurduğu offshore şirket üzerinden santrale ilişkin ticari faaliyetlerin yürütüleceği, bu şirket aracılığıyla santralın yakıtının ithal edileceği anlatılıyor. Santrala verilen alım garantisi fiyatının Türkiye`de ortalama elektrik fiyatından daha pahalı olduğu grafikle gösterilirken, Asahi Gazetesi`nden santralın yapım maliyetinin de yükseldiği haberi aktarılıyor.

Son posterde Sinop Nükleer Santralı`nın güvenlik boyutu irdeleniyor. ÇED Raporu`ndaki güvenlik vaatleri, ülkemizde yaşanan nükleer güvenlik sorunlarıyla karşılaştırılıyor. Türkiye`nin henüz nükleer santralı yokken İstanbul İkitelli`de 1999`da meydana gelen olayla "dünyanın en önemli 20 radyoaktif kazası" listesine girmeyi başardığı anımsatılıyor. Sinop halkının güvenlik güçlerince nasıl ÇED sürecinde Halkın Katılımı Toplantısı`na alınmadığı da fotoğraflarla sergileniyor.

 

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI

29 Mart 2018FOX TV- ÇALAR SAAT

24.07.2019
 


Çok Okunanlar


EMO YÖNETİM KURULU BAŞKANI İPEK FOX TV’YE ELEKTRİK ZAMLARINI DEĞERLENDİRDİ

GAZİ İPEK ELEKTRİK FATURASI DÜZENLEMESİNİ FOX TV’YE DEĞERLENDİRDİ

GAZİ İPEK’İN ELEKTRİK FATURA DÜZENLEMESİNE YÖNELİK AÇIKLAMALARI FOX ANA HABER’DE AKTARILDI

NKP EŞGÜDÜM TOPLANTISI ANKARA’DA YAPILDI

NÜKLEER KARŞITI PLATFORM BASIN TOPLANTISINA ÇAĞRI: YARIN ÇOK GEÇ OLABİLİR!..

GAZİ İPEK’İN ELEKTRİK FATURA DÜZENLEMESİNE İLİŞKİN AÇIKLAMALARI ÇALAR SAAT PROGRAMINDA DUYURULDU

FOX TV- ÇALAR SAAT

FOX TV- ANA HABER

EMO YÖNETİM KURULU’NDAN ESKİŞEHİR ŞUBE’YE ZİYARET

GAZİ İPEK’İN ELEKTRİK ZAMLARI KONUSUNDAKİ AÇIKLAMALARI FOX TV ANA HABER BÜLTENİ’NDE DUYURULDU

Okunma Sayısı: 135


Tüm Basın Açıklamaları

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2019 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
KEY İnternet Hizmetleri