MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 ADANA ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 ADANA   HATAY   OSMANİYE 
 

 
MİSEM ONLİNE BAŞVURU

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

AKKUYU ÖLÜMCÜL TEHLİKE


HABER


 
Nükleer santral atıklarının yok edilemediğine dikkati çeken EMO Adana Şube Başkanı Mak, Romalılar nükleer enerji santralı kurmuş olsaydı halen atıklarını saklıyor olacaktık” dedi
 

 ADANA – Türk Mimar Mühendis Odaları Birliği`ne (TMMOB) bağlı Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Adana Şube Başkanı Mehmet Mak, Mersin Akkuyu`da temeli atılacak olan nükleer enerji santralinin Türkiye`nin yararına olmadığının altını çizdi. Mak, "Nükleer Enerji Santrallerin ne enerji ihtiyacı ne ulusal çıkarlar ne de ekonomik gerekçelerle kabul edilebilir hiçbir yanı olamaz. Türkiye`nin geleceği ipotek altına alınmaktadır. Siyasetçilerin kapalı kapılar ardında yürüttükleri pazarlıkların bedeli; tehlikeli ve dışa bağımlı enerjinin pahalıya kullandırılmasıyla yurttaşlarımıza ödettirilecektir" dedi.

 ÖLÜMCÜL TEHLİKE

Yaptığı yazılı açıklamada, Rusya`yla birlikte temeli atılacak olan Akkuyu Nükleer Enerji Santrali`yle ilgili değerlendirmelerde bulunan EMO Adana Şube Başkanı Mehmet Mak, nükleer enerji santrallerinin ölümcül tehlikesine dikkati çekti. Fukuşima ve Çernobil felaketleriyle dünyanın bu ölümcül tehlikeyle karşı karşıya kaldığını anımsatan Mak, enerji ihtiyacını karşılamak için yenilenebilir enerji başta olmak üzere başka kaynaklara yönelim artarken, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu`nun (EPDK) Akkuyu Nükleer Santralı için 49 yıllığına üretim lisansı verdiğini söyledi.

"DIŞ KAYNAK BAĞIMLILIĞINI ARTIRACAK"

Bizzat Türkiye Cumhuriyeti devletinin yaptığı çalışmaların nükleer santrale Türkiye`nin ihtiyacı olmadığını ortaya koyduğunu dile getiren Mak, yapılan anlaşmanın Türkiye`nin dış kaynak bağımlılığını daha da artıracak ve pahalı elektrik satın almasına yol açacağını ancak yine de üretim lisansı verildiğini ifade etti.

"TÜRKİYE`NİN GELECEĞİ İPOTEK ALTINA ALINDI"

Mak, "Bunun ne enerji ihtiyacı ile ne ulusal çıkarlarla ne de ekonomik gerekçelerle kabul edilebilir hiçbir yanı bulunmamaktadır. Siyasetçilerin kapalı kapılar ardında yürüttükleri pazarlıkların bedeli; tehlikeli ve dışa bağımlı enerjinin pahalıya kullandırılmasıyla yurttaşlarımıza ödettirilecektir, ülkemizin geleceği ipotek altına alınmıştır" diye konuştu.

AKKUYU SANTRALİNİN YARATACAĞI TEHLİKELİ SONUÇLAR

EMO Adana Şube Başkanı Mehmet Mak, Akkuyu`da nükleer santral yapılmasının Türkiye için yaratacağı tehlikeli sonuçları da şöyle sıraladı:
* Tüm gelişmiş ülkelerin vazgeçtiği nükleer santraller ile Ülkemiz hem kaza riski, hem atıkların radyasyon tehlikesiyle karşı karşıya bırakılmaktadır. Henüz dünyada örneği olmayan nükleer atık deposunun mali ve teknik yükü altına girilmektedir. Üstelik bu mali ve teknik yükün bedeli de öngörülememektedir.
* Dünyada örneği olmayan, güvenli olduğunu kanıtlamamış VVER 1200 tipi nükleer reaktörün ülkemizde yapılmasına izin verilerek ülkemiz nükleer felaket riski altına sokulmuştur. Bir teknik arıza veya kaza halinde ülkemize telafisi imkansız zararlar verebilecek tesisin yapılmasının önü açılmıştır.

* Dünyada ilk kez kendi ülkesinde yabancı bir devletin nükleer santral kurmasına izin veren ülke Türkiye olacaktır. Dünyada ilk kez "Yap-İşlet-Sahip Ol" modeli ile nükleer santral ülkemizde yapılacaktır. Akkuyu Santrali`nin kurulacağı yaklaşık 50 hektarlık ülkemiz toprakları, kamu kullanımına yasaklı ve Rusya`nın hak sahibi olduğu "yasaklı bir bölge" haline getirilmiştir.

* Bu santralin yapılmasıyla ülkemiz 15 yıl boyunca en az 35 milyar 568 milyon dolar elektrik alım yükümlüğü altına sokulmuş olacaktır. Akkuyu Nükleer Santralı`nın devreye gireceği 2025 yılından itibaren 15 yıl boyunca alacağı elektriğe 12.35 sent (ABD Doları) üzerinden alım garantisi verilmiştir. Yaklaşık 3 kat daha pahalıya nükleer santralden devlet elektrik satın alacaktır ve bunun bedelini halkımız ödeyecektir.

* Devlete alım garantisi üzerinden yapılacak satıştan elde edilecek gelir yurtdışına götürüleceği gibi Akkuyu Santrali`nin işletilebilmesi için gerekli olan nükleer yakıt da dışarıdan alınacaktır. Yani hem ülkemizde yapılan üretimden hem de tüketimden döviz kaybı yaşanacaktır. Bu nedenle ülkemizin enerjide dışa bağımlığı ve yurtdışına ödeyeceği enerji faturası artırılmış olacaktır. Ne milli, ne de yerlidir. Bahsetmediğimiz sağlık boyutu ise ayrı bir felakettir. Umarız atılan bu temel Fukuşima ve Çernobil gibi sonuçlar doğurmaz.

* Akkuyu Nükleer Santrali`nin Türkiye`nin elektrik ihtiyacını karşılamak için inşa edilmediği açıktır. Bu siyasi bir tercihtir. İhtiyaç olmayan, tehlikeli ve pahalı olan bu tesis üretime geçtiğinde ülkemiz kurulu gücünün ancak %5 ine denk gelecektir. Kara bulutları üzerimize çekmenin anlamı yoktur.

"NÜKLEER SANTRAL İNADI ORTADOĞU`YU KAN GÖLÜNE ÇEVİREN ENERJİ PAYLAŞIM SAVAŞLARININ UZANTISI"

Tüm bu gerçeklere karşın ısrarla sürdürülen nükleer santral inadının; Ortadoğu`yu kan gölüne çeviren enerji paylaşım savaşlarının bir uzantısı olduğunu belirten Mak, "Elektrik Piyasası Kanunu`nun daha amaç maddesinde ‘elektriğin yeterli, kaliteli, sürekli, düşük maliyetli ve çevreyle uyumlu bir şekilde tüketicilerin kullanımına sunulması için rekabet ortamında özel hukuk hükümlerine göre faaliyet gösteren mali açıdan güçlü, istikrarlı ve şeffaf bir elektrik piyasası oluşturulmasından` söz edilmektedir. Oysa Akkuyu Nükleer Santralı ne düşük maliyetli, ne çevreyle uyumlu, ne rekabet koşullarına sahiptir. Elektriğin yeterli, kaliteli ve sürekli sunumu için de nükleer santrale ihtiyaç olmadığı açıktır" ifadelerini kullandı.

 

Bağlantılar

www.gundemadana.com/index.php/akkuyu-olumcul-tehlike/
 


EMO ADANA ŞUBE YÖNETİM KURULU BAŞKANI MEHMET MAK, ELEKTRİK KESİNTİLERİ VE KAYIP-KAÇAK KONUSUNDA DEĞERLENDİRMELERİ

13.11.2014
 


Çok Okunanlar


YOMLAB SCADA OTOMASYON SEMİNERİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

ELEKTRİK SMM EĞİTİMİ

ADANA KENT SORUNLARI SEMPOZYUMU

`SEÇİM GÜVENLİĞİ - SEÇİM SİSTEMİ` PANEL - FORUMUMUZA DAVETLİSİNİZ.

OTOMATİK KONTROL SEMİNER VE SERGİSİ YÜRÜTME KURULU TOPLANTISI YAPILDI.

SEÇSİS SEÇİM SİSTEMİ SEÇİM GÜVENLİĞİ PANEL-FORUMU DÜZENLENDİ

TUVALDE HAYAT BULANLAR SERGİSİ DAVETİ.

TMMOB, BELEDİYE BAŞKANLIKLARINA YAZI GÖNDEREREK USULSÜZCE ALINAN BEDELLER HUSUSUNDA UYARDI.

ÇUKUROVA BELEDİYE BAŞKAN ADAYI BÜLENT ALPER ŞUBEMİZİ ZİYARET ETTİ

Okunma Sayısı: 33


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2019 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
KEY İnternet Hizmetleri