MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 ADANA ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 ADANA   HATAY   OSMANİYE 
 

 
MİSEM ONLİNE BAŞVURU

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

HASAN BALIKÇI ONUR ÖDÜLÜ TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ. 
EMO 46. Olağan Genel Kurulu`nun ilk gününde, Hasan Balıkçı Onur Ödülü töreni gerçekleştirildi. Kaçak elektrik kullanımına karşı verdiği mücadelede hain bir saldırı sonucunda yaşamını yitiren EMO Üyesi Hasan Balıkçı anısına verilen ödülü, Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi`sindeki görevlerinden OHAL KHK`siyle uzaklaştırılan Doç. Dr. Melda Yaman ve Doç. Dr. Özgür Öztürk aldı. Ödül töreni Hasan Balıkçı Onur Ödülü`nün ilk sahibi olan ve 49 gündür özgürlüğünden mahrum olan Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu`na özgürlük vurgusuyla yapılırken, Genel Kurul delegeleri de alkışlarıyla destek verdi.
 

 EMO 46. Olağan Genel Kurul gündemi kapsamında Hasan Balıkçı Onur Ödülü 30 Mart 2018 tarihinde gerçekleştirildi. Hasan Balıkçı Onur Ödülünün ilki "Gebelikteki kanser vakalarını tespitinden dolayı yaşadığı mesleki baskı nedeniyle Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu‘na verilmişti. Maalesef Onur Hoca, 49 gündür özgürlüğünden mahrum, tutsak durumda. EMO Genel Kurul delegeleri Onur Hamzaoğlu‘na özgürlük talebine alkışlarıyla destek verdiler. Ardından Onur Hamzaoğlu‘nun barış imzacılarına cezaevinden gönderdiği mesajı Genel Kurul‘da okundu.

Hasan Balıkçı Onur Ödülü‘nü vermek üzere kürsüye gelen EMO Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Önder, ödülün değerlendirmesini yapan Seçici Kurulu sahneye çağırdı. "41 yaşında aramızdan alınan Hasan Balıkçı‘nın anısına 2010 yılından bu yana yürürlükte olan önergemiz doğrultusunda bu ödül verilmekte; düşünce özgürlüğü ve bilimsel özerklik noktasında verdikleri mücadele nedeniyle bu ödüle Melda Yaman ve Özgür Öztürk değer görülmüştür" diyen Önder, Seçici Kurul‘un Onur Ödülü verilmesi gerekçesini de kürsüden okudu:

lkemizin 15 Temmuz 2015 tarihinde yaşadığı darbe girişiminin bastırılmasının ardından Fethullahçı Terör Örgütü ile mücadele gerekçesiyle başlatılan olağanüstü hal yönetimi (OHAL) altında FETÖ`yle hiçbir bağlantısı olmayan tüm muhalif kesimlere yönelik operasyonlar başlatılmış ve bu kapsamda ‘demokrat, çağdaş, yurtsever, laik ve demokrasiden yana‘ çok sayıda akademisyen de üniversitelerinden uzaklaştırılmıştır.

OHAL süreciyle hukuk düzeni yerle bir edilirken, geriye dönük olarak düşünce özgürlüğünü yok sayan hak ihlalleriyle karşılaşılmaktadır. Bu kapsamda OHAL KHK`leriyle muhalif bilim insanları sorgusuz sualsiz bir şekilde üniversitelerinden uzaklaştırılmıştır. Yargı süreci sonuçlanmaksızın yine OHAL KHK`leriyle işlerinden atılmışlardır. Uygulamalar yalnızca işten atılmayla sınırlı kalmamaktadır. Siyasal ve ekonomik olarak yaratılan baskı, yargı kararıyla "suçlu" olduklarına ilişkin herhangi bir saptama dahi olmayan bu kişilerin sosyal güvencesi olan işlerde çalışma haklarının yok edilmesine de uzanmaktadır. OHAL KHK`leriyle özellikle üniversitelere uzanan müdahale, ülkemizin geleceğini karartmakta, toplumsal gelişme için yaşamsal öneme sahip bilimsel bilgi üretimi ve nitelikli insan gücü yetiştirilmesi süreçlerinde onarılamaz yaralar açmaktadır.

Bu ortamda önce haklarında üniversite tarafından soruşturma açılan, ardından OHAL kapsamında çıkarılan 677 sayılı KHK ile Ondokuz Mayıs Üniversitesi`ndeki görevlerine son verilen Doç. Dr. Melda Yaman Öztürk ve Doç. Dr. Özgür Öztürk; Odamız üyesi meslektaşlarımız olarak mühendislik camiası açısından simgesel bir öneme sahiptir. Düşünce özgürlüğü ve bilimsel özerklik noktasında verdikleri mücadele nedeniyle Doç. Dr. Melda Yaman Öztürk ve Doç. Dr. Özgür Öztürk`ün Hasan Balıkçı On ur Ödülü`ne değer görülmüştür."

Ödülünü alan Doç. Dr. Melda Yaman, "Böyle bir ödüle bizleri layık görmesi gerçekten çok büyük onur. 20 senedir üyesi olduğum kendi odamdan bu ödülü almak ayrıca bir onur. Barış imzacısı olduğumuz için ihraç edildik. Kamu hizmetinden men edildik, ama bizim gibi yüzlerce arkadaşımız var. Emekli olmaya, istifa etmeye mecbur bırakılan arkadaşımız var. Bizim gibi bir dolu öğretmen, doktor arkadaş bu süreçten zarar gördü. Bu ödülü, bütün arkadaşlarımız için, bütün muhalifler, bütün dostlarımız adına alıyoruz" diye konuştu.

Doç. Dr. Özgür Öztürk ise Onur Hoca‘ya özgürlük çağrısını yinelerken, "Çok değerli bir aydın, çok değerli bir akademisyen. Muhalif kimliğinden dolayı cezalandırılmak isteniyor. Onur Hamzaoğlu bizim onurumuzdur. Bir an önce özgürlüğüne kavuşmasını istiyoruz. Bu talebi bir kez de buradan yinelemek istedim" dedi.

Doç. Dr. Melda Yaman ve Doç. Dr. Özgür Öztürk ödüllerini alırlarken Genel Kurul delegeleri de onları uzun süre ayakta alkışladılar.EMO ADANA ŞUBE YÖNETİM KURULU BAŞKANI MEHMET MAK, ELEKTRİK KESİNTİLERİ VE KAYIP-KAÇAK KONUSUNDA DEĞERLENDİRMELERİ

13.11.2014
 


Çok Okunanlar


ELEKTRİK SMM EĞİTİMİ

ADANA KENT SORUNLARI SEMPOZYUMU

SEÇSİS SEÇİM SİSTEMİ SEÇİM GÜVENLİĞİ PANEL-FORUMU DÜZENLENDİ

ÇUKUROVA BELEDİYE BAŞKAN ADAYI BÜLENT ALPER ŞUBEMİZİ ZİYARET ETTİ

Okunma Sayısı: 43


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2019 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
KEY İnternet Hizmetleri