MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

AH NÜKLEER AH! (DAR-I MEYDAN-MUSA KAZIM ENGİN/MEYDAN AKDENİZ)


YAZILI BASINDA ODAMIZ


Anayasaya göre temiz bir dünyada yaşama hakkı 80 milyon insanımızın tamamına verilmiştir.

Öncelikle şunu bilelim. Ülkemizin sanayiden tarıma ve daha birçok alanda enerjiye ihtiyacı var. Bu bir gerçek olarak önümüzde duruyor.

Peki; ülkemizde enerji ne durumda, açık var mı, varsa ne kadar açığımız var, nasıl karşılanmalı ve mevcut enerji kaynaklarımız nasıl işletiliyor?

Elektrik Mühendisleri Odası‘nın yayınladığı verilere baktığımızda ülkemizde enerji açığı değil fazlası var. Bu rapora göre "kayıp ve kaçaklar ile enerjinin yanlış kullanımının asıl sorun olduğunu" görmekteyiz.

Nükleer santrallar ülkemiz için teknik bir sorun değil, siyasi bir tercihtir.

Kısa bir araştırma ile ilginç bulgulara eriştim. Örneğin Sinop Nükleer Santralı ihale ettiğimiz Japonya‘daki nükleer sızıntı okyanusta çok büyük bir nükleer kirliliğe sebep olmuş, Avustralya açıklarına kadar etkili olduğunu ortaya koymuştur.

Almanya nükleer‘i neredeyse sıfır noktasına indirmiş. Ama Fransa neredeyse enerjisinin yüzde 85‘ini Nükleer enerjiden karşılıyor. Ne ilginç değil mi? Demokratik gösterileri ve protestoları ile ünlü Fransız halkının daha nükleer enerjiye karşı etkili ve büyük bir eylemini duymadım.

Geçen gün temeli atılan Akkuyu Nükleer Santralı‘nın ihalesini verdiğimiz Rusya ise iki nükleer santral dışında ne santral yapıyor, ne de enerji ihtiyacını bu yönde sağlıyor. Ağırlığını diğer enerji kaynaklarına yöneltiyor ve nükleeri "teknolojisini ihraç etmek dışında" nerdeyse gündemlerine dahi almıyorlar.

Çernobil faciası sonrası Karadeniz‘e kıyısı olan ülkelerde ve şehirlerinde patlayan kanser vakaları bir başka ilginç nokta!

O zaman halkın karşısına geçip "Çayda radyasyon yok" deyip çay içen arsız bakanı hatırlıyor ve hatırlatıyorum. İnşallah bir facia ile karşılaşmayız ve yine böyle arsızlara muhatap olmayız!

Kadim Anadolu topraklarında bize nesiller boyu yetecek enerji kaynaklarımız vardır ve enerjimizi iyi kullanmak, kayıp ve kaçakları önlemek, tasarruf bilincini artırmak sureti ile toprağımızı temiz tutmak, insanımızın sağlığını korumak olanaklıdır. Bırakın nükleer bir kazayı, maalesef ülkemiz İzmir Gaziemir‘de ortaya çıkan radyoaktif atıklar için bile çözüm bulamamıştır.

Kurşun fabrikası sahasında, 2007 yılında tespit edilen radyoaktif kirlilik sorunu halen çözülememiştir. Manisa ve Aydın‘daki uranyum madenleri denetimsiz çalıştırılmış, hiçbir güvenlik önlemi alınmadan terkedilmiş.

Bütün bunları benden çok daha iyi bildiğine inandığım Nobel Ödüllü bilim insanımız Sayın aziz Sancar‘ın nükleer enerjiyi özendiren ve destekleyen bir tanıtım/reklam filminde oynamasını da yadırgadığımı özellikle belirtmek istiyorum. Olmadı hocam, sen bilim insanısın, daha bağımsız durabilirdin, yapmamalıydın, yakışmadı! Tüm ideolojilerden bağımsın olarak diyorum ki; Dünya‘da en çok güneş gören ülkelerden biriyiz. Güneş enerjisinden, Rüzgâr enerjisinden ve diğer yenilenebilir, zararsız ülkenin, toplumun ve gelecek kuşakların hayrına olacak temiz enerjilerin kullanılmasını savunmak "Yerli, milli ve yurtseverce" bir çabadır, çağrıdır. Nükleer enerjiye karşı çıkmak, temiz enerjilere yönelmek ve toplumu yöneltmek anayasal bir haktır ve görevdir.

(Meydan Akdeniz; 09.04.2018)FOX TV- ÇALAR SAAT

24.07.2019
 


Çok Okunanlar


EMO YÖNETİM KURULU BAŞKANI İPEK FOX TV’YE ELEKTRİK ZAMLARINI DEĞERLENDİRDİ

GAZİ İPEK ELEKTRİK FATURASI DÜZENLEMESİNİ FOX TV’YE DEĞERLENDİRDİ

GAZİ İPEK’İN ELEKTRİK FATURA DÜZENLEMESİNE YÖNELİK AÇIKLAMALARI FOX ANA HABER’DE AKTARILDI

NKP EŞGÜDÜM TOPLANTISI ANKARA’DA YAPILDI

NÜKLEER KARŞITI PLATFORM BASIN TOPLANTISINA ÇAĞRI: YARIN ÇOK GEÇ OLABİLİR!..

GAZİ İPEK’İN ELEKTRİK FATURA DÜZENLEMESİNE İLİŞKİN AÇIKLAMALARI ÇALAR SAAT PROGRAMINDA DUYURULDU

FOX TV- ÇALAR SAAT

FOX TV- ANA HABER

EMO YÖNETİM KURULU’NDAN ESKİŞEHİR ŞUBE’YE ZİYARET

GAZİ İPEK’İN ELEKTRİK ZAMLARI KONUSUNDAKİ AÇIKLAMALARI FOX TV ANA HABER BÜLTENİ’NDE DUYURULDU

Okunma Sayısı: 22


Tüm Yazılı Basında Odamız

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2019 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
KEY İnternet Hizmetleri