MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 ANKARA ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

IBAN DUYURUSU

   · 

AİDAT ÖDEME

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AFYONKARAHİSAR   ANKARA   ÇANKIRI   ERZİNCAN   ERZURUM   KASTAMONU   KAYSERİ   KIRŞEHİR   KONYA   NEVŞEHİR   SİVAS   TOKAT   YOZGAT   AKSARAY   KIRIKKALE 
 

 
HUKUKİ DESTEK
 
LOKAL SÖYLEŞİLERİ 8: TOPLUMSAL MÜCADELEDE MESLEK ODALARI
 
LOKAL SÖYLEŞİLERİ 9: EMO ANKARA ŞUBESİ’NİN 42 YILLIK SERÜVENİ
 

EMO Ankara Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 2018.4

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

AZİZ SANCAR HOCA NÜKLEER REKLAMINDA NEDEN OYNADI? (WWW.İSKENDERUNSES.NET, 10.04.2018)


YAZILI BASINDA ODAMIZ

 
Geçen hafta Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı´nın ‘Türkiye enerjide nükleer güç istiyor´ sloganıyla bir tanıtım filmi yayınlandı.
 

Bu reklam filminde Nobel Kimya Ödüllü bilim insanı Aziz Sancar da rol aldı. Bilindiği gibi bu saygıdeğer bilim insanı İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi 2015 Nobel Kimya ödülünü ‘DNA onarımının mekanistik çalışmaları´ konulu çalışmasıyla insanlığın gelişimine yaptığı katkı nedeniyle almıştı.

Elbette bir bilim insanının kendi mesleğinde yaptığı bir çalışmaya ülkemiz adına, bilime ve insanlığa yaptığı katkı adına saygı duyar, takdir eder ve hatta onur duyarız.

Ama bu bilimsel hizmetine saygı duymamız, onun her konuda yaptığı ve yapacağını takdir edeceğimiz, yanlışlarını görmezden geleceğimiz anlamına gelmez.

Nitekim bu reklam filminde oynaması nedeniyle Elektrik Mühendisleri Odası kendisine bu tavrını kınayan bir açık mektup yayınladı.

Bir bilim insanı toplumun gözü önündedir ve her yaptığı toplum tarafından irdelenir, bilim terazisine konur ve tutarlılık beklenir.

Şimdi burada baktığımızda nükleer enerji, gerçekten ülkemiz enerji ihtiyacı açısından vazgeçilmez bir kaynak mıdır? Elektrik daha ucuza mı mal edilecektir? Ülkemizin bağımsızlığına bir katkı mı sağlayacaktır. Bu sorulara yanıt arayalım.

AKP iktidarı, Akkuyu´da üretilecek elektriğin yüzde 50´sine 15 yıl boyunca 12,35 cent/kwh bedelle alım garantisi verdi. Yani diğer santrallerde 15 kuruş olan elektrik için 50 kuruş alım garantisi veriliyor. Aradaki fark yani toplamda 35 milyar dolar ülke bütçesinden çıkacak. 22 Milyar dolar olarak açıklanan projenin üzerine 35 milyar daha eklenmiş oluyor. Evet, bu olayın ekonomik boyutu…

Bu enerjiyi başka kaynaklardan elde edemez miyiz? EMO (Elektrik Mühendisleri Odası) bu soruya şöyle yanıt veriyor: "… Türkiye´nin coğrafi konumu göz önüne alındığında birçok Avrupa ülkesinden daha fazla rüzgâr, güneş enerjisi potansiyeline sahip olduğu bilinmekle beraber, aynı üretim maliyeti ile yaklaşık 4 katı kapasitede üretimi, yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlayabilmek mümkündür".

Demek ki nükleer santraller hem kuruluş, hem işletme maliyeti açısından ekonomik değil.

Bir de çevresel etkileri açısından olaya bakalım: Bilindiği gibi 1986 yılında meydana gelen Çernobil Nükleer Santral kazası ile Çernobil kenti ve çevresindeki geniş bir alan 30 yıldır insan yerleşimine kapalı. Bu alanda insan yaşamadığı için elektrik kullanımına da artık gerek yok. 2011 yılında ise Japonya´da Fukuşima nükleer santral kazası meydana geldi. Her iki kazanın da çevreye verdiği zararlar yıllarca sürdü. İnsanlar yıllarca kanser, kusurlu doğum, akciğer vb hastalıklardan acı çektiler. Bir diğer neden; bilim insanları henüz nükleer santral atıklarını çevreye zarar vermeden ortadan kaldıracak bir yöntemi bulmuş değil. Nükleer atıklar toprağa gömülmekte ve orada yüzyıllar sonra bile insanlara ve doğal yaşama zarar verebilmektedir. Ayrıca nükleer teknolojiye sahip ülkeler nükleer santral yaptıkları ülkelere kendi atıklarını yatırım bahanesi adı altında getirip gömebiliyorlar. Demek ki çevresel açıdan da bu nükleer santraller ülkemizin hayrına değil.

Şimdi, iddia edildiği gibi ülkenin bağımsızlığına katkısı var mı? Ona bakalım: Yapılan anlaşma ile projeyi gerçekleştirecek Rus şirkete vergi ve gümrük ayrıcalıklarının sadece Akkuyu inşaatı süresince değil, 90 yıl devam edeceği belirtiliyor. Santralin inşasını üstlenen Rusya aynı zamanda santralin yüzde 51 hisseli sahibi olacak, 15 yıllık alım garantisi ile kendi topraklarımızda Rusya´nın ürettiği elektriği almak zorunda kalacağız… Ayrıca nükleer yakıt ve yedek parça yönünden de Rusya´ya bağımlı olacağız. Demek ki bağımsızlık değil tersi tam bağımlı hale geleceğiz.

Peki! bütün bu sorunlar ortadayken neden Nobel Ödülü almış bir bilim insanı "Türkiye nükleer güç istiyor" reklamında oynatılır? Birinci neden başta Japonya, Almanya, Fransa olmak üzere pek çok ülke nükleer santral kurma politikalarını terk ederek, güneş, rüzgâr başta olmak üzere yenilenebilir enerji üretim yöntemlerine yatırım yapmaktadır. Ülke içinde ve dışında ise çevre örgütleri karşı çıkmaktadır. Bu bakımdan nükleere yatırım yapmak cazip değildir. İkinci neden ise Türkiye´nin nükleer silaha sahip olma sevdasıdır. Nükleere kamuoyunda bu kadar karşı çıkış olunca, bu kamuoyunu yatırım yapmaya ancak saygın bir bilim insanı ikna edebilir.

 

Bağlantılar

www.iskenderunses.net/kose-yazilari/aziz-sancar-hoca-nukleer-reklaminda-neden-oynadi-224.html
 


EMO ANKARA ŞUBESİ YÖNETİM KURULU BAŞKANI ÖMÜRHAN SOYSAL ARTI TV’DE ŞEHİR HASTANELERİNİ DEĞERLENDİRDİ

15.03.2019
 


Çok Okunanlar


MÜHENDİSLİK GELİŞTİRME EĞİTİMLERİ 2019 BAHAR DÖNEMİ MART AYI PROGRAMI BAŞLADI

AYDINLATMA HESABI, TASARIMI VE TEKNOLOJİK GELİŞİMİ SEMİNERİ DÜZENLENDİ

EMO KIRIKKALE, KONYA,KAYSERİ İL TEMSİLCİLİKLERİNDE ARDUINO EĞİTİMİ DÜZENLENECEK

REVİT MEP 3D PROJE ÇİZİM KURSU BAŞLADI

MÜGE KAPSAMINDA KNX AYDINLATMA OTOMASYONU SEMİNERİ DÜZENLENECEK

C DİLİ İLE GÖMÜLÜ SİSTEM PROGRAMLAMA EĞİTİMİ DEVAM EDİYOR

EMO KONYA İL TEMSİLCİLİĞİNDE YG TESİSLERİNDE İŞLETME SORUMLULUĞU EĞİTİMİ DÜZENLENDİ

MİSEM KAPSAMINDA ELEKTRİK TESİSLERİNDE TOPRAKLAMALAR EĞİTİMİ DÜZENLENDİ

`BİR VALİZE NE SIĞAR Kİ?` OYUNUNA GİTTİK

YENİ ZELANDA`DA BİR CAMİİDE İBADET EDENLERE YÖNELİK IRKÇI, FAŞİST, İNSANLIK DIŞI SALDIRIYI KINIYORUZ...

Okunma Sayısı: 23


Tüm Yazılı Basında Odamız

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2019 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
KEY İnternet Hizmetleri