MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

MİTİNGİ YASAKLANDI AMA NÜKLEER KARŞITLARI ENGEL TANIMIYOR (BİRGUN.NET)


YAZILI BASINDA ODAMIZ


 
Sinop’ta’ki nükleer karşıtı miting yasaklandı. Yaşam savunucuları, yasağı ve nükleeri protesto için İstanbul ve Sinop’ta eş zamanlı basın açıklaması kararı aldı
 

Sinop Nükleer Karşıtı Platform (NKP), Çernobil‘in 32. ve Fukuşima‘nın 7. yılı nedeniyle 22 Nisan pazar günü düzenlenecek olan "Sinop Nükleer Santral İstemiyor" mitinginin İçişleri Bakanlığı talimatıyla yasaklandığını duyurdu. Ayrıca, bugün için planlanan "Çernobil‘den Fukuşima‘ya Nükleer Santraller Gerçeği" konulu panel de yasaklandı. Yasağa tepkiler ilk andan itibaren büyüdü. Nükleer karşıtları ise hem miting yasağına tepki göstermek hem de nükleeri protesto etmek için yarın İstanbul ve Sinop‘ta eş zamanlı basın açıklaması yapacak.

NKP Sinop tarafından yapılan açıklamada: "22 Nisan günü saat 13.00‘de Sinop NKP olarak kitlesel katılımlı bir basın açıklaması ve söyleşi gerçekleştireceğiz. Diğer yerellerin de bizlerle dayanışma içinde olarak eş zamanlı kendi basın açıklamalarını yapmalarını talep ediyoruz. ve ileri bir tarihte tekrar miting başvurusu yapacağımızı tüm Anti Nükleer kamuoyuna duyuruyoruz" ifadelerini kaydetti.

İstanbul: Beşiktaş kartal heykeli

İstanbul NKP ise bir açıklama yayınlayarak basın açıklaması için duyuru yaptı. Açıklamada; "Çernobil‘in 32. Yılında ‘Balkona değil Sokağa çık‘ diyerek Sinop NKP tarafından yapılması planlanan miting İçişleri Bakanlığı talimatıyla yasaklanmıştır. OHAL koşulları gerekçe gösterilerek mitingin yasaklanmasına karşın Sinop NKP‘nin yanındayız Türkiye‘nin dört bir yayında ortak ses veriyoruz" denilen açıklamad, "Biliyoruz ki Nükleer santral seviciler önümüze engeller koymak istiyor. Yasaklar, baskılar bizlerin nükleer karşı yaşamı savunmasına engel olamayacak. Nükleere karşı yaşamı savunduğumuz için sokaktayız. 22 Nisan Pazar Günü Saat 13.00‘de Beşiktaş Kartal heykelinde olacağız" ifadeleri kaydedildi.

EMO uyarıyor: Nükleer ülkenin başına bela olacak

Elektrik Mühendisleri Odası da yaptığı açıklamada, Sinop‘ta yapılması planlanan nükleer karşıtı miting ve panelin yasaklanmasını protesto ederek, bu kararın AKP iktidarının alanları dolduracak nükleer karşıtlarının öfkesinden ne denli çekindiği ve bu tepkinin görülmesini istemediğini kanıtladığını belirtti. NKP‘nin Pazar günü yapacağı basın açıklamalarına destek vereceklerini de söyleyen EMO, açıklamasında şu ifadeler yer aldı: "AKP iktidarı nükleer santralları Türkiye‘ye zorla dayatmaktadır. Akkuyu Nükleer Güç Santralı (NGS) için ÇED raporuna karşı halen devam eden hukuki süreç yok sayılarak gösterişli temel atma törenleri düzenlenmiş; Nobel ödüllü bilim insanları kullanılarak çekilen kamu spotları ile nükleer santrallar konusunda olumlu algı yaratılmaya çalışılmıştır. Sinop NGS için geçtiğimiz aylarda güya ‘halkın katılımı‘ toplantısı yapılmış, ancak toplantıya Sinop halkı alınmamıştır. Ardından, Sinop`ta 13 yıldır geleneksel olarak yapılan ve olaysız biçimde bir şenlik havasında geçen nükleer karşıtı miting de iktidar çevrelerini rahatsız etmiş olmalı ki yasaklama kararı alınmıştır. Bu karar AKP iktidarının alanları dolduracak nükleer karşıtlarının öfkesinden ne denli çekindiği ve bu tepkinin görülmesini istemediğinin açık kanıtıdır.

EMO olarak uyarıyoruz; toplumdaki büyük dirence rağmen kurulmak istenen nükleer santrallar yarın ülkenin başına bela olacaktır. Türkiye`nin pahalı, riskli, kirli ve dışa bağımlılığımızı artıracak nükleer santrallara ihtiyacı yoktur. Tarım arazilerini, ormanlık arazileri ve deniz kıyılarını yok edecek tüm santral projeleri derhal durdurulmalı, kamu kaynakları atıl kalacak enerji projelerine değil, daha yararlı yatırımlara harcanmalıdır."

EMO İstanbul Şubesi ayrıca Çarşamba günü nükleer karşıtı bir de söyleşi düzenleyeceğini açıkladı. Söyleşiye biri Japonya‘dan diğeri Amerika‘dan iki konuk katılacak. İsimler nükleer tehdit hakkında bilgilendirme yapacak. Japonya‘dan katılacak olan Masumi Kowata, Fukuşima felaketinin tanıklarından biri olarak söz alacak. Etkinlik EMO İstanbul Şubesi Alaettin Anahtarcı - Tülin Aydın Eğitim Merkezi‘nde gerçekleşecek.

(birgun.net; 21.04.2018)

 

Bağlantılar

www.birgun.net/haber-detay/mitingi-yasaklandi-ama-nukleer-karsitlari-engel-tanimiyor-213022.html
 


ŞAKİR AYDOĞAN VE TAHSİN YILMAZ ANILDI

24.01.2019
 


Çok Okunanlar


HDP HEYETİNDEN EMO’YA ZİYARET

VEHBİ YILMAZ VEFAT ETMİŞTİR

KİŞİSEL VERİLERİ KORUMA KURUMU’NA ZİYARET

KOMİSYON TOPLANTILARI

UCUZ, HIZLI, KOTASIZ, SANSÜRSÜZ İNTERNET İSTİYORUZ

TMMOB’DEN BELEDİYELERE “USULSÜZ BEDEL” UYARISI

İŞ YERİNDE, SOSYAL YAŞAMDA VE SİYASETTE YOK SAYILMAYI KABULLENMEYECEĞİZ! VARDIK, VARIZ, VAR OLACAĞIZ!

3 MART İŞ CİNAYETLERİNE KARŞI MÜCADELE GÜNÜ BASIN AÇIKLAMASI

BMO VE EMO: UCUZ, HIZLI, KOTASIZ, SANSÜRSÜZ İNTERNET İSTİYORUZ (EVRENSEL.NET)

EMO KADIN KOMİSYONU ETKİNLİKLERİ

Okunma Sayısı: 17


Tüm Yazılı Basında Odamız

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2019 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
KEY İnternet Hizmetleri