MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

VALİLER PADİŞAH GİBİ `YASAK KARDEŞİM` (CUMHURİYET)


YAZILI BASINDA ODAMIZ


 
1- Sinop; Sinop`ta nükleer santrala karşı yapılacak panel yasaklandı. Valiliğe göre panel, kamu düzeni açısından risk. 2- Mardin; Türkiye seçime giderken Mardin Valiliği, her türlü toplantı ve gösterinin üç ay boyunca yasaklandığını duyurdu. 3- Ankara; Mayısta kadın cinayetlerini protesto eden sloganlar yasak. Kadınlar `İnadına 1 Mayısta olup haykıracağız` dedi. OHAL sürecinde seçime giden Türkiye`de her türlü etkinlik engelleniyor
 

Yasak üstüne yasak

1-ÇEVRECİLER ENGELLENDİ
Paneli bile riskli buldular

Sinopluların İnceburun‘da yapılması planlanan nükleer santrala karşı gerçekleştireceği miting OHAL gerekçe gösterilerek yasaklandı. Sinop Valiliği tarafından yasaklama yazısı dün sabah saatlerinde Sinop Nükleer Karşıtı Platform yetkililerine tebliğ edildi. Yazıda hem miting hem de bugün gerçekleşmesi planlanan panelin kamu düzeni ve güvenliği açısından risk olacağı belirtildi.

Sinop Valiliği Emniyet Müdürlüğü‘nden dün sabah erken saatlerde Sinop Nükleer Karşıtı Platform‘una (NKP) tebliğ edilen yazıda bugün gerçekleşmesi planlanan "Çemobil‘den Fukuşima‘ya Nükleer Santrallar Gerçeği" konulu panel ile yarın yapılması planlanan "Sinop Nükleer Santral istemiyor" mitinginin yasaklandığı belirtildi. OHAL gerekçe gösterilen yazıda panel ve mitingin kamu düzeni ve güvenliği açısından risk oluşturacağı için yasaklandığı kaydedildi. Sinop NKP‘nin Çemobil felaketinin 32. ve Fukuşima‘nın 7. yılı nedeniyle yapmayı planladığı miting yerine yarın saat 13.00‘te bir basın açıklaması ve söyleşi gerçekleştirecek.

‘Nükleere karşı yaşam‘

Açıklamada, Elektrik Mühendisleri Odası yaptığı yazılı açıklamada "Sinop NKP‘nin yanındayız Türkiye‘nin dört bir yanında ortak ses veriyoruz. Biliyoruz ki nükleer santral seviciler önümüze engeller koymak istiyor. AKP‘nin gerçeklen saklayarak, göz boyamak ve kamuoyunu aldatmayı hedefleyen girişimleri asla başarılı olamayacaktır. Yasaklar, baskılar bizlerin nükleere karşı yaşamı savunmasına engel olamayacak" denildi. Oda yarın saat 13.00‘te Sinop NKP ile birlikte İstanbul NKP Bileşenleri olarak Beşiktaş Kartal heykeli önünde basın açıklaması yapacaklarını duyurdu.

2-HER SEY İZNE BAĞLANDI
Adım atmaya bile izin yok

Mardin merkez ve ilçelerde, kapalı ve açık alanlarda yapılacak toplantı, gösteri yürüyüşü, basın açıklamaları, anma töreni, stant açma, meşale yakma ve taşıma, oturma eylemi, protesto gibi tüm gösteriler, 19 Mart ile 19 Temmuz tarihleri arasında kaymakamlıklardan alınacak izne bağlandı.

Mardin Valiliği‘nden yapılan yazılı açıklamada, şöyle denidi: "...Zeytin Dalı Harekâtı‘nın protesto/provoke edilmesinin önlenmesi, terör örgütlerinin planlarının bertaraf edilmesi, kapalı ve açık alanlarda yapılacak toplantı, gösteri yürüyüşü, basın açıklaması, stand açma gibi her türlü etkinliklerde karşıt görüşlü grupların karşı karşıya gelmelerinin önlenmesi, Mardin genelinde tesis olunan huzur ortamı, milli güvenlik, kamu düzeni, kamu güvenliği, Cumhuriyetin temel nitelikleri, devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğü, başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması, suç işlenmesinin önlenmesi ile düşünceyi açıklama ve yayma hürriyetini güvence altına almak amacıyla kolluk kuvvetlerince gerekli emniyet tedbirlerinin zamanında alınabilmesi için, resmi kamu kurum ve kuruluşlarının düzenleyeceği resmi toplantı, tören, şenlik, karşılama, uğurlama gibi etkinlikler ile 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu İstisnalar‘ başlıklı 4‘üncü maddesinde sayılan haller dışında kalan kapalı ve açık yer toplantıları ve gösteri yürüyüşleri ile bir veya birden fazla kişi tarafından yapılacak olan basın açıklaması, anma töreni, stant açma (ticari olanlar hariç), meşale yakma ve taşıma, imza masası açma, oturma eylemi, çadır kurma, protesto, dilek feneri, dilek ağa% flashmob etkinliği ve her türlü sahne oyunu olmak üzere el ilanı, bildiri, broşür dağıtılması, ilan, afiş, poster ve pankart taşınması .ve asılmasının, 19 Nisan 2018-19 Temmuz 2018 tarihleri arasında kaymakamlıklardan alınacak izne bağlandığı kamuoyuna duyurulur."

3- KADINLAR ALANA ÇIKIYOR
Engel olmak isteyecekler

KESK, DİSK, TMMOB ve TTB‘li kadın üyeler, 1 Mayıs‘ta ezilen kesimin ve kadınların da alanlarda olacağını kamuoyuna duyurmak için Eğitim Sen İstanbul 6 No‘lu Şube binasında basın açıklaması gerçekleştirdi. Kadın Meclisleri üyesi Fidan Ataselim ise 1 Mayıs‘ın işçiler ve emekçiler için öneminin büyük olduğunu vurgulayarak, "Bütün ezilenler için ise 1 Mayıs‘ın çok farklı bir yeri var. Koca bir yıl boyunca hak arayan, ezilenlerin büyük bir kısmını oluşturan kadınlar olarak 1 Mayıs‘ta da yerimizi almamız gerekiyor. Özellikle artan kadın cinayetleri, tacizler, tecavüzler, çocuklarla ilgili çıkarılmaya çalışılan yasalar için de 1 Mayıs‘ta biz, kadın korteji kuruyor olacağız. Kadınları alana çağırıyoruz" dedi.

TMMOB üyesi Nedret Durukan, son dönemde her kesimde baskıların arttığını belirterek, "İnsanların bir araya gelmesi, şenlik yapması insanlara ürkütücü geliyor. Geldiğimiz noktada da baskın bir seçim ile karşı karşıyayız. Bunların gerekçeleri OHAL oluyordu. Şimdi seçim yasağı diyecekler. Terör tehdidini öne sürecekler ve yine bir şekilde alanlarda olmamız engellenmeye çalışılacak. Günümüzde tutuklamalar çok yoğun, gazetecilerin, düşünen insanların içerde olduğunu biliyoruz. Kadınların mücadelesi çok güçlü ve çok kararlı. Biz her şeyi kadınlar gibi yapalım" ifadelerini kullandı.

Ankara‘da slogan yasak

Ankara Valiliği, 1 Mayıs‘ta kentte yapılacak kutlama için yapılan başvuruya "Sendikalar amaçları dışında faaliyette bulunamaz" yanıtını vermişti. Kürtçe tüm sloganları yasaklayan valilik, savaşa, gazetecilerin tutuklanmasına, nükleer santrallara, kadın cinayetlerine karşı sloganların ise sakıncalı olduğunu savunmuştu.

(cumhuriyet; 21.04.2018)ŞAKİR AYDOĞAN VE TAHSİN YILMAZ ANILDI

24.01.2019
 


Çok Okunanlar


ŞAKİR AYDOĞAN VE TAHSİN YILMAZ ANILDI

KOMİSYON TOPLANTILARI

TMMOB 45. DÖNEM II. DANIŞMA KURULU TOPLANTISI YAPILDI

EMO EĞİTİM KURULTAYI 1. HAZIRLIK TOPLANTISI

TEKNİK KOMİSYON TOPLANTISI

BİYOMEDİKAL MÜHENDİSLERİ TOPLANTISI

TMMOB İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ SORUNLARI ÇALIŞTAYI YEREL FORUMLARI BAŞLIYOR

ALIŞKANLIKLAR DEĞİŞMELİ (CUMHURİYET)

TMMOB III. KADIN SEMPOZYUMU: “KRİZ, KENT, KADIN`

TMMOB’DEN BELEDİYELERE “USULSÜZ BEDEL” UYARISI

Okunma Sayısı: 34


Tüm Yazılı Basında Odamız

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2019 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
KEY İnternet Hizmetleri