MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

DEMOKRASİ VE EMEK MÜCADELESİ İÇİN HAYDİ 1 MAYIS’A!


BASIN AÇIKLAMASI


 
Elektrik Mühendisleri Odası, üyelerini ve tüm yurttaşları, OHAL`in sona ereceği; demokrasi, özgürlük, adalet ve barış taleplerinin gerçekleşeceği güzel günleri hep birlikte inşa etmek için 1 Mayıs İşçi Bayramı’nda alanlarda yan yana olmaya çağırdı.
 

 

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI BASIN AÇIKLAMASI

 

DEMOKRASİ VE EMEK MÜCADELESİ İÇİN HAYDİ 1 MAYIS`A!

 

Emekçilerin birlik, mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs, bu yıl 24 Haziran`da gerçekleştirilecek cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçimleri öncesine denk gelmiştir.  AKP iktidarının yaklaşık 2 yıldır sürdürdüğü ve çok sayıda grev, miting, toplantı, gösteri hatta şenliklerin bile yasaklanmasına hizmet eden olağanüstü hal koşullarında yapılacak 1 Mayıs mitingleri, Türkiye`ye dayatılan karanlığa karşı demokrasi ve özgürlük taleplerinin meydanlardan yükseltilmesine fırsat sağlayacaktır.

15 Temmuz 2016 tarihinde yaşanan Fethullahçı Terör Örgütü`nün darbe girişimi ve bu darbe girişiminin bastırılmasının ardından gelen sivil darbe, hemen her gün daha da ağırlaşan koşullar altında devam etmektedir. Muhalif sesler baskı ve şiddet ile susturulmakta, biat etmeyen basın kuruluşları ve gazeteciler engellenmekte, haksız gözaltı ve hapis kararları verilmekte, sosyal medya hesapları dahi takip altına alınarak her alanda hak ve özgürlükler kısıtlanmaktadır. Son olarak Cumhuriyet Gazetesi davasında verilen ağır cezalar, demokrasi ayıbı olarak tarihe geçmiştir.

AKP`nin iktidarda olduğu 16 yılda işçi ve emekçiler yoğun sömürü ve kayıplar yaşamış, en temel haklarını bile kullanamaz hale gelmişlerdir. İşsizlik oranları yükselmiş, kıdem tazminatının kaldırılması sürekli gündemde tutulmuş, çalışanlara kuralsız, esnek ve güvencesiz istihdam dayatılmıştır. Emek üzerinde yoğunlaşan baskılar, mühendis emeğinin de ucuzlatılması ve esnek üretim modellerine tabi kılınması sonucunu doğurmuştur. Elektrik Mühendisleri Odası`nın geçen yıl yaptığı araştırmaya göre Oda üyesi mühendisler arasında işsizlik oranı yüzde 18.7`ye çıkmıştır. Üstelik gençler arasındaki işsizlik giderek büyümektedir.

Kriz ortamında halkın üzerindeki vergi yükü daha da artırılırken; büyüyen işsizlik rakamları, Türk Lirası`nın değer kaybetmesi, yüksek enflasyon ve faiz oranları ile düşük ücretlerden yine en çok geniş halk kesimleri olumsuz etkilenmektedir. Türkiye`nin içinde bulunduğu siyasi, ekonomik, hukuki ve toplumsal kriz öyle bir noktaya gelmiştir ki bunun artık taşınamayacağını gören AKP iktidarı, bugüne kadarki tüm söylemlerinin tersine hareket ederek erken seçim kararı almıştır.

Ülkemiz tarihi bir eşikten geçmektedir. Bu süreçte, baskın seçim kararıyla ertelenmiş görünen krizlerin çok daha derinleşerek ülkemizi bir çıkmaza götürmemesi, hukuk devleti ilkelerinin hakim kılınması, kısacası tek adam rejimine "Hayır" denilmesi için herkese büyük sorumluluk düşmektedir. 1 Mayıs mitingleri de seçimler öncesinde önemli bir gösterge olacaktır.

Elektrik Mühendisleri Odası olarak, OHAL`in sona ereceği; demokrasi, özgürlük, adalet ve barış taleplerimizin gerçekleşeceği güzel günleri hep birlikte inşa etmek için biz mühendisler tüm diğer emekçiler gibi alanlarda olacağız, halkımızı 1 Mayıs`ta alanlarda yan yana olmaya çağırıyoruz.

 

YAŞASIN DAYANIŞMAMIZ, YAŞASIN 1 MAYIS

 

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI

YÖNETİM KURULU

30 NİSAN 2018 FOX TV- ÇALAR SAAT

24.07.2019
 


Çok Okunanlar


“KAYYUM REJİMİ” KABUL EDİLEMEZ!

NKP EŞGÜDÜM TOPLANTISI ANKARA’DA YAPILDI

NÜKLEER KARŞITI PLATFORM BASIN TOPLANTISINA ÇAĞRI: YARIN ÇOK GEÇ OLABİLİR!..

EMO YÖNETİM KURULU’NDAN ESKİŞEHİR ŞUBE’YE ZİYARET

TMMOB BELEDİYE BAŞKANLARININ GÖREVDEN ALINMASINI KINADI

EMO’DAN KARADENİZ ÇIKARMASI (YALÇIN BAYER-HÜRRİYET)

İYİ BAYRAMLAR...

HİROŞİMA`NIN 74. YILINDA NÜKLEER SANTRALLERE KARŞI MÜCADELE ÇAĞRISI (EVRENSEL.NET)

AKKUYU NÜKLEER SANTRALİ İNŞAATI DERHAL DURDURULMALI (GÜNLÜK EVRENSEL)

NÜKLEER ÇÖZÜM DEĞİL TEHDİTTİR (GÜÇLÜ ANADOLU)

Okunma Sayısı: 70


Tüm Basın Açıklamaları

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2019 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
KEY İnternet Hizmetleri