MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

1 MAYIS’I COŞKUYLA KUTLADIK 
1 Mayıs’ı alanlarda kutlayan emekçiler OHAL’e, baskılara ve yasaklara karşı özgürlük ve demokrasi taleplerini dile getirirken, yapılan konuşmalarda, meydanlarda sağlanan birliğin seçimlerde de devam etmesinin önemine dikkat çekildi. Elektrik Mühendisleri Odası Genel Merkezi ve şubeleri mitinglere etkin katılım sağladı.
 

 

1 Mayıs Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü on binlerin katılımıyla kutlandı. Emekçiler, OHAL`siz bir ortamda, eşit, özgür, adil, laik ve demokratik bir Türkiye için mücadeleden asla vazgeçmeyecekleri mesajı verirken, yapılan konuşmalarda meydanlarda sağlanan birliğin seçimlerde de devam etmesinin önemine dikkat çekildi.

Ankara`da DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve ASMMMO`nun "Güzel Günler Göreceğiz" temasıyla düzenlediği kutlamalar için saat 12.00`de AKM önünde toplanılmaya başlandı. Emekçiler buradan sloganlar eşliğinde Tandoğan Meydanı`na yürüdü. Kortejin en önünde 10 Ekim`de Ankara`daki canlı bombalı saldırıda yaşamını yitirenlerin fotoğrafları taşındı. Yürüyüş sırasında "İnsanca bir yaşam, emek demokrasi ve özgürlük için yaşasın 1 Mayıs" ve "Güzel günler göreceğiz" yazılı pankartlar açılırken, "Yaşasın iş, ekmek, özgürlük mücadelemiz", "Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek" sloganları atıldı.

Yoğun güvenlik önlemleri alan polis alana girecek pankartları tek tek inceledi. Mimarlar Odası`nın üzerinde "Kaçak Saraylı Cumhurbaşkanı İstemiyoruz" ifadesi bulunan pankartına izin verilmemesi üzerine arbede yaşandı.

Türk-İş`in 1 Mayıs tertip komitesinden çekilmesi mitinge işçi katılımını etkiledi. Ancak Türk-İş`e bağlı TÜMTİS, Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) ve Tez-Koop-İş sendikaları mitinge katıldı.

Miting saygı duruşu ile başladı. Miting Tertip Komitesi adına DİSK Ankara Bölge Temsilcisi Tayfun Görgün tarafından açıklama yapıldı. Bu düzenin kimin çıkarına ve kimin zararına olduğunun 20 Temmuz`da ilan edilen ve 2 yıldır devam eden OHAL koşullarında daha iyi anlaşıldığını vurgulayan Görgün, grevlerin yasaklandığını, sendikal hak ve özgürlüklerin yok sayıldığını belirtti. Görgün şunları söyledi:

"Hukukun yerini fermanların, liyakatın yerini sadakatin aldığı bir düzen bu düzen. Çocuk gelinlerin, çocuk işçilerin her geçen gün arttığı bir düzendir. Ama bizler bu düzenden daha güçlüyüz. Tek adamdan büyük milyonlar var. Bu düzene itirazı olan bizler, adalete hasret milyonlarız. Bu meydandan söz veriyoruz. Karanlık bir rejimin kurulmasını durduracak, yeni bir düzeni emekçi ellerimizle yeniden kuracağız. Biz kazanacağız."

Tertip Komitesi Başkanı Sultan Saygılı da KHK`ler ile Anayasa ve yasaların yok sayıldığını, OHAL bahanesiyle en temel hakların kullanılamaz hale getirildiğini belirtti. Hem "yerli ve milli" olmakla övünüldüğünü, hem de halkın birikimlerinin ürünü kamu kurumlarının yok pahasına sermayeye peşkeş çekildiğini anlatan Saygılı, "Özelleştirme rekoru kıranlar, ülkeyi temel gıda ürünlerinde bile dışarıya bağımlı hale getirenler, gözünü şimdi de şeker fabrikalarına dikiyor. Şeker fabrikalarında çalışan işçiler, memurlar, pancar küspesinden faydalanan çiftçiler başta olmak üzere yüz binlerce insan yok sayılıyor" dedi.

Saygılı, her türlü baskı ve sindirme çabasına rağmen alanlarda olmaktan, söz söylemekten geri durmayacaklarını belirterek, "Baskılarınız, bizleri yıldırmaya yetmedi, gelecek güzel günlerin ‘ne kadar gerekli` olduğunu hatırlattı, mücadele azmimizi büyüttü" diye konuştu.

İstanbul

İstanbul`da 1 Mayıs Maltepe Meydanı`nda şarkılar, türküler, zılgıtlar ve marşlarla coşku içinde kutlandı. Giydikleri mor renkli kıyafetlerle dikkat çeken kadın örgütleri "Kadınlar durmayacak" sloganları attı. Doğa savunucuları "Sinop Nükleer Santral İstemiyor" pankartı açarken, "Gazetecilik Suç Değildir" pankartı taşıyan TGS üyeleri "Özgür Basın Susturulamaz" sloganıyla alkış aldı. DİSK Genel Sekreteri Dr. Arzu Çerkezoğlu, kürsüde ilk sözü alarak, "Bir avuç patronun karşısında övünen Recep Tayyip Erdoğan`ı emek durduracak. Yalnız, çaresiz değiliz. Söz veriyoruz, güzel günler göreceğiz" diye konuştu.

KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, Anayasa`yı, uluslararası sözleşmeleri, OHAL`i fırsata çevirerek çiğneyenlerin yargı önünde er geç hesap vermekten kurtulamayacaklarını belirterek, "24 Haziran`a kadar artık her günümüz 1 Mayıs`tır" dedi.

TMMOB Başkanı Emin Koramaz, "16 Nisan`da oylarımızı çalarak anayasayı değiştirerek hukuki altyapısını oluşturdukları tek adam rejimine son noktayı koymak istiyorlar. Bu sefer biz kazanacağız" diye konuştu.

TTB Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Raşit Tükel de, "Bizler hukuksuzluk yaratan, toplumsal sağlığımızı bozanlara hayır dedik, demeye devam ediyoruz. Hekimlik değerlerimizin bir gereği olarak barıştan ve demokrasiden yana olmaktan hiçbir koşulda vazgeçmiyoruz" dedi.

Silivri Cezaevi`nde tutuklu bulunan Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin 1 Mayıs mesajı da sahneden okundu.

İzmir

Konak Gündoğdu Meydanı`nda bir araya gelen emekçiler, "Emek, adalet ve insanca yaşam için alanlardayız", "İşten çıkartmalara karşı, baskılara ve sömürüye karşı 1 Mayıs`ta alanlardayız" yazılı pankartlar taşırken, "Hak hukuk adalet", "Yaşasın 1 Mayıs", "Birleşe birleşe kazanacağız" ve "Kadınlara yönelik ayrımcı politikalara hayır" sloganları attılar.GAZİ İPEK HALK TV-OMBUDSMAN PROGRAMINA KATILDI

29.04.2019
 


Çok Okunanlar


GAZİ İPEK HALK TV-OMBUDSMAN PROGRAMINA KATILDI

TMMOB ENERJİ SEMPOZYUMU YÜRÜTME KURULU TOPLANTISI

SRİ LANKA’DAKİ TERÖR SALDIRISINDA GENÇ MESLEKTAŞIMIZ SERHAN SELÇUK NARİÇİ’Nİ YİTİRDİK…

“19 MAYIS 1919’DAN 6 MAYIS 1972’YE” PANELİ

NÜKLEER KARŞITI PANEL VE MİTİNG 26-27 NİSAN’DA SİNOP’TA YAPILACAK

İBRAHİM KAYPAKKAYA’NIN MEZARINA ZİYARET

SAMSUN ŞUBE DANIŞMA KURULU

“IRENEC 2019” BAŞLADI

1 MAYIS, EMEKÇİLERİN BİRLİK VE DAYANIŞMA GÜNÜNÜ KUTLUYORUZ!

SİNOP’TA NÜKLEER KARŞITI PANEL VE MİTİNG

Okunma Sayısı: 220


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2019 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
KEY İnternet Hizmetleri