MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

İZMİR`DE KİTLESEL 1 MAYIS KUTLAMASI 
1 Mayıs İşçi Sınıfının Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü mitingi, İzmir`de Gündoğdu Meydanı`nda gerçekleşti. Mitinge, EMO İzmir Şubesi üyeleri, TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu‘nun (İKK) kortejinde diğer mühendis, mimar ve şehir plancılarıyla birlikte yürüdü. Son yılların en kalabalık kortejini oluşturan mühendis ve mimarlar 1. Kordon`da buluşarak, sloganlarla Gündoğdu Meydanı`na geçti. Öğrenci mühendis adaylarının da destek verdiği TMMOB korteji, `Mühendisler, mimarlar susmadı, susmayacak`, `TMMOB yürüyor, mücadele sürüyor`, `Faşizme karşı omuz omuza` sloganlarıyla yürüyerek, Gündoğdu Meydanı`na ulaştı.
 

TMMOB İzmir İKK‘nın yanı sıra DİSK, Türk-İş, KESK, TTB gibi emek ve meslek örgütleri, demokratik kitle örgütleri ve siyasi partilerin katıldığı mitingde Tertip Komitesi adına Türk-İş 3. Bölge Temsilcisi Süleyman Yıldırım konuştu. Ortak açıklamada, Taksim Meydanı`nın bu yıl da OHAL gerekçesiyle emekçilere yasaklandığını vurgulanarak, "Ne 1 Mayıs katliamının gerçek katillerini ortaya çıkarma kararlılığımızdan vazgeçtik ne de mücadele tarihimize sahip çıkma sözümüzden zerre kadar taviz verdik, vermeyeceğiz. Er ya da geç, emekle özdeşleşen alanları özgürleştirecek, yasak zincirlerini kıracağız" denildi. Mitinge katılımın artırılması için yapılan çalışmaların tüm illerde engellendiği değinilen açıklamada, tertip komitelerinin belirlediği bazı sloganlara Valiler tarafından yasak getirildiği vurgulandı. Yasaklanan sloganların da haykırıldığı mitingde yapılan açıklamada, OHAL‘ın grevlere engel oluşturmak için uygulandığının itiraf edildiğine dikkat çekilerek, şöyle denildi:

"AKP Genel Başkanı, sermayeye seslenerek, ‘Bir tane fabrikada grev söz konusu mu? Böyle bir şeyde biz anında müdahalemizi yapıyoruz. Ve OHAL anında bir çözüm kaynağı oluyor‘ diyor. OHAL`i fırsata çevirerek Anayasayı, uluslararası sözleşmeleri çiğneyenler yargı önünde hesap vermekten kurtulamayacaklar. Grevli gerçek toplu sözleşme hakkımızın, örgütlenme ve siyaset yapma hakkımızın yok sayılmasına, grev hakkımızın OHAL gerekçesiyle, idari işlemlerle ortadan kaldırılmasına izin vermedik, vermeyeceğiz."

"24 Haziran‘a 1 Mayıs Ruhuyla Hazırlanalım"
Baskın seçimle OHAL koşulların kalıcılaştığı bir siyasal yapı kurulmasının hedeflendiğine dikkat çekilen açıklamada, şöyle denildi:

"24 Haziran`da yapılacak seçim gelecek on yıllarımızı belirleyecek nitelikte ve önemdedir. Bu nedenle 24 Haziran`a kadar artık her günümüz 1 Mayıs`tır! Her günü 1 Mayıs ruhuyla karşılayıp, büyük bir mücadele azmiyle, moral ile kapı kapı dolaşıp faşizme niçin geçit verilmemesi gerektiğini anlatacağız. Biliyoruz ki, tüm dikta rejimler yıkılmadan bir gün öncesine kadar iktidarlarını sonsuz sanırlar ve öyle tanıtırlar. Bu şekilde barışa, özgürlüğe ve demokrasiye olan inancı zayıflatmak, umudu kırmak isterler. AKP-MHP iktidarı uzatmaları oynuyor. Yenildiklerini, sonlarının geldiğini gördükçe daha da saldırganlaşıyorlar. Saldırganlaştıkça eriyorlar."

Bütçeden eğitime ve sağlığa daha çok pay ayrılması gerektiğine vurgu yapılan açıklamada, eğitimin gericileştirilmesi ve laiklik karşıtı faaliyetlere de dikkat çekildi. İşçi cinayetlerinin önlenmediğine vurgu yapılan açıklamada, sözde "istihdam" paketleriyle güvencesi çalışmanın yaygınlaştırıldığın altı çizildi. Kamu çalışanlarının iş güvencesinin kaldırılması ve kıdem tazminatlarını için fona devredilmesi girişimlerine tepki gösterilen açıklamada, Kanun Hükmünde Kararnamelerle gerçekleştirilen ihraçlara da dikkat çekildi.

Referandumda oluşan halk iradesinin "bu topraklar kutuplaşmaya, milliyetçiliğe, linç kültürüne, savaş politikalarına, gericiliğe izin verilmeyeceğini" ortaya koyduğuna vurgu yapılan açıklamada, emekçilerin gerici, faşist kuşatmayı parçalayacağına olan inancın büyüdüğü vurgulandı. Bayram havasında geçen ve renkli görüntülerin yaşandığı Gündoğdu mitingi, konuşmaların ardından düzenlenen Bandista konseriyle tamamlandı.  TARİHİ FABRİKAYI SATIŞA ÇIKARDILAR (HALK TV)

23.01.2019
 


Çok Okunanlar


V. ENERJİ VERİMLİLİĞİ GÜNLERİ BAŞLIYOR

V. ENERJİ VERİMLİLİĞİ GÜNLERİ BAŞLIYOR

KÖRFEZ GEÇİŞ PROJESİ’NİN ÇED OLUMLU KARARI İPTAL EDİLDİ

KADIN ÇALIŞMA GRUBU 10’UNCU YAŞINI KUTLADI

NASIL BİR KENT YÖNETİMİ İSTİYORUZ?

TARİHİ ELEKTRİK FABRİKASI, ARAZİSİYLE BİRLİKTE SATIŞA ÇIKARILDI (SPUTNİKNEWS.COM)

TARİHİ FABRİKAYI DA SATIŞA ÇIKARDILAR! (GERCEKGUNDEM.COM)

TARİHİ FABRİKAYI DA SATIŞA ÇIKARDILAR! (YENİCAGGAZETESİ.COM.TR)

SATMAYIN, KORUYUN (CUMHURİYET)

ELEKTRİK FABRİKASI İÇİN YENİDEN SATIŞ KARARI (9 EYLÜL)

Okunma Sayısı: 36


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2019 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
KEY İnternet Hizmetleri