MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

IRENEC 2018 BAŞLADI 
Türkiye Yenilenebilir Enerji Birliği (EUROSOLAR Türkiye) tarafından düzenlenen “8. Uluslararası %100 Yenilenebilir Enerji Konferansı (IRENEC)”, 7 Mayıs 2018 tarihinde başladı. EMO Yönetim Kurulu Başkanı Gazi İpek’in de katıldığı konferansın açılış konuşmalarında, dünyada enerji ihtiyacının giderek arttığı gerçeği karşısında, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının teşvik ve desteklerle yaygınlaştırılması gerektiği vurgulandı. Konferans kapsamında 9 Mayıs 2018 tarihinde Elektrik Mühendisleri Odası Özel Oturumu gerçekleştirilecek.
 

 

Maltepe Türkan Saylan Kültür Merkezi`nde yapılan IRENEC 2018 etkinliğinin açılışında konuşan EUROSOLAR Türkiye Başkanı Tanay Sıdkı Uyar, fosil yakıtlar ve nükleer enerjiden yenilenebilir enerjiye geçiş çağı yaşandığını belirterek, dünyada ve Türkiye`de bu alandaki gelişmeleri kısaca özetledi. Yenilenebilir enerji teknolojilerinin büyük gelişim gösterdiğini, maliyetlerin ise düştüğünü vurgulayan Uyar, "10 yıl önce ‘kömür, nükleer, petrol` diyorduk, ‘yenilenebilir enerjiye de bakarız` deniyordu, şimdi yenilenebilir enerji en ekonomik hale geldi" diye konuştu.

Biyoenerji Derneği (BİYODER) Yönetim Kurulu Üyesi Halil Tolga İlçin, biyokütle enerjisinin niteliği itibarıyla hem enerji üretimi, hem katı atık geri dönüşümü, hem de tarımsal hammadde üreticisi bir sektör olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirtirken, "Ülkemizde henüz yeterince olgunluğa erişmemekle beraber hızla gelişen bir sektör. Biz bu sektörün olabildiğince gelişmesi için çalışmalar yapıyoruz" dedi.

Türkiye Kojenerasyon ve Temiz Enerji Derneği Başkanı Yavuz Aydın, son birkaç yıldır enerji politikalarının değiştiğini, dünyada ilk kez 2017 yılında yenilenebilir enerji kapasite artışının diğer tüm kaynakları geçtiğini kaydetti. "Aslında halen çok gerideyiz" diyen Aydın, dünya enerji üretiminde fosil kaynakların payının yüzde 80 civarında olduğunu ifade etti. Aydın "Her yıl yüzde 1-2 yenilenebilir lehine değişim bekleniyor, fosil yakıtlarda bir durağanlaşma varken yenilenebilir enerji giderek artıyor. Yenilenebilir kaynakları kojenerasyon, birleşik ısı ve güç amacıyla kullanmalıyız. Burada çok daha fazla fayda var" diye konuştu.

Enerji Verimliliği ve Yönetimi Derneği (EYODER) Başkanı Cihan Karamık, kentleşmenin enerjiye olan ihtiyacı her geçen gün artırdığı ve dijitalleşmenin de inanılmaz bir veri üretimini beraberinde getirdiğine dikkat çekti. 2050 yılında dünya enerji ihtiyacının 1.5 kat artacağının öngörüldüğünü belirten Karamık, enerjiyi kullanma kültüründen enerjiyi yönetme ve verimli kullanma kültürüne geçilmesi gerektiğini vurguladı.

Çevre Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Baran Bozoğlu, dünyada hızlı bir şekilde artan karbondioksit emisyonlarının yüzde 78 oranında sanayi ve fosil yakıtlardan kaynaklandığını ifade etti. Bozoğlu, "Kömür, petrol ile üretilen enerjiyi azaltmamız, yüzde 100 temiz, yenilenebilir enerjiyi sahiplenmemiz gerekiyor. Bu amaçla teşviklerin artırılması, vergi indirimleri yapılması lazım" diye konuştu.

Elektrik Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Gazi İpek, Türkiye`nin enerji üretimi için ihtiyacı olmamasına rağmen Akkuyu ve Sinop`ta nükleer santral yapılmak istendiğini belirtirken, bunun siyasi bir tercih olduğunu kaydetti. Bu projelerin atık, çevre ve güvenlik sorunlarına dikkat çeken İpek, nükleer ve kömür santralları için verilen alım garantileri ve teşvikleri de eleştirdi. Yenilenebilir enerji kaynakları için yatırım desteği sağlanmadığını sadece satın alma garantisi verildiğini bunun da son dönemde giderek sınırlandırıldığını anlatan İpek, şunları söyledi:

"Yenilenebilirde yatırım maliyetleri son derece düşmüştür. Teşvik edilmesi gereken saha burasıyken, geçmişte yapılmış olan yap işlet devret modelleri ve alım garantileri nedeniyle yenilenebilir enerjinin önü kesiliyor. Türkiye`nin hızla yüzde 100 yenilenebilir enerjiye geçiş master programını yapması lazım. Tüm kamu kaynakları ve teşvik projeksiyonlarının da buna göre düzenlenmesi lazım."

Açılış konuşmalarının tamamlanmasının ardından konferans sunumlarına geçildi.

Konferans kapsamında 9 Mayıs 2018 tarihinde 14.00-15.30 saatleri arasında TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası Özel Oturumu gerçekleştirilecek. EMO İstanbul Şube Yönetim Kurulu Başkanı Erol Celepsoy‘un yöneteceği oturumda, EMO Ankara Şube Yönetim Kurulu Yedek Üyesi Nihal Kalender "Güneş Elektrik Santrallerinde Nitelikli Tasarım ve Uygulamanın Önemi"; EMO Çanakkale Temsilcisi Erkan Güçyetmez de "Güneş Enerjisi Uygulamaları, Sorunlar ve Çözüm Önerileri" konulu sunum yapacaklar. 

 ŞAKİR AYDOĞAN VE TAHSİN YILMAZ ANILDI

24.01.2019
 


Çok Okunanlar


LEYLA GÜVEN’E ZİYARET

“SUSMUYORUZ, KORKMUYORUZ, İTAAT ETMİYORUZ!”

NEVRUZ’U DİYARBAKIR’DA KUTLADIK

ELEKTRONİK MÜHENDİSLERİNİN 1 KV ÜSTÜ SMM YETKİLERİ İLE İLGİLİ EMO GÖRÜŞÜ YÖK’E GÖNDERİLDİ

NEVRUZ/NEWROZ KUTLU OLSUN!

BİNA VE TESİS YÖNETİM ÇÖZÜMLERİ FUAR VE KONFERANSI BAŞLADI

EMO TEKNİK KOMİSYON TOPLANTISI

TMMOB DÜNYA SU GÜNÜ SEMPOZYUMU YAPILDI

TMMOB 3. BİLİRKİŞİLİK ÇALIŞTAYI

TÜKETİCİYE DE ZAM GÖRÜNDÜ (CUMHURİYET)

Okunma Sayısı: 189


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2019 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
KEY İnternet Hizmetleri