MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

EVRENSEL BİR SİSTEM ATAERKİ VE MÜCADELE STRATEJİLERİ SÖYLEŞİSİ DÜZENLENDİ


HABER


 
EMO Ankara Şubesi Kadın Komisyonu tarafından, Yazar Yıldız Temurtürkan`ın konuşmacı olarak katıldığı “Evrensel Bir Sistem Ataerki ve Mücadele Stratejileri Söyleşisi” 14 Mayıs Pazartesi günü saat 19.00’da EMO Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.
 

 

Etkinliğin açılış konuşmasını EMO Ankara Şubesi 21. ve 22. Dönem Yönetim Kurulları başkanı Ebru Akgün Yalçın yaptı. EMO Ankara Şubesi Kadın Komisyonu`nun dönem başından beri bir dizi etkinlik planladığını ve bu etkinliklerden ilkinin "Evrensel Bir Sistem Ataerki ve Mücadele Stratejileri Söyleşisi" olduğunu belirten Akgün, kadın üye oranının toplam EMO üyeleri içinde yüzde on gibi bir rakama tekabül ettiğini bunun da birçok çalışmadaki kadın katkısını etkilediğini, amaçlarının kadın üyeler ile daha fazla bir araya gelerek örgütlülüklerini güçlendirmek olduğunu söyledi.

 

Açılış konuşmasının ardından sunumuna başlayan Yazar Yıldız Temurtürkan, bu dönemde ataerki konusunu tartışmak istemelerinin nedeninin kadın hareketinin kitleselleşmesinin olduğunun söyledi. Dünyanın birçok yerinde kadın özgürlük mücadelesinin ivme kazandığını İspanya`da, Hindistan`da ve daha birçok ülkede kadınların eylemler yaptığını belirten Temurtürkan bunlardan en önemlisinin İspanya`da 8 Mart`ta düzenlenen "Kadın Grevi" olduğunu vurguladı. Kadın özgürlük mücadelesinin sadece bir eşitlik sorunu olarak algılanmaması gerektiğini böyle algılandığı taktirde, kapitalist sistemin krizini aşmaya ve sistemin devamını sağlamaya çalışan bağzı politik akımlarca kadın mücadelesinin manipüle edilebilme tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu söyledi.

 

Ataerkinin birçok formu olduğunu, evrensel bir sistem olduğunu söyleyen Temurtürkan, ataerki en çok kapitalizm içinde kendini bulmuş ve güçlenmiştir dedi. Temurtürkan,  Kapitalizmin temel çelişkisinin emek-sermaye çelişkisi olduğunu ancak bunun buz dağının görünen yüzü olduğunu aslında görünmeyen kısımda kapitalizmin kadın, doğa ve sömürgeler üzerinde tahakküm sürdürdüğünü tam da ataerkinin bu olduğunu ve kapitalizmin bunun üzerine dolayısıyla ataerki üzerine kurulu olduğunu söyledi. Doğaya, kadın bedenine ve sömürgeleştirilmiş halklara olan saldırıların bir tesadüf olmadığını bunun aslında Kapitalizmin temeli, varlık nedeni olduğunu vurgulayan Temurtürkan, " Bu sistem öncelikle şiddetle var oluyor. Çünkü kadınlar tarih içinde ev kadınlaştırıldılar, ev kadını rolüne hapsedildiler. Bir kere ev içindeki emek görünmezleştiriliyor  ama aynı zamanda şu anlama da geliyor kamusal alanda da kadının emeğini erkeğinkine eşit kılıyor. Yani evi geçindiren erkek sizinki ise ek gelir dolayısıyla bu kadınların emeğini ucuzlaştırıyor ve onları eve hapsetme yoluna giriyor ve kapitalizm insan emeğinin yüzde ellisini bedava bir kaynak olarak kullanıyor." dedi.

 

Kadının kapitalizm içinde böyle konumlandırılmaya çalışılmasının temellerinin cadı avlarıyla başladığını o dönemde kadınlar üzerinde büyük bir soykırım yaşandığını, öldürülen kadınların sermaye ve mülklerinin el değiştirerek sistemin temellerinin atıldığını ve bu düzenin de medeniyet olarak sömürge toplumlara aktarıldığını belirten Temurtürkan, "Ataerkiye karşı verilen her mücadele antikapitalist olmak zorundadır. Bedenimiz ve hayatlarımız üzerinde yetki sahibi olmak için mücadele etmeliyiz. Mevcut iktidarlar doğrudan kadın bedenini hedef almaktadır." diye konuştu. Konuşmasında İspanya`da yapılan "Feminist Grev"e de değinen Temurtürkan, "Bu çok farklı klasik grevlerden öte bir eylem biçimi. Dört ayağı var, bir evde çalışmamama, iki iş yerinde, üç okullarda grev ve dördüncüsü de tüketim boykotu, özellikle AVM`lerden vs. alışveriş yapmamak üzerine kurulu. Her zaman iş bırakıp meydana çıkmak değil, çalışmak zorundaysanız da o gün bir ya da iki saatinizi bu konuya ayırmak da grevin bir parçası. Evlerde balkonlardan mutfak önlüğü asıldı bu bir sembol haline geldi. Bir gün boyunca hayatı durdurdular. Öte yandan sendikalar da destek verdi ve hayat büyük oranda durdu." dedi. Bu sistemin devamı için en önemli unsurlardan birinin kadına yönelik şiddet olduğunu vurgulayan Temurtürkan, bugünkü koşullarda kadın emeği köle emeğidir, buna karşı çok merkezli ve unsurlu mücadele geliştirilmelidir dedi.

 

Temurtürkan`ın konuşmasının ardından söyleşi soru ve cevaplarla devam etti.


 EMO ANKARA ŞUBESİ YÖNETİM KURULU BAŞKANI ÖMÜRHAN SOYSAL ARTI TV’DE ŞEHİR HASTANELERİNİ DEĞERLENDİRDİ

15.03.2019
 


Çok Okunanlar


MÜHENDİSLİK GELİŞTİRME EĞİTİMLERİ 2019 BAHAR DÖNEMİ MART AYI PROGRAMI BAŞLADI

AYDINLATMA HESABI, TASARIMI VE TEKNOLOJİK GELİŞİMİ SEMİNERİ DÜZENLENDİ

EMO KIRIKKALE, KONYA,KAYSERİ İL TEMSİLCİLİKLERİNDE ARDUINO EĞİTİMİ DÜZENLENECEK

REVİT MEP 3D PROJE ÇİZİM KURSU BAŞLADI

C DİLİ İLE GÖMÜLÜ SİSTEM PROGRAMLAMA EĞİTİMİ DEVAM EDİYOR

MÜGE KAPSAMINDA KNX AYDINLATMA OTOMASYONU SEMİNERİ DÜZENLENECEK

EMO KONYA İL TEMSİLCİLİĞİNDE YG TESİSLERİNDE İŞLETME SORUMLULUĞU EĞİTİMİ DÜZENLENDİ

MİSEM KAPSAMINDA ELEKTRİK TESİSLERİNDE TOPRAKLAMALAR EĞİTİMİ DÜZENLENDİ

`BİR VALİZE NE SIĞAR Kİ?` OYUNUNA GİTTİK

YENİ ZELANDA`DA BİR CAMİİDE İBADET EDENLERE YÖNELİK IRKÇI, FAŞİST, İNSANLIK DIŞI SALDIRIYI KINIYORUZ...

Okunma Sayısı: 103


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2019 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
KEY İnternet Hizmetleri