MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 İZMİR ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

YENİ ÜYELİK

   · 

YAYIN SATIŞ LİSTESİ

   · 

HUKUKSAL ÇALIŞMALAR

   · 

İNDİRİM YAPAN KURULUŞLAR

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AYDIN   İZMİR   MANİSA 
 

 

EMO İzmir Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 344

Tüm Sayılar

 
ŞUBE ETKİNLİK GÖRSELLERİ
 
HALDUN BÜYÜKDORA ANMA
 
EYÜP SABRİ AKSÜT ANISINA ÖZEL EK
 
ÇALIŞANLARIN HAKLARI

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

KHK MAĞDURLARI YAPI DENETİM SİSTEMİ`NDEN DE İHRAÇ EDİLDİ 
TMMOB, Kanun Hükmünde Kararnamelerle (KHK) kamudaki görevlerinden `soruşturma` yapılmadan ihraç edilen mühendis ve mimarların `yapı deneticisi` belgelerinin de iptal edilmesine ilişkin 18 Mayıs 2018 tarihinde yazılı bir açıklama yaparak, tepki gösterdi. TMMOB, özel şirketlere devredilirken göz ardı edilen yapı denetimin kamusal niteliğinin, KHK mağdurlarının `açlığa mahkum edilmesi` için kullanıldığına vurgu yapıldı.
 

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz imzasıyla gerçekleştirilen bansın açıklamasında açıklamada, 22 aydır uygulana Olağanüstü Hal kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnamelerle (KHK) binlerce mühendis, mimar ve şehir plancısının açığa alınma, ihraç, sözleşme feshi veya yenilenmemesi gibi yöntemlerle mağdur edildiğine dikkat çekilerek, şöyle denildi:

"Yaşadığımız bu hukuksuzluk zincirine geçtiğimiz günlerde yeni bir halka daha eklenmiştir. Yapı denetimi kuruluşlarında çalışan mühendis ve mimarlardan KHK ile ihraç edilmiş olanların belgeleri Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından iptal edilmektedir. Ayrıca yeni başvurular da reddedilmektedir. Meslektaşlarımızın yapı denetimi sistemindeki sicilleri silinmektedir. Aralarında Odalarımızın merkez ve şube yönetim kurulu üyelerinin de bulunduğu mühendis ve mimarlar, yaşadıkları adaletsizlik yetmezmiş gibi şimdi de açlığa mahkum edilmektedir.

Ülkemizde hak ve özgürlükler bakımından 1215`te yapılan Magna Carta`dan daha geri bir konuma sürüklenmiş durumdayız. Yüzbinlerce kişi kanun olmadan, kural olmadan yasadışı ilan edilmektedir. Bu yaşananlar anayasa ve uluslararası metinlerle güvence altına alınan çalışma hakkı başta olmak üzere pek çok temel hak ve özgürlüğe açık bir saldırıdır."

KHK`larla 130 binin üzerinde kamu emekçisinin, herhangi bir soruşturma olmadan ve savunmaları alınmadan ihraç edildiğine vurgu yapılan açıklamada, "İhraçlar ve açığa alınmaların tamamı sorgusuz, sualsiz ve soruşturmasız gerçekleştirilmiştir. Oysa Hükümet, kamudan ihraç edilenlerin hangi somut gerekçelerle ihraç edildiklerini, ihraç edilenlerin darbe girişimi ile aralarında herhangi bir somut bağ bulunup bulunmadığını en küçük bir şüpheye yer bırakmayacak şekilde açıklamak zorundadır" denildi.

"Denetim Piyasalaştırılırken Neredeydiniz?"
Bilimsel ve teknik gelişmelerin kamu ve toplum yararı doğrultusunda kullanılması için çaba gösteren TMMOB üyelerinin iktidarın yanlış uygulamalarını eleştiren muhalif kimlikleri nedeniyle cezalandırıldığına dikkat çekilen açıklamada, yapı denetimi alanının kamusal niteliğinin mühendis, mimar ve şehir plancısının mağduru edilmesi amacıyla kullanılması eleştirildi. KHK ile ihraç edilen üyelerin "kamu görevinde çalışamayacağı" gerekçesiyle belge iptaline gidildiğinin ifade edildiği açıklama şöyle denildi:   

"Bakanlık, yapı denetimi alanının kamusal niteliğini meslektaşlarımızı işsizliğe mahkum ederken değil, denetim faaliyetlerini özel şirketlere peşkeş çekerken, kamusal görevlerini özel şirketlere dağıtırken gözetmelidir."

KHK`ların kapsamının keyfi bir biçimde yorumlanarak mühendislerin yapı denetim alanındaki görevlerinin engellenmesin kabul edilemeyeceğinin vurgulandığı açıklamada, TMMOB`un üyelerinin yapı denetim sisteminden de "ihraç" edilmesi anlamını taşıyan uygulamaya karşı gerekli hukuksal girişimlerde bulunacağı vurgulandı.İZMİR BÖLGESİ ENERJİ FORUMU 2018 - ENERJİ TESİSLERİ VE ÇEVRE OTURUMU - VİDEO

21.11.2018
 


Çok Okunanlar


V. ENERJİ VERİMLİLİĞİ GÜNLERİ BAŞLIYOR

V. ENERJİ VERİMLİLİĞİ GÜNLERİ BAŞLIYOR

50. YIL SÖYLEŞİLERİ: EDEBİYAT VE TOPLUM- BARIŞ İNCE

KÖRFEZ GEÇİŞ PROJESİ’NİN ÇED OLUMLU KARARI İPTAL EDİLDİ

Okunma Sayısı: 105


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2019 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
KEY İnternet Hizmetleri