MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 İZMİR ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

YENİ ÜYELİK

   · 

YAYIN SATIŞ LİSTESİ

   · 

HUKUKSAL ÇALIŞMALAR

   · 

İNDİRİM YAPAN KURULUŞLAR

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AYDIN   İZMİR   MANİSA 
 

 

EMO İzmir Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 344

Tüm Sayılar

 
ŞUBE ETKİNLİK GÖRSELLERİ
 
HALDUN BÜYÜKDORA ANMA
 
EYÜP SABRİ AKSÜT ANISINA ÖZEL EK
 
ÇALIŞANLARIN HAKLARI

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

TMMOB GENEL KURULU’NDAN SANDIKLARA SAHİP ÇIKMA ÇAĞRISI


HABER


 
TMMOB 45. Olağan Genel Kurulu, 31 Mayıs - 3 Haziran 2018 tarihi arasından düzenledi. TMMOB’un önümüzdeki dönem çalışmalarının planlandığı Genel Kurulu’nun açılışında, erken seçimleri önemin vurgu yapılarak, mesleğin, TMMOB’un ve ülkenin geleceği için oy verme ve sandıklara sahip çıkma çağrısı yapıldı.
 

Genel Kurulu çalışmaları, 3 gün boyunca Ankara TBB Özdemir Özok Kongre Merkezi`nde devam edilirken, son gün ise TMMOB Öğrencievi`nde seçimler gerçekleştirildi. Genel Kurul çalışmaları divanın oluşturulmasıyla başladı. Divan Başkanlığı`na Mehmet Soğancı seçilirken, Divan Kurulu Leman Ardoğan, Nejla Yörükoğlu, Mukaddes Şamiloğlu, Hanze Gürkaş, Nejla Şaylan ve Mehtap Ercan Bilge`nden oluştu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı`nın okunmasının ardından Genel Kurul gündemi oybirliğiyle kabul edildi. Gündem uyarınca, Genel Kurul adına Anıtkabir`e gerçekleştirilecek ziyaret için Çelenk Komisyonu ve 10 Ekim Katliamının yaşandığı Gar önüne çiçek bırakmak üzere ziyaret heyeti oluşturuldu. Daha sonra açılış konuşmasını yapan TMMOB 44. Dönem Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, Gezi Direnişi ve bu direniş sırasında yaşamını kaybedenleri anarak sözlerine başladı. Koramaz, "Anılarını ve hayallerini mücadelemizde yaşatmaya devam edeceğiz ve mutlaka öyle bir Türkiye`yi kuracağız" dedi.

Genel Kurulun ülke tarihinin en önemli kırılma anlarından birinde gerçekleştirildiğine işaret eden Koramaz, bu seçimlerin anayasal demokrasi ve parlamenter rejimin ve  Cumhuriyetin kaderinin belirleneceği seçimler olacağını söyledi. Genel Kurul`da topluma verilecek her mesajın tarihi bir önem taşıyacağını belirten Koramaz, TMMOB`nin, "faşizme, gericiliğe ve baskılara karşı nasıl mücadele edilmesi gerektiği konusunda en deneyimli, en birikimli örgütlerden birisi olduğuna dikkat çekti.

"Yönetememe Krizi"
Koramaz, geçtiğimiz iki yılda terör saldırıları ve darbe girişiminin yaşandığını, OHAL`in ilan edildiğini, hukuksuz biçimde 130 binin üzerinde kamu emekçisinin işten atıldığını, siyasi kararlarla siyasi parti başkanları, milletvekilleri ve gazetecilerin tutuklandığını, belediyelere kayyum atandığını ve şaibeli Anayasa Değişikliği Referandumu gerçekleştirildiğini anımsattı. Cerablus ve Afrin`e yönelik sınır ötesi operasyonlar yapıldığını ve 2 yıldır boyutları giderek artan ekonomik krizin Türkiye`nin en önemli gündemlerinden biri olduğunu anlatan Koramaz, şunları söyledi:

"2 yıl gibi kısa bir dönemde birbiri ardına yaşanan bu sarsıcı olaylar, ülkemizin ekonomik, siyasal ve toplumsal anlamda derin bir krizin içerisinde olduğunu göstermektedir. Bu kriz yönetememe krizidir, bu kriz iktidar krizidir. Bu krizin sorumlusu AKP iktidarıdır. AKP`nin siyasal alanda tek adam, toplumsal alanda muhafazakarlık ve ekonomik alanda neoliberalizme dayalı Yeni Rejim - Yeni Türkiye inşa etme hevesi, ülkemizi uçurumun kıyısına getirmiştir. Bugün ülkemizde Anayasa tümüyle askıya alındı. Parlamento işlevsizleştirildi. Devlet kurumları çalışamaz hale geldi. Başta mahkemeler olmak üzere halkın hiçbir resmi kuruma güveni kalmadı. Hayat pahalılığı, işsizlik, yoksulluk ve borçluluk sürdürülemez boyutlara ulaştı."

TMMOB`nin nasıl ve kimler tarafından yönetileceğine demokratik biçimde karar verilebilmesi için temsilciliklerden başlayarak, tüm üyelerin katılımıyla 6 ay süren genel kurullar süreci örgütlenirken, ülkeyi yönetenlerin, ülkenin kaderini belirleyecek en önemli seçimleri sadece 64 güne sıkıştırdıklarını vurguladı. TMMOB`un referandumda "hayır" çağrısı yaptığını hatırlatan Koramaz, "Cumhurbaşkanlığı seçimi, Anayasa Değişikliği Referandumunun ikinci ve son ayağı niteliğindedir. Tek adam rejimini durduramadığımız takdirde ülkedeki siyasal, ekonomik ve toplumsal kriz derinleşecek, ülkemiz geri dönüşü mümkün olmayan bir kabusun içine sürüklenecektir" diye konuştu. Seçiminin adaylar arasından bir tercihten daha çok ülke geleceğin nasıl şekilleneceğine ilişkin olduğunu vurgulayan Koramaz, "Meslek alanlarımızı ve faaliyetlerimizi değersizleştirmek isteyen anlayışa karşı meslek haklarımız ve onurumuz için oy kullanacağız ve oyumuza sahip çıkacağız. Oyumuzu ve geleceğimizi çaldırtmayacağız! Ve bu kez mutlaka biz kazanacağız" dedi.

TMMOB`a Yönelik Saldırılar
Koramaz, geride bıraktığımız dönemde TMMOB, odalar ve İKK`lar tarafından 200`ü aşkın kongre, kurultay ve sempozyum düzenlendiğini aktardı. Hukuki mücadele sonucu şehirler, kıyılar, madenler, tarihi eserler ve kültürel mirasın yağmalanmasına karşı önemli davalar kazandıklarını belirten Koramaz, üye haklarını koruma ve teknik yönetmeliklerin mesleki ilkelere uygunluğu noktasında da önemli kazanımlar elde ettiklerini kaydetti. Bu kararlı ve mücadeleci tutum nedeniyle iktidarın çok yönlü saldırılarıyla karşılaştıklarını ifade eden Koramaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kamusal denetim yetkilerimizi buduyorlar. Oda gelirlerimizi düşürüyorlar. Torba yasalar ile kuruluş kanunumuzda yapılmaya çalışılan değişikliklerle susturulmak, parçalanmak ve bertaraf edilmek isteniyoruz. Bunun yöntemi kimi zaman Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu Raporu oluyor, kimi zaman yönetmelik değişikliği, kimi zaman da bakanlıkların İdari ve Mali Denetlemesi oluyor."

İktidarın TMMOB örgütlülüğüne yönelik saldırılarının, ‘yerlilik ve millilik` söylemiyle sürdürüldüğünü ifade eden Koramaz, tüm akademik meslek odalarının isimleri, statüleri, denetim yapısı ve seçim sisteminin değiştirilmek istendiğine dikkat çekti. Hazırlanan yasa taslağının seçimler nedeniyle şimdilik Meclis gündemine taşınamadığını belirten Koramaz, "Bu ülkede her dört yeni mezun mühendis ve mimardan biri işsizken yabancı mühendislerin diploma denkliği bile aranmadan ülkemizse serbestçe çalışmasını sağlamaya çalışanlar yerli ve milli olabilir mi?" diye konuştu.
Koramaz, sözlerini Genel Kurulun hem saldırıları püskürtmek, hem de ülkenin geleceğine yönelik direnç haritasını ortaya çıkarmak için önemini vurgulayarak, tamamladı.

"Yeniden Demokrasi"
Koramaz`dan sonra kürsüye ilk olarak Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimarlar Birliği Başkanı Seran Aysal çağrıldı. Aysal, demokratik ve özgürlükçü düşünce, ülkesinde ve dünyada barış için mücadele veren meslek örgütlerinin yöneticilerinin, sırf görüşünü açıkladığı için tutuklanması ya da hedef gösterilmelerinin kabul edilemeyeceğini kaydetti. Kıbrıs TMMOB olarak bunu kınadıklarını belirten Aysal, isim değişikliği tartışmalarına da tepki gösterdi. Bu düşünce yapısının artık Türkiye`den gitmesi gerektiğini vurgulayan Aysal, erken seçimlerinin "OHAL`in olmadığı, demokrasinin yeniden tescil edildiği, insan hakları ve özgürlüklerin kısıtlanmadığı" bir sonuç getirmesini diledi.

"Tek Adam Başarısız Olacak"
CHP Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel, baskıya karşı dimdik ayakta duran TMMOB`yi kutlayarak başladığı konuşmasında, OHAL rejimi altında seçime gidildiğine işaret etti. AKP`nin baskıcı ve otoriter anlayışına karşı ciddi bir sesin de yükseldiğini vurgulayan Adıgüzel, "Gezide mücadele eden, baskılara ve zulümlere, katliamlara rağmen ayakta duran ve referandumda hayır diyen milyonlar var. 24 Haziran`da bu milyonlar başarılı olacak. Ne kadar çabalarlarsa çabalasınlar tek adamı merkeze koydukları anlayış başarılı olamayacak" diye konuştu. Erken seçimlerinin fırsat olduğunu vurgulayan Adıgüzel, "Seçimler, Türkiye`de karanlık günlerin son bulduğu, aydınlık günlerin başladığı bir dönüm noktası olacak" diye konuştu.

"Ranta Odaklandılar"
HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu ise TMMOB`nin mücadelesi sonucu elde edilen kazanımlara dikkat çekerek, "Kar ve ranttan başka gözü hiçbir şeyi görmeyen bir hükümetin TMMOB`nin duruşundan ne denli rahatsız olduğunu gayet iyi biliyoruz" diye konuştu. TMMOB`nin doğrudan hedef gösterildiğini, KHK`larla yüzlerce demokrat mimar ve mühendisin işini kaybettiğini ve hazırlanan yasalarla odaların mesleki denetim yetkisinin ellerinden alınmaya çalışıldığını belirten Kerestecioğlu, bu baskılara rağmen TMMOB`nin halkın yararını korumak için mücadeleye devam ettiğini vurguladı.

"Sağlıkta Dönüşüm Çöktü"
Türk Tabipleri Birliği Başkanı Raşit Tükel ise son 16 yıllık dönemin Cumhuriyetin geleceğine ve demokrasiye karşı büyük bir tehdit oluşturduğunu belirterek, dönüşüm programı ile sağlığın piyasalaştırıldığını aktaran Tükel, bu programın çökmek üzere olduğunu kaydetti. Kamu hastanelerinin şirketleştirildiğine dikkat çeken Tükel, kamu kaynaklarının özel sektöre aktarıldığı şehir hastanelerinin hasta yatak sayısında artırmadığına vurgu yaptı. TTB`nin öncelikli hedefinin piyasacı sağlık anlayışına son vermek olduğunu kaydeden Tükel,   "Toplumsal sağlığımız için, bu karanlık dönemi aşmak için ‘Tamam` diyoruz. Oyumuzu demokrasiden, emekten, barıştan, özgürlükten yana kullanıyoruz" ifadelriyle konuşmasını tamamladı.

"İşçi Düşmanlığında Zirve"
DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ise konuşmasında DİSK`in son 16 yılda işçilerin yaşadığı kayıpları raporlaştırdığını hatırlatarak, şunları söyledi:

"Cumhuriyet tarihinin gelmiş geçmiş en işçi düşmanı hükümetlerinin AKP hükümetleri olduğunu bütün rakamlar ve yaşanan süreçler gösteriyor. Türkiye`nin adım adım diktatörlüğe sürüklendiği bu dönemde tek adam rejimine teslim olmadık, olmayacağız. Gezi direnişi devam ediyor. DİSK üyesi olsun olmasın, sendikalı olsun olmasın, ücretiyle emeğiyle geçinen tüm işçileri, emekçileri; bizleri bu insanlık dışı çalışma ve yaşam koşullarına mahkum edenlere, cumhuriyetin demokrasi ve laiklik ilkeleriyle, hukuk devletiyle, temel yurttaşlık haklarıyla çatışan bu düzene karşı hep birlikte ‘Tamam` demeye çağırıyoruz."

"Yağmalayanlara Oy Yok!"
Kamu Emekçi Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Eş Genel Başkanı Aysun Gezen, ise OHAL`in grevlerin yasaklanması için kullanıldığını hatırlatarak, özelleştirmelere tepki gösterdi. Eğitimde yaşanan sorunlara dikkat çeken Gezen, "Her türlü meslek etiğinden arındırılmış üniversite eğitimiyle karşı karşıyayız. Doğayı meta olarak gören, yağma ve talan eden AKP iktidarına karşı aynı zamanda meslek etiği ve onuruna da sahip çıkmalıyız" diye konuştu. Erken seçimlerinin önemine dikkat çeken Gezen, "İş güvencesini elimizden alanlara, özelleştirmelerle kamu kaynaklarını yağmalayanlara oy yok! Oy kullanmak güçtür. Bu gücün ötesinde bir gücümüz var. Biz üretenleriz, yönetenler de biz olacağız" diye konuştu.

"Demokrasinin Azı, Verginin Çoğu"
Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB) Başkanı Masis Yontan ise demokrasinin gelişmeyen ülkelerin ekonomik ve sosyal alanlarda geri kaldığına işaret ederek, meslek odalarının demokrasinin vazgeçilmez temel taşları olduğunu kaydetti. Yontan, "Şu anda ulusal gelirin yüzde 80`i, yüzde 20`lik dilim tarafından tüketilmektedir" diye konuştu. Gelişmiş ülkelere kıyasla Türkiye`de dolaylı vergilerin çok yüksek olduğuna işaret eden Yontan, vergide adaletin sağlanmasının önemine dikkat çekti.

Türkiye Komünist Partisi Merkez Komite Üyesi Ali Rıza Aydın, TMMOB`ye yönelik saldırıların birliğin gücü sayesinde yaşama geçirilemediğine dikkat çekti. Aydın TMMOB Genel Kurulu`nun erken seçimleri öncesine denk gelmesi nedeniyle önem kazandığını vurguladı.

EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan ise AKP iktidarının siyasal alanda biriken sorunlar, ekonominin yarattığı yıkım ve emeğin üzerinde kurduğu baskı ve yasaklarla seçimlere gittiğini kaydetti. Bu rejimin kurmaya çalıştığı bu ablukaya rağmen greve devam eden emekçilerin mücadelesini selamlayan Gürkan, "tek adam tek parti gidişinin durdurulması" için erken seçimlerinin önemli bir eşik olduğunu vurguladı.

ÖDP Başkanlar Kurulu Üyesi İlknur Başer ise TMMOB`nin nerede talan, ekolojik yıkım ve yağma varsa bu bozuk düzenin karşısına çıktığını ve çıkmaya da devam edeceğini kaydetti. Başer, "Söz yetki karar ve iktidarın halkta olduğu bir rejim ancak faşist, tek adam rejimini yenebilir diye düşünüyoruz" dedi

Genel Kurulu, İnsan Hakları Derneği Başkanı Öztürk Türkdoğan, Mülkiyeliler Birliği Başkanı Dinçer Demirkent, Artvin Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Sabriye Tuncay da söz alarak, selamladı.

45. Dönem TMMOB Kurulları Belirlendi

TMMOB 45. Olağan Genel Kurulu çalışmaları kapsamında 3 Haziran 2018 tarihinde ise TMMOB Teoman Öztürk Öğrenci Evi ve Sosyal Tesisi`nde seçimler düzenlenerek gelecek dönem TMMOB organlarında görev alacak üyeler belirlendi. Seçim sonuçlarına göre; TMMOB 45. Dönem Yönetim Kurulu, Yüksek Onur Kurulu ve Denetleme Kurulu üyeleri ve bağlı oldukları odaların listesi şöyle şekillendi:

TMMOB 45. Dönem Yönetim Kurulu
Mehmet Birkan Sarıfakıoğlu - Bilgisayar Mühendisleri Odası
Bülent Onat - Çevre Mühendisleri Odası
Ufuk Ataç - Elektrik Mühendisleri Odası
Ekrem Poyraz - Fizik Mühendisleri Odası
Can Durdu - Gemi Mühendisleri Odası
Feramuz Aşkın - Gemi Makineleri İşletme Mühendisleri Odası
Yaşar Üzümcü - Gıda Mühendisleri Odası
Asiye Ülkü Karaalioğlu -  Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası
Ata Can Kale - İç Mimarlar Odası
Selçuk Uluata - İnşaat Mühendisleri Odası
Murat Fırat - Jeofizik Mühendisleri Odası
Ali Burak yener - Jeoloji Mühendisleri Odası
Mehmet Besleme - Kimya Mühendisleri Odası
Niyazi Karadeniz - Maden Mühendisleri Odası
Emin Koramaz - Makina Mühendisleri Odası
Cemalettin Küçük - Metalurji Mühendisleri Odası
Ayşegül Akıncı Yüksel - Meteoroloji Mühendisleri Odası
Tores Dinçöz - Mimarlar Odası
İsmet Aslan - Orman Mühendisleri Odası
Mehmet Çelik - Petrol Mühendisleri Odası
Ayşegül Oruçkaptan - Peyzaj Mimarları Odası
Deniz Kimyon Tuna - Şehir Plancıları Odası
Emre Fidan - Tekstil Mühendisleri Odası
Baki Remzi Suiçmez - Ziraat Mühendisleri Odası

TMMOB 45. Dönem Yüksek Onur Kurulu
Ali Fahri Özten - Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası
Züber Akgöl - İnşaat Mühendisleri Odası
Hulusi Sarıkaya - Jeoloji Mühendisleri Odası
Salim Melih Şahin - Makina Mühendisleri Odası
Semih Lütfi Temizkan - Mimarlar Odası
 
TMMOB 45. Dönem Denetleme Kurulu
Halil İbrahim Yiğit - Jeoloji Mühendisleri Odası
Nadir Avşaroğlu - Maden Mühendisleri Odası
İlter Çelik - Makina Mühendisleri Odası
Mehmet Zeki Barutçu - Mimarlar Odası
Mehmet Nuri Hatiçoğlu - Ziraat Mühendisleri Odası

 İZMİR BÖLGESİ ENERJİ FORUMU 2018 - ENERJİ TESİSLERİ VE ÇEVRE OTURUMU - VİDEO

21.11.2018
 


Çok Okunanlar


V. ENERJİ VERİMLİLİĞİ GÜNLERİ BAŞLIYOR

V. ENERJİ VERİMLİLİĞİ GÜNLERİ BAŞLIYOR

50. YIL SÖYLEŞİLERİ: EDEBİYAT VE TOPLUM- BARIŞ İNCE

KÖRFEZ GEÇİŞ PROJESİ’NİN ÇED OLUMLU KARARI İPTAL EDİLDİ

Okunma Sayısı: 24


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2019 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
KEY İnternet Hizmetleri