MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

DİYARBAKIR’A MOBİL ELEKTRİK SANTRALİ KURULACAK (ENERJİGUNLUGU.NET)


BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ


EÜAŞ, Diyarbakır‘da sadece olağan dışı durumlarda kullanılmak üzere 35 MW‘lık çift yakıtlı Treyler Mobil Elektrik Santrali kuracak.

Diyarbakır ili, Yenişehir ve Kayapınar ilçeleri sınırları içerisinde bulunan Yenişehir ve Kayapınar mevkiinde Elektrik Üretim A.Ş. (EÜAŞ) Genel Müdürlüğü tarafından "Treyler Mobil Elektrik Santrali (35 MWe /97 MWt)" Projesi‘nin hayata geçirilmesi planlanıyor. Diyarbakır ili içerisinde 1 (bir) adet olarak kurulması planlanan Treyler Mobil Elektrik Santralinin, TEİAŞ‘a ait Diyarbakır-2 TM ve Diyarbakır-4 TM‘ye mobil setlerin kurulması öngörülüyor.

Santral ile yaz aylarına pik enerji tüketiminin yaşandığı durumlarda bölgesel elektrik ihtiyacının karşılanmasına katkı sağlamak, orta gerilim seviyesinde dağıtım sisteminde yaşanan arıza ve kesintiler ile iletim ve dağıtım sisteminde yaşanacak olumsuzluklardan kaynaklanabilecek bölgesel elektrik kesintisi durumlarında elektrik ihtiyacının karşılanmasına katkı sağlamasının yanı sıra, deprem, sel vb. afet durumlarında ya da sabotaj gibi olağan dışı durumlarda oluşabilecek bölgesel elektrik kesintilerinin önüne geçmek amaçlanıyor.

63 milyon lira yatırımla kurulacak olan Treyler Mobil Elektrik Santrali sadece olağan dışı durumlarda kullanılmak üzere hazır konumda bulundurulacak. Santral, elektrik enerjisi üretimine yönelik bir kriz olmadığı sürece çalıştırılmayacak, sadece ihtiyaç duyulduğunda devreye alınacak. 

MOBİL SANTRALİN ÖZELLİKLERİ

Mobil santral 35 MWe kurulu gücünde olacak şekilde treyler üzerine monte edilmiş çift yakıt (motorin+doğalgaz) ile çalışabilen aero-derivative özellikte gaz türbini-generatör setlerinden oluşacak. Mobil Treyler Elektrik Santrali, Kısa sürede kurularak devreye alınabilecek ve tam yüke çıkabilecek. 1-2 gün içerisinde demontajı yapıldıktan sonra ihtiyaç duyulan başka bir trafo merkezine nakil yapılarak orta gerilim barasından elektrik sistemine bağlanabilecek. Yine, elektrik sistemine bağlantı yapabileceği her Trafo Merkezinde (TM) hizmet verebilecek esnekliğe sahip olacak.

ÖNCELİK MOTORİNDE

Treyler Mobil Elektrik Santrali‘nde öncelikle motorin kullanılması planlandığından yaklaşık 10 saatlik yakıt ihtiyacını karşılayabilecek kapasitede (70-80 ton) yakıt tankı da santralin bağlanacağı trafo merkezi sahasında hazır bulundurulacak. Doğalgaz bulunan bölgelerde, şebeke basıncının yeterli olması ve gaz bağlantısının yapılması durumunda santral doğalgaz ile çalıştırılacak. 

(enerjigunlugu.net; 08.06.2018)

 

Bağlantılar

www.enerjigunlugu.net/icerik/27621/diyarbakira-mobil-elektrik-santrali-kurulacak.htm
 


ŞAKİR AYDOĞAN VE TAHSİN YILMAZ ANILDI

24.01.2019
 


Çok Okunanlar


KOMİSYON TOPLANTILARI

EMO EĞİTİM KURULTAYI 1. HAZIRLIK TOPLANTISI

TMMOB 45. DÖNEM II. DANIŞMA KURULU TOPLANTISI YAPILDI

TEKNİK KOMİSYON TOPLANTISI

BİYOMEDİKAL MÜHENDİSLERİ TOPLANTISI

TMMOB İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ SORUNLARI ÇALIŞTAYI YEREL FORUMLARI BAŞLIYOR

ALIŞKANLIKLAR DEĞİŞMELİ (CUMHURİYET)

TMMOB III. KADIN SEMPOZYUMU: “KRİZ, KENT, KADIN`

TMMOB’DEN BELEDİYELERE “USULSÜZ BEDEL” UYARISI

Okunma Sayısı: 19


Tüm Basından Seçtiklerimiz

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2019 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
KEY İnternet Hizmetleri