MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

EMO’DAN SİYASİ PARTİLERE ÇAĞRI


BASIN AÇIKLAMASI


 
Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), 24 Haziran seçimleri öncesinde siyasi partilere çağrı yaparak, mühendislerin özlük haklarının geliştirilmesi ve işsizliğe karşı çözüm üretilmesine yönelik çalışmalar yapılmasını istedi. EMO`nun açıklamasına yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.
 

 ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI BASIN AÇIKLAMASI 

 

EMO`DAN SİYASİ PARTİLERE ÇAĞRI 

 

Siyasal iktidar tarafından 24 Haziran için seçim vaatleri açıklanırken, polis, öğretmen, hemşire, din görevlisi gibi kamu çalışanı bazı meslek gruplarının ek göstergelerinin artırılacağı dile getirilmiştir. Kamuda çalışanların lehine yapılacak iyileştirmeler elbette gereklidir ancak mühendis, mimar ve şehir plancılarının böyle bir girişimin dışında bırakılması kabul edilemez. Bu durumun meslektaşlarımızın mağduriyetine yol açacağı da dikkate alınarak gerekli çalışmalar yürütülmelidir. Ek göstergenin 3600 olarak sürdürülmesi imkansız hale gelmiştir. Kamu düzeninde eşit işe eşit ücret ilkesi esas alınmalı, belirli meslek grupları lehine düzenlemeler yapılırken diğer kamu çalışanlarının hakları da korunmalıdır. Seçim sonucunda iktidara hangi parti gelirse gelsin bu talebimizi sahiplenmeli ve tüm kamu çalışanlarını kapsayacak şekilde iyileştirmeler yapılmalıdır. 

Bilgi ve beceri gerektiren mühendislik hizmetleri, bireylerin ve toplumun güvenliğini ve sağlığını doğrudan etkilediği için yaşamsal önemdedir. Tüm dünyada hızla gelişen teknoloji ve Endüstri 4.0 karşısında Türkiye`nin pazar değil üreten bir ülke olabilmesi, siyasi ve ekonomik bağımsızlığı da ancak mühendislik ve mühendis emeğinin gerçek değerine ulaşması ile sağlanabilir. Ancak siyasal iktidarlar tarafından yıllardır sistematik olarak uygulanan emeğin sosyal ve ekonomik açıdan değersizleştirilmesi politikaları, mühendislik hizmetlerini de olumsuz etkilemiş, mesleki hak ve yetkilerde sürekli kayıplar meydana gelmiştir. Meslek alanımızda bugün çok yüksek oranlara tırmanan işsizlik nasıl ciddi bir sorun olarak çözüm bekliyorsa, özel sektör ve kamuda çalışan üyelerimizin özlük haklarında yaşanan gerileme de aynı şekilde çözüm beklemektedir.

24 Haziran seçimlerinin bu açıdan önemli olduğu inancıyla, tüm siyasi partileri mesleki hak ve yetkilerimizin geliştirilmesi ve meslektaşlarımıza yeni iş alanları açılması için çalışma yapmaya çağırıyoruz. Bu kapsamda;

·                    Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile TMMOB arasında yaklaşık 6 yıldır bir protokol çerçevesinde sürdürülen ve ücretli çalışan üyelerimiz adına önemli kazanımlardan olan asgari ücrete ilişkin protokolün, SGK tarafından tek taraflı feshedilmesi nedeniyle bu alanda artık kamusal denetim yapılamamaktadır. Asgari ücret belirleme yetkisi kamu yararı için verilmiş bir yetkidir. Üyelerimizin ücretlerinin SGK`ya eksik bildirimi, kayıt dışı istihdam ve emeklilik haklarının gasp edilmesine yol açan bu yanlıştan derhal dönülmelidir. Ayrıca mühendisler için belirlenen asgari ücret kamuda da dikkate alınmalıdır.

·                    Gelişen teknoloji ve gereksinimlere göre eğitim programları yenilenmeden ve yeterli altyapı oluşturulmadan, "her kente bir üniversite" sloganıyla mühendislik fakülteleri açılması nedeniyle, gelecek 5 yılda meslek alanımızla ilgili üniversitelerden 40 bin meslektaşımız daha mezun olacaktır. Bu programsız çalışma işsizliğe de katkı yapmaktadır. EMO`nun 2016 yılında gerçekleştirdiği Mühendislik İstihdamı ve Mesleki Alan Araştırması, elektrik, elektronik, elektronik haberleşme, kontrol ve otomasyon, elektrik-elektronik ve biyomedikal mühendislerinden oluşan EMO üyesi mühendisler arasında işsizliğin yüzde 18.7`ye çıktığını ortaya koymuştur. Ülkemizin teknolojik gelişiminin önünün açılması için bilim ve aklın öncülüğünde stratejik planlamalar yapılması ve politikalar üretilmesine ihtiyaç vardır. Elektrik, elektronik, telekomünikasyon, biyomedikal gibi mühendislik alanlarında acilen eğitim ve istihdam planlaması yapılmalıdır.

·                    Son yıllarda giderek artan meslek örgütlerini dışlayıcı politikalara son verilmeli; yetki alanlarımız ile ilgili konularda ortak karar alma süreçleri işletilmelidir.

Meslek alanımızdaki sorunların temelinde örgütsüzlük ve mesleki dayanışma eksikliği önemli rol oynamaktadır. Her ne kadar kamu çalışanlarının meslek kuruluşlarına üye olma zorunluluğu 1982 Anayasası ile kaldırılmış olsa da içinde bulunduğumuz dönemde meslek odaları, kendilerine üye olsun ya da olmasın tüm mühendis ve mimarların haklarının tek savunucusu haline gelmiştir. Bu doğrultuda özlük haklarımızı hedef alan sınır tanımaz uygulamalara karşı ortak mücadeleyi yükseltmek için tüm elektrik, elektronik, elektronik haberleşme, kontrol ve otomasyon, elektrik-elektronik ve biyomedikal mühendisi kamu çalışanlarını EMO`ya üye olmaya çağırıyoruz.

 

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI

46. DÖNEM YÖNETİM KURULU

14 HAZİRAN 2018GAZİ İPEK HALK TV-OMBUDSMAN PROGRAMINA KATILDI

29.04.2019
 


Çok Okunanlar


GAZİ İPEK HALK TV-OMBUDSMAN PROGRAMINA KATILDI

TMMOB ENERJİ SEMPOZYUMU YÜRÜTME KURULU TOPLANTISI

SRİ LANKA’DAKİ TERÖR SALDIRISINDA GENÇ MESLEKTAŞIMIZ SERHAN SELÇUK NARİÇİ’Nİ YİTİRDİK…

“19 MAYIS 1919’DAN 6 MAYIS 1972’YE” PANELİ

İBRAHİM KAYPAKKAYA’NIN MEZARINA ZİYARET

NÜKLEER KARŞITI PANEL VE MİTİNG 26-27 NİSAN’DA SİNOP’TA YAPILACAK

SAMSUN ŞUBE DANIŞMA KURULU

“IRENEC 2019” BAŞLADI

1 MAYIS, EMEKÇİLERİN BİRLİK VE DAYANIŞMA GÜNÜNÜ KUTLUYORUZ!

SİNOP’TA NÜKLEER KARŞITI PANEL VE MİTİNG

Okunma Sayısı: 135


Tüm Basın Açıklamaları

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2019 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
KEY İnternet Hizmetleri