MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

LUNAPARKLARDA DENETİMSİZLİK VE VURDUMDUYMAZLIK TEHLİKE SAÇMAYA DEVAM EDİYOR… 
Elektrik Mühendisleri Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu tarafından 16 Haziran 2018 Cumartesi günü yapılan basın açıklamasında “Lunaparklarda denetimsizlik ve vurdumduymazlık tehlike saçmaya devam ediyor…”denildi. Gençlik Parkı’nda ve Keçiören Osmanlı Pazarı’nda kurulan lunaparklarda meydana gelen kazaların denetimsizlikten kaynaklandığının altı çizilen basın açıklamasına haberin devamından ulaşabilirsiniz.
 

 

LUNAPARKLARDA DENETİMSİZLİK VE VURDUMDUYMAZLIK TEHLİKE SAÇMAYA DEVAM EDİYOR...

Yaz mevsiminin gelmesi ve okulların kapanması ile pek çok AVM bahçesine lunaparklar kurulmaya başlandı. Ankara`nın en eski lunaparkı olma özelliğini taşıyan Gençlik Parkı`ndaki oyun ve eğlence merkezinde 17 Mart 2018 tarihinde gerçekleşen kaza sonucu büyük panik yaşanırken, bu olayın yaşanmasının üzerinden çok geçmeden 31 Mayıs 2018 tarihinde ise Keçiören‘de Osmanlı Pazarı civarında kurulan lunaparkta bir çocuğun elektrik çarpmasına maruz kalarak yaralanması lunapark ve oyun alanlarındaki denetimsizliği bir kez daha ortaya çıkarmıştır.

Lunaparklarda yaşanan kaza ve elektrik çarpmaları bu alanda da kamusal denetimin yeterince yapılmamasından kaynaklanmaktadır Günlük ve aylık periyodik kontrolleri yapılmayan, alanlarında uzman mühendisler yerine eğitimsiz personel tarafından işletilen elektrikli oyun araçlarında topraklamaya yeterince önem verilmemesi bu tür yaralanmalı kazaları da beraberinde getirmektedir.

Bilindiği gibi elektrik enerjisi hayatımızın birçok alanında işimizi kolaylaştırırken, yalıtım bozuklukları insanlar ve diğer canlılar için tehlike oluşturabiliyor ve bu tehlike elektrik çarpması olarak adlandırılmaktadır. Yalıtım bozukluklarının daha önce Ankara`nın pek çok yerinde yangınlara yol açtığı görülmüştür. İnsanların can ve mal güvenliğini tehlikeye sokan böylesi olayları engellemenin en önemli yollarından birisi elektrik tesislerinin topraklama tesisatını yönetmeliklere uygun yapılmasından geçmektedir.

Topraklama tesisatının amacı; elektrik tesislerinde meydana gelebilecek hata akımının insan vücudu üzerindeki etkisini asgari seviyeye indirmek ve bu arada devredeki koruma cihazlarının çalışmasını sağlayarak arızalı kısmın hızla devre dışı olmasını sağlamaktır.

İnsan hayatını ve cihazların kullanım ömrünü riske atmamak için elektrik kaçağı riskine karşı bu tür eğlence ve oyun araçlarında topraklama tesisatı yapılması ve en az yılda bir kere topraklama ölçümü yapılarak kontrol edilmesi gerekmektedir. Böylece cihaz üzerinde oluşabilecek fazla elektrik akımı toprak hattı üzerinden toprağa iletilecek ve cihaza dokunan insanın hayati tehlikesi ortadan kalkmış olacaktır.

Lunapark ve eğlence alanlarında kullanılan tüm eğlence makinalarının yürürlükte bulunan ilgili mevzuata göre aylık ve yıllık periyodik kontrolleri yapılmalı, emniyet aksamları test edilmeli, topraklama tesisatı yoksa can ve mal güvenliği için alanında uzman Elektrik Mühendisleri tarafından en kısa sürede bu eksiklik giderilmelidir.

14 Temmuz 2005 tarihli İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin 9207 Sayılı Yönetmeliğe göre sirk ve lunaparkta bulunan oyun ve eğlence makinalarının kontrol ve bakımından sorumlu olmak üzere, teknik bilgi ve yeterliğe sahip en az bir mühendis ve bir teknisyen bulundurulması zorunludur.

Lunapark ve eğlence mekanlarının denetimlerinde kamusal denetim anlayışı içinde belediyelere büyük sorumluluk düşerken alanında uzman mühendislerin tüm bu süreçlerde yer almasının can ve mal güvenliği açısından büyük bir önem taşıdığının altını bir kez daha çizmek istiyoruz. Kalıcı çözümün yasal çerçeve ve kamusal denetim olduğu gerçeğini göz ardı etmeden ebeveynlerden de özellikle çocuklarını bu tarz denetimsiz, nitelikli personeli olmayan oyun alanlarından uzak tutmalarını öneriyor, karşılaştıkları olumsuzlukları yetkililere bildirmelerini önemle rica ediyoruz.

 

16.06.2018

 

EMO Ankara Şubesi Yönetim Kurulu

                                                                       MESLEKTE 40.,50. VE 60. YILINI DOLDURAN ÜYELERİMİZE PLAKET VERİLDİ

04.02.2019
 


Çok Okunanlar


2019 KURSLARI BAŞLIYOR

REVİT MEP 3D PROJE ÇİZİM KURSU BAŞLIYOR

MESLEKTE 40.,50. VE 60. YILINI DOLDURAN ÜYELERİMİZE PLAKET VERİLDİ

PYTHON İLE GÖRÜNTÜ İŞLEME EĞİTİMİ BAŞLADI

ŞAKİR AYDOĞAN VE TAHSİN YILMAZ ANILDI

2019 YILI EN AZ ÜCRETLERİ RESMİ GAZETE’DE YAYIMLANDI

EMO ANKARA ŞUBESİ KADIN MÜHENDİSLER KOMİSYONU PAZAR KAHVALTISINDA BULUŞTU

EMO KAYSERİ İL TEMSİLCİLİĞİNDE ELEKTRİK TESİSLERİNDE TOPRAKLAMA EĞİTİMİ DÜZENLENDİ

MÜGE KAPSAMINDA 6331 SAYILI İSG KANUNU SEMİNERİ DÜZENLENDİ

LOKAL SÖYLEŞİLERİ 9: EMO ANKARA ŞUBESİ’NİN 42 YILLIK SERÜVENİ SÖYLEŞİSİ DÜZENLENDİ

Okunma Sayısı: 91


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2019 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
KEY İnternet Hizmetleri