MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 ANKARA ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

IBAN DUYURUSU

   · 

AİDAT ÖDEME

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AFYONKARAHİSAR   ANKARA   ÇANKIRI   ERZİNCAN   ERZURUM   KASTAMONU   KAYSERİ   KIRŞEHİR   KONYA   NEVŞEHİR   SİVAS   TOKAT   YOZGAT   AKSARAY   KIRIKKALE 
 

 
HUKUKİ DESTEK
 

EMO Ankara Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 2019.1

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

EMO ANKARA ŞUBESİ TARAFINDAN 16 HAZİRAN 2018 TARİHİNDE YAPILAN “LUNAPARKLARDA DENETİMSİZLİK VE VURDUMDUYMAZLIK TEHLİKE SAÇMAYA DEVAM EDİYOR…”BAŞLIKLI BASIN AÇIKLAMASI


BASIN AÇIKLAMASI

 
Yaz mevsiminin gelmesi ve okulların kapanması ile pek çok AVM bahçesine lunaparklar kurulmaya başlandı. Ankara’nın en eski lunaparkı olma özelliğini taşıyan Gençlik Parkı’ndaki oyun ve eğlence merkezinde 17 Mart 2018 tarihinde gerçekleşen kaza sonucu büyük panik yaşanırken, bu olayın yaşanmasının üzerinden çok geçmeden 31 Mayıs 2018 tarihinde ise Keçiören`de Osmanlı Pazarı civarında kurulan lunaparkta bir çocuğun elektrik çarpmasına maruz kalarak yaralanması lunapark ve oyun alanlarındaki denetimsizliği bir kez daha ortaya çıkarmıştır.
 

 Lunaparklarda yaşanan kaza ve elektrik çarpmaları bu alanda da kamusal denetimin yeterince yapılmamasından kaynaklanmaktadır Günlük ve aylık periyodik kontrolleri yapılmayan, alanlarında uzman mühendisler yerine eğitimsiz personel tarafından işletilen elektrikli oyun araçlarında topraklamaya yeterince önem verilmemesi bu tür yaralanmalı kazaları da beraberinde getirmektedir.

Bilindiği gibi elektrik enerjisi hayatımızın birçok alanında işimizi kolaylaştırırken, yalıtım bozuklukları insanlar ve diğer canlılar için tehlike oluşturabiliyor ve bu tehlike elektrik çarpması olarak adlandırılmaktadır. Yalıtım bozukluklarının daha önce Ankara`nın pek çok yerinde yangınlara yol açtığı görülmüştür. İnsanların can ve mal güvenliğini tehlikeye sokan böylesi olayları engellemenin en önemli yollarından birisi elektrik tesislerinin topraklama tesisatını yönetmeliklere uygun yapılmasından geçmektedir.

Topraklama tesisatının amacı; elektrik tesislerinde meydana gelebilecek hata akımının insan vücudu üzerindeki etkisini asgari seviyeye indirmek ve bu arada devredeki koruma cihazlarının çalışmasını sağlayarak arızalı kısmın hızla devre dışı olmasını sağlamaktır.

İnsan hayatını ve cihazların kullanım ömrünü riske atmamak için elektrik kaçağı riskine karşı bu tür eğlence ve oyun araçlarında topraklama tesisatı yapılması ve en az yılda bir kere topraklama ölçümü yapılarak kontrol edilmesi gerekmektedir. Böylece cihaz üzerinde oluşabilecek fazla elektrik akımı toprak hattı üzerinden toprağa iletilecek ve cihaza dokunan insanın hayati tehlikesi ortadan kalkmış olacaktır.

Lunapark ve eğlence alanlarında kullanılan tüm eğlence makinalarının yürürlükte bulunan ilgili mevzuata göre aylık ve yıllık periyodik kontrolleri yapılmalı, emniyet aksamları test edilmeli, topraklama tesisatı yoksa can ve mal güvenliği için alanında uzman Elektrik Mühendisleri tarafından en kısa sürede bu eksiklik giderilmelidir.

14 Temmuz 2005 tarihli İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin 9207 Sayılı Yönetmeliğe göre sirk ve lunaparkta bulunan oyun ve eğlence makinalarının kontrol ve bakımından sorumlu olmak üzere, teknik bilgi ve yeterliğe sahip en az bir mühendis ve bir teknisyen bulundurulması zorunludur.

Lunapark ve eğlence mekanlarının denetimlerinde kamusal denetim anlayışı içinde belediyelere büyük sorumluluk düşerken alanında uzman mühendislerin tüm bu süreçlerde yer almasının can ve mal güvenliği açısından büyük bir önem taşıdığının altını bir kez daha çizmek istiyoruz. Kalıcı çözümün yasal çerçeve ve kamusal denetim olduğu gerçeğini göz ardı etmeden ebeveynlerden de özellikle çocuklarını bu tarz denetimsiz, nitelikli personeli olmayan oyun alanlarından uzak tutmalarını öneriyor, karşılaştıkları olumsuzlukları yetkililere bildirmelerini önemle rica ediyoruz.

 

16.06.2018

 

EMO Ankara Şubesi Yönetim Kurulu

                                                           ELEKTRONİKTE ARIZA BULMA TEKNİKLERİ KONULU WEBİNAR DÜZENLENDİ

26.06.2019
 


Çok Okunanlar


ORTA GERİLİM PANO TİPLERİ, TİP TESTLER, STANDARTLAR KONULU WEBİNAR DÜZENLENDİ

KEŞİF, METRAJ, HAKEDİŞ VE KESİN HESAP KONULU WEBİNAR DÜZENLENDİ

GENÇ MÜHENDİSLER PİKNİKTE BULUŞTU

TS 8737 YAPI RUHSATI STANDARDININ YÜRÜTMESİ DURDURULDU

YG TESİSLERİ VE İŞ GÜVENLİĞİ KONULU WEBİNAR DÜZENLENDİ

EMO ANKARA ŞUBESİNDEN ODTÜ SAVUNULMALIDIR DİRENİŞİNE DESTEK ZİYARETİ

BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ BİTİRME PROJELERİ SERGİSİ VE ÖDÜL TÖRENİNE KATILDIK

YILDIRIMDAN KORUNMA SİSTEMLERİ PARATONERLER KONULU WEBİNAR DÜZENLENDİ

ERCİYES ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ ELEKTRİK-ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ VE BİYOMEDİKAL MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMܒNDE MEZUNİYET TÖRENİNE KATILDIK

SMM ÜYELERİMİZLE TEST ÖLÇÜM ÇALIŞMA YÖNTEMLERİ TOPLANTISI DÜZENLENDİ

Okunma Sayısı: 42


Tüm Basın Açıklamaları

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2019 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
KEY İnternet Hizmetleri