MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

EMO AÇIKLAMA YAPTI (ENERJİEKONOMİSİ.COM)


YAZILI BASINDA ODAMIZ


 
Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), TRT`nin doğru ve tarafsız habercilik yapmasını istedi. Konuyla ilgili bir açıklama yapan EMO, TRT`nin elektrik faturaları, bandrol gibi gelirleri nedeniyle de mali özerkliğe sahip olduğunu, bununda tarafsız ve doğru habercilik için önemli olduğuna vurgu yaptı.
 

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), TRT‘nin doğru ve tarafsız haberciliği için yaptığı açıklama: 

Eğitim ve sağlık gibi hizmetler nasıl ki birer kamu hizmetiyse "doğru ve tarafsız habercilik" de toplumun kolayca erişebilmesi gereken bir kamu hizmetidir. Eğitim ve sağlık hizmetlerine erişim hakkı ne kadar vazgeçilmezse, toplumun doğru ve tarafsız haberlere erişim hakkı da en az o kadar vazgeçilmez bir öneme sahiptir.

TRT, bu önemli kamu hizmetini yerine getirmekle görevli bir kamu kurumudur. Topluma karşı bu görevini yerine getirirken ihtiyaç duyduğu mali kaynak, iktidarlar tarafından (bütçe gelirlerinden) değil, bütünüyle ve doğrudan halkımız tarafından (elektrik payı ve bandrol vb. gelirlerinden) sağlanmaktadır. İktidarların güdümüne girmemesi için bütçeden bağımsız gelir kaynaklarına, dolayısıyla mali özerkliğe sahiptir.

ANAYASA‘DA VAR

Yani TRT, yerine getireceği kamu hizmeti için iktidarlara karşı değil sadece ve sadece topluma karşı sorumludur. Anayasanın 133. Maddesi ile "TRT`nin özerkliği ve yayınlarının tarafsız olması" kuralı getirilmiş,  TRT Yasasının "Yayın Esasları" başlıklı 5. Maddesi`nde de;

"k) Haberlerin toplanması, seçilmesi ve yayınlanmasında tarafsızlık, doğruluk ve çabukluk ilkeleri ile çağdaş habercilik teknik ve metotlarına bağlı olmak,

l) Haberler ile yorumları ayırmak ve yorumların kaynaklarını açıklamak,

m) Kamuoyunun sağlıklı ve serbestçe oluşabilmesi için kamuoyunu ilgilendirecek konularda yeterli yayın yapmak; tek yönlü, taraf tutan yayın yapmamak ve bir siyasi partinin, grubun, çıkar çevresinin, inanç veya düşüncenin menfaatlerine alet olmamak" ilkeleri öngörülmüştür.

Yukarıdaki düzenlemeler TRT`nin topluma karşı görevi olan kamu hizmeti yayıncılığınıhiçbir baskı altında kalmaksızın, tarafsız ve doğru bir şekilde yerine getirebilmesi için yapılmıştır. Buna rağmen TRT yönetimi, Anayasa ve kendi yasasını çiğneme pahasına, iktidar lehine yanlı ve taraflı yayıncılığa devam etmektedir. Sürdürülebilir olmayan bu tutum TRT`yi toplum nezdinde her geçen gün daha da küçük düşürüp güvenilmez hale getirirken,  TRT çalışanlarının da hedef gösterilmesine neden olmaktadır.

(enerjiekonomisi.com; 19.06.2018)

 

Bağlantılar

www.enerjiekonomisi.com/emo-aciklama-yapti/2072/
 


ŞAKİR AYDOĞAN VE TAHSİN YILMAZ ANILDI

24.01.2019
 


Çok Okunanlar


KOMİSYON TOPLANTILARI

EMO EĞİTİM KURULTAYI 1. HAZIRLIK TOPLANTISI

TMMOB 45. DÖNEM II. DANIŞMA KURULU TOPLANTISI YAPILDI

TEKNİK KOMİSYON TOPLANTISI

BİYOMEDİKAL MÜHENDİSLERİ TOPLANTISI

TMMOB İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ SORUNLARI ÇALIŞTAYI YEREL FORUMLARI BAŞLIYOR

ALIŞKANLIKLAR DEĞİŞMELİ (CUMHURİYET)

TMMOB III. KADIN SEMPOZYUMU: “KRİZ, KENT, KADIN`

TMMOB’DEN BELEDİYELERE “USULSÜZ BEDEL” UYARISI

Okunma Sayısı: 29


Tüm Yazılı Basında Odamız

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2019 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
KEY İnternet Hizmetleri