MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 İZMİR ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

YENİ ÜYELİK

   · 

YAYIN SATIŞ LİSTESİ

   · 

HUKUKSAL ÇALIŞMALAR

   · 

İNDİRİM YAPAN KURULUŞLAR

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AYDIN   İZMİR   MANİSA 
 

 

EMO İzmir Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 343

Tüm Sayılar

 
ŞUBE ETKİNLİK GÖRSELLERİ
 
HALDUN BÜYÜKDORA ANMA
 
EYÜP SABRİ AKSÜT ANISINA ÖZEL EK
 
ÇALIŞANLARIN HAKLARI

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

TMMOB, KİRALIK MÜHENDİS UYGULAMASINI DURDURDU


HABER


 
Maden Tetkik ve Arama (MTA) Genel Müdürlüğü’nün hizmet alımı kapsamında gerçekleştirdiği 229’u mühendisi de içeren personel alımı ihalesi, TMMOB’nin açtığı dava sonucunda iptal edildi. Karar sonrası TMMOB’dan yapılan açıklamada, MTA Genel Müdürlüğü’ne daimi kadro açılması çağrısı yapılarak, güvencesiz istihdama karşı mücadelenin sürdürüleceği vurgulandı.
 

MTA Genel Müdürlüğü tarafından 3 Şubat 2018 tarihinde "personel hizmet alımı" başlığı altından verilen ilanda 229`u mühendis olmak üzere toplam 235 personel için hizmet alım ihalesine çıkılacağı belirtilmişti. TMMOB tarafından açılan dava sonucunda söz konusu ihale, hukuka uygun bulunmayarak iptal edildi. Mahkeme kararından ihalenin Anayasa`nın 128 maddesinde yer alan "Devletin, kamu iktisadi teşebbüslerinin ve diğer kamu tüzel kişilerinin genel idare esaslarına göre yürütmekle yükümlü oldukları kamu hizmetlerinin gerektirdiği asli ve sürekli görevlerin memurlar ve diğer kamu görevlileri eliyle görüleceği belirtildiği" ilkelere aykırı bulunduğu vurgulandı.

Konuya ilişkin 6 Temmuz 2018 tarihinde TMMOB tarafından Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz imzasıyla yapılan açıklamada, ihalenin sürekli ve asli görevlerde çalışacak personelin ihale yoluyla kamuda istihdam edilemeyeceğine vurgu yapılarak iptal edildiğine dikkat çekildi. TMMOB`un ilanda hizmete ilişkin herhangi bir tanım yapılmadığı, mesleki-teknik kriterlerin belirlenmediği ve işin yapılacağı yerin sınırlanmadığını saptadığına dikkat çekilerek, kurumun asli işleri için kadrolu atama dışında personel istihdamı yapmayı amaçlayan ihaleye karşı iptal istemiyle dava açıldığı belirtildi. İdare Mahkemesi`nde 31 Mayıs 2018 tarihli kararında mimarlık ve mühendislik hizmetlerinin Kamu İhale Kanunu`nda sayılan "hizmetler" içinde yer almadığının tespit edildiğine yer verilen açıklamada şöyle denildi:

"Devletin, kamu iktisadi teşebbüslerinin ve diğer kamu tüzel kişilerinin genel idare esaslarına göre yürütmekle yükümlü oldukları kamu hizmetlerinin gerektirdiği asli ve sürekli görevlerin memurlar ve diğer kamu görevlileri eliyle görüleceğinin düzenlendiği Anayasanın 128. maddesine vurgu yapılarak; kamu hizmeti yürüten davalı idarenin asli ve sürekli görevleri için Anayasada belirtilen istihdam şekilleri dışında personel istihdam edilmesine yönelik olarak alınan ihale kararında da bu yönde yapılan ilan işleminde hukuka uyarlık bulunmadığı gerekçesiyle dava konusu işlemin iptaline karar verilmiştir.

Kamuda son dönemlerde giderek yaygınlaşan ihale/hizmet alımı yoluyla istihdam edilme uygulamasına ilişkin emsal niteliğinde olan bu karar, yıllardır mücadelesini verdiğimiz ‘kamuda kadrolu, güvenceli istihdam` yolunda en önemli kazanımlardan biridir. Mahkeme kararıyla iptal edilen ihale sonrasında, MTA Genel Müdürlüğünde, söz konusu mühendislik hizmetlerinin sürdürülebilmesi için yeni mühendis kadrosu açılmalıdır. Birlik olarak bu konunun takipçisi olacağımızın bilinmesini istiyoruz."

Açıklamada, sözleşmeli, geçici, güvencesiz istihdama karşı mühendis, mimar ve şehir plancılarının kamuda güvenceli ve kadrolu istihdam edilmesin sağlanması için TMMOB`un mücadele etmeye devam edeceği vurgulandı.

Kamuda geçici, güvencesiz çalıştırmalara karşı emsal niteliğindeki mahkeme kararına aşağıdaki dosyalar bölümünden ulaşabilirsiniz.

 

 

Dosyalar

Konuya İlişkin İdare Mahkemesi Kararı (588 KB)İZMİR BÖLGESİ ENERJİ FORUMU 2018 - ENERJİ TESİSLERİ VE ÇEVRE OTURUMU - VİDEO

21.11.2018
 


Çok Okunanlar


2019 YILI SMM-BT BELGE YENİLEME İŞLEMLERİ

GELENEKSEL EMO GECESİ 8 ARALIK 2018 CUMARTESİ AKŞAMI DÜZENLENİYOR

EMO-GDZ ELEKTRİK ORTAK ÇALIŞMA GRUBU

2019 MÜHENDİS ASGARİ ÜCRETİ 4500 TL OLARAK BELİRLENDİ

TUNCEL AKMAN HAYATINI KAYBETTİ

İZMİR`DE TMMOB KRİZE KAMPANYASI AÇIKLAMASI

İZMİR BÖLGESİ ENERJİ FORUMU 2018-AÇILIŞ OTURUMU-VİDEO

ŞEBNEM SEÇKİN UĞURLU GÜNAYDIN TV CANLI YAYINDA

İZMİR BÖLGESİ ENERJİ FORUMU 2018 - ENERJİ TESİSLERİ VE ÇEVRE OTURUMU - VİDEO

`HAKLARIMIZA VE ÖRGÜTÜMÜZE SAHİP ÇIKACAĞIZ`

Okunma Sayısı: 60


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2018 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
KEY İnternet Hizmetleri