MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

İSTİNYE PARK DEĞİŞİKLİĞİNE İKİNCİ İPTAL KARARI 
İzmir`e Sahip Çık Platformu tarafından İstinye Park AVM projesine ilişkin imar planlarının mahkeme tarafından ikinci kez iptal edilmesi üzerine, inşaat alanı önünde basın açıklaması yapıldı. Önceki mahkeme kararının uygulanmayarak plan değişikliğiyle inşaat çalışmaların sürmesine olanak sağlandığının vurgulandığı açıklamada, ilgili belediyeler ve bakanlığın birlikte `kent suçu` işledikleri belirtildi.
 

Şehir Plancıları Odası‘nın İstinye Park AVM inşaatı projesine ilişkin açtığı davada, alandaki "resmi kurum" ve "eğitim" alanı olarak belirlenen kısımların "ticaret-turizm" alana dönüştüren planlar bir kez daha iptal edildi. İzmir 3. İdare Mahkemesi, değişikliğin imar mevzuatı, kamu yararı, şehircilik ilkeleri, planlama esasları ve hukuka uygun olmadığı kararına vardı. İzmir`e Sahip Çık Platformu tarafından 27 Temmuz 2018 tarihinde inşaat alanı önünde gerçekleştirilen basın açıklamasında, plan değişikliğinin bilime ve hukuka aykırı olduğunun bir kez daha tescil edildiği vurgulandı. Balçova Belediyesi`ne kararın uygulanması çağrısı yapılan açıklamada şöyle denildi: 

"Önceki iptal kararı sonrasında Karabağlar Belediyesi`nden topu taca atan, Balçova Belediyesi`nden ise iptal kararının proje alanıyla ilgili olmadığı iddiasıyla çarpıtıcı ve İstinye Park AVM Projesi`ni destekleyen açıklamalar gelmişti. Çarpıtmalar, bugün bu iptal kararıyla dayanaklarını tamamen yitirmiştir. Şimdi bu iptal kararının gereğinin Balçova Belediyesi tarafından uygulanma vakti gelmiştir." 

"Sermaye İçin Seferber Oldular"
İptal kararının Şehir Plancıları Odası`na tebliğ edilmeden yeni plan değişikliği 13 Haziran 2018 tarihinde askıya çıkarıldığına vurgu yapılan açıklamada, şöyle denildi: 

"Bu çabanın, inşaatın durmaması, yatırımı yapan Orjin Grubu`nun bir kuruş dahi kaybetmemesi adına gösterildiği açıktır. Askıya çıkan plan değişikliğinde de mahkemenin iptal kararı verdiği plandan temel olarak hiçbir fark yoktur ve hukuksuzdur. Bu plan ile bağlantılı plan ile birlikte alana ilişkin imar planı ikinci kez iptal konusu olmuş olmasına rağmen, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı mevzuata, bilime aykırı planın yenisini onaylama ısrarıyla bu alanı kullanarak, halkın yanında değil sermayenin yanında durarak bir kent suçu işlemeye devam etmektedir."

Açıklamada İzmirlilere plan değişikliğine ilişkin 13 Ağustos`a kadar itiraz dilekçelerini Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü`ne verme çağrısı yapılırken, uygun olmayan bir alana sıkıştırılmış pazaryerinin vergi dairesinin alanına taşınmasını talep edildi. 

İzmir`in doğasının ve kamusal alanlarının "sermaye kıskacında" olduğuna dikkaty çekilen açıklamada, "Bu saldırı kimi zaman iktidar eliyle, kimi zaman yerel yönetim tarafından yapılmaktadır. Kimi zaman da suçu geçmişteki yöneticilere atarak ve müdahale etmeyerek kent suçlarına ortak olmaktadırlar" ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, iptal kararından AVM projesi kapsamında yapılan otel bölümünün etkilediği belirtilirken, kararının tebliğ edilmesinin ardından 30 gün içinde inşaatın durdurulması ve ruhsatın iptal edilmesi gerektiği vurgulandı. Şehir Plancıları Odası`nın 25 Temmuz 2018 tarihinde kararı, Balçova Belediyesi‘ne gönderdiğine yer verilen açıklamada, kararın uygulanmaması durumunda belediye yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulunacağı açıklandı.

 SÜS HAVUZLARINDA ÖNLEM MÜMKÜN (TRT 1) - VİDEO HABER

09.07.2019
 


Çok Okunanlar


EYÜP SABRİ AKSÜT`Ü ANDIK

YILLIK ELEKTRİK ZAMMI YÜZDE 42`YE ULAŞTI

LİSANSSIZ ÜRETİM TESİSLERİNE DAĞITIM BEDELİ AVANTAJI

ŞEBNEM SEÇKİN UĞURLU, HABERTÜRK`ÜN SORULARINI YANITLADI

SÜS HAVUZLARI TEHLİKE SAÇIYOR! (HABERTÜRK TV) - VİDEO HABER

SÜS HAVUZLARINDA ÖNLEM MÜMKÜN (TRT 1) - VİDEO HABER

BÖLÜM BAŞKANLARI TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

DEÜ BİTİRME PROJELERİ SERGİ’NE KATILIM SAĞLANDI

SÜS HAVUZLARI TEHLİKE SAÇIYOR! (HABERTÜRK TV) - VİDEO HABER

EFELER BELEDİYESİ ZİYARET EDİLDİ

Okunma Sayısı: 70


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2019 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
KEY İnternet Hizmetleri