MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

10 ÜZERİNDEN ZAMMA 1 KALA (ANTALYA KÖRFEZ)


YAZILI BASINDA ODAMIZ


 
EPDK, 1 Ağustos‘tan itibaren elektrik ve doğalgaz fiyatlarında uygulanacak yeni tarifeleri açıklandı. Konutta elektrik zammı yüzde 9,57 olurken doğalgaz zammı yüzde 9 olarak açıklandı. Zamlara göre bir ailenin asgari 230 kWh tüketim üzerinden faturası 106 TL`ye çıkacak.
 

Ocak`ta yüzde 8.8`lik zam ile başlayan süreç, Nisan ayında yine konut birim elektrik başına yüzde 2.9 zam ile devam etmişti. 1 Ağustos itibariyle elektrik ve doğalgaz fiyatlarında uygulanacak yeni tarifeler de açıklandı. Bugünden itibaren elektrik ve doğalgaz fiyatlarında uygulanacak yeni tarifeler açıklandı. Konutta elektrik zammı yüzde 9,57 olurken doğalgaz zammı yüzde 9 olacak.

BİR AİLENİN ASGARİ FATURASI 106 TL

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulunun Resmi Gazete‘de yayımlanan kararına göre, konutlarda kullanılan elektriğin kilovatsaati yüzde 9,57 artış ile 29,578 kuruş oldu. Sanayi elektriğinin fiyatı ise yüzde 9,26 arttı. 24,479 kuruşa yükseldi. Ticarethanelerde kullanılan elektriğin fiyatı da yüzde 0,55‘lik bir değişimle 30,816 kuruşa yükseldi. Öte yandan Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu‘nun, TETAŞ tarafından uygulanacak toptan satış tarifelerine ilişkin kararı da, yarından geçerli olmak üzere TETAŞ‘ın perakende satış lisansına sahip bölgesel elektrik dağıtım şirketlerine satacağı elektrik fiyatı 19,41 oranındaki bir değişimle 16,55 kuruşa çıktı. Zamlara göre bir ailenin asgari 230 kWh tüketim üzerinden faturası 106 TL`ye çıkacak.

YÜZDE 49 ZAM YAPILDI

Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ), elektrik üretim santrallerinin kullandığı gazın fiyatına 1 Ağustos‘tan itibaren geçerli olmak üzere yüzde 49 zam yapıldığını, yine doğalgaza konutlarda ve küçük ile orta ölçekli işletmelerde yüzde 9, büyük işletmelerde yüzde 14 zam yapıldığını duyurdu. 1 Ağustos itibarıyla konut abonelerine uygulanan doğalgaz fiyatına da yüzde 9, yıllık tüketim miktarı 300 bin metreküpün üstünde olan proses amaçlı doğalgaz kullanan serbest tüketicilere uygulanan fiyata ise yüzde 14 zam yapıldı. Elektrik üretimi için kullanılan doğalgaza ise yüzde 49,5 zam yapıldı. Santraller ödemeleri, işlemin yapıldığı günkü dolar satış kuru üzerinden yapacak.

DOĞALGAZ SATIŞ FİYATI

Söz konusu zamma ilişkin Boru Hatları İle Petrol Taşıma Anonim Şirketi‘nden (BOTAŞ) yapılan açıklamada, " İlgili taraflarla görüşülerek karşılıklı varılan mutabakatla elektrik üretim amaçlı doğalgaz kullanan serbest tüketici müşterilerimize doğalgaz satış fiyatı bin metreküp için 270 dolar olarak uygulanacaktır ve güncel döviz kuru üzerinden Türk Lirası olarak faturalandırılacaktır" denildi.

DOLAR ÜZERİNDEN YAPILACAK

BOTAŞ, zamların "ham petrol fiyatlarında ve döviz kurundaki yükselişe bağlı olarak doğalgaz alım maliyetlerinde önemli oranda artışlar meydana gelmesi" nedeniyle yapıldığını ifade etti. BOTAŞ‘ın açıklamasında, yaklaşık 44 aydır doğalgaz satış fiyatlarında herhangi bir artış yapılmadığı ve Ekim 2016‘da yaklaşık yüzde 10 indirim uygulandığı belirtildi. Son zamla birlikte santraller aldıkları gazın ödemesini de artık dolar üzerinden yapacak.

KONUTTA ELEKTRİK YÜZDE 22 ZAMLI 
Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), dün yapılan elektrik zamlarının ardından bu yıl elektrik fiyatlarındaki artışın konutlar için yüzde 22 olurken, diğer tarife gruplarında yüzde 25‘i aştığını bildirdi.

ELEKTRİK Mühendisleri Odası (EMO) elektriğe yapılan zam ile ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamada, "Enflasyon hedefinin yüzde 13.4 olarak açıklandığı gün, doğalgaz ve elektrik fiyatlarına enflasyon hedefini yalanlayan zamlar yapıldı: Böylece 8 ayda elektrik fiyatlarındaki artış; konutlar için yüzde 22 olurken, diğer tarife gruplarında yüzde 25‘i de aştı" denildi.

ASGARİ ELEKTRİK FATURASI 116 LİRAYA ÇIKTI

Açıklamaya göre, konut kullanıcılarının elektrik fiyatlarına 1 Ağustos‘tan itibaren geçerli olmak üzere yapılan yüzde 9Tuk artışla 230 kilovatsaatlik asgari elektrik tüketimi olan bir ailenin aylık faturası 116 liraya çıktı. Böylece Aralık 2017‘de aynı tüketim için 95 lira ödeyen bir aile artık 21 lira daha fazla ödeme yapmak zorunda kalacak.

ÇİFTÇİLER YÜZDE 27 ZAMLI KULLANACAK

Elektrik fiyatlarına yapılan zam oranının sanayi, ticarethaneler, tarımsal sulama, aydınlatma ve genel aydınlatma için daha da yüksek düzeyde gerçekleştiğine dikkat çekilen açıklamada, "Alçak gerilimden elektrik alan aboneler içinde yılbaşından itibaren en yüksek elektrik zammı tarımsal sulama tarifesinde gerçekleştirildi. 

Bugünden itibaren geçerli olan yüzde 13.9‘luk zamla birlikte çiftçiler bu yıl elektriği yüzde 27.2 zamlı kullanacaklar. Tarımsal sulamaların arttığı dönemde yapılan zam tarımsal üretimi olumsuz etkileyeceği gibi temel besin maddelerinde de enflasyonu artırıcı bir etki yapacak.     

YILBAŞINDAN İTİBAREN GEÇERLİ

Sanayi aboneleri için yüzde 14‘lük zamla yılbaşından itibaren kümülatif olarak yapılan elektrik fiyat artışı yüzde 26.7" ye ulaşmış oldu. EPDK kararıyla 1 Nisan 2018" den itibaren uygulanmaya başlanan son kaynak tedarik tarif esiyle büyük sanayi kuruluşlarının elektrik fiyatlarına da zaten yüksek oranlı zamlar, aylık olarak yansıtılır hale getirilmişti. Ticarethanelerde 1 Ağustos‘tan geçerli yüzde 13.9Tuk artışla, 2017 yılsonuna göre yapılan zam oranı yüzde 27.Le tırmandı. Tarife grupları içinde en yüksek zam; görevli tedarik şirketinden enerji alan iletim sistemi kullanıcılarına yapıldı. Bu gruba Ağustos 2018Men itibaren geçerli yüzde 15.9 oranında yapılan zamla yılbaşından itibaren gerçekleşen elektrik fiyat artışı yüzde 29"u aştı." denildi. 


(Antalya Körfez; 02.08.2018)ŞAKİR AYDOĞAN VE TAHSİN YILMAZ ANILDI

24.01.2019
 


Çok Okunanlar


ŞAKİR AYDOĞAN VE TAHSİN YILMAZ ANILDI

KOMİSYON TOPLANTILARI

TMMOB 45. DÖNEM II. DANIŞMA KURULU TOPLANTISI YAPILDI

EMO EĞİTİM KURULTAYI 1. HAZIRLIK TOPLANTISI

TEKNİK KOMİSYON TOPLANTISI

BİYOMEDİKAL MÜHENDİSLERİ TOPLANTISI

ALIŞKANLIKLAR DEĞİŞMELİ (CUMHURİYET)

TMMOB İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ SORUNLARI ÇALIŞTAYI YEREL FORUMLARI BAŞLIYOR

TMMOB III. KADIN SEMPOZYUMU: “KRİZ, KENT, KADIN`

TMMOB’DEN BELEDİYELERE “USULSÜZ BEDEL” UYARISI

Okunma Sayısı: 11


Tüm Yazılı Basında Odamız

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2019 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
KEY İnternet Hizmetleri