MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 İSTANBUL ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İŞ VE ELEMAN ARAYANLAR

   · 

SMM NEDİR?

   · 

ÖLÇÜM VE BİLİRKİŞİLİK İÇİN BAŞVURU

   · 

YAYIN SATIŞ VE KİTAP LİSTESİ

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 EDİRNE   İSTANBUL   KIRKLARELİ   TEKİRDAĞ 
 

 
MİSEM EĞİTİMLERİ
 

EMO İstanbul Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 67

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

HİROŞİMA KIRIMININ 73. YILDÖNÜMÜNDE NÜKLEER SİLAHLARIN YASAKLANMASINA DOĞRU 
Nükleer Karşıtı Platform (NKP), Hiroşima’ya atom bombası atılmasının 73. Yılı nedeniyle bir açıklama yaparak, silahsızlanma çağrısında bulundu. Türkiye ve bütün Avrupa ülkelerinden NATO nükleer silahlarının çekilmesi istenen açıklamada, “İncirlik Üssü, bölge istikrarsızlığının odağı haline gelen yabancı güç ve silahlardan derhal arındırılmalı, ulusal güvenliği ve bölge barışını koruyan niteliğe kavuşturulmalıdır” denildi. Açıklamaya yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.
 

NÜKLEER KARŞITI PLATFORM BASIN AÇIKLAMASI

 

HİROŞİMA KIRIMININ 73. YILDÖNÜMÜNDE NÜKLEER SİLAHLARIN YASAKLANMASINA DOĞRU

 

73 yıl önce insanlık o zamana değin görülmemiş bir kitle kırım silahının hedefi oldu. 2. Dünya Savaşı`nın sonuna doğru, Birleşik Krallığın onayını alan Amerika Birleşik Devletleri emperyalist hegemonyası için, 6 Ağustos 1945 günü Hiroşima`ya atılan 4 ton ağırlığında ve 15 kiloton etkisindeki taktik atom bombası ile 70.000 kişiyi öldürmüş, bir o kadarını da yaralamıştır. Üç gün sonra Nagazaki`ye atılan 20 kilotonluk taktik atom bombasıyla da 74.000 kişi ölmüş ve 75.000 kişi yaralanmıştır. Daha etkili olması amacıyla havada patlatılan bombalarla her iki şehir tamamen tahrip edilmiş, doğal çevrede yaşam olanaksız hale gelirken, radyoaktivite yıllar boyu yaşamı tehdit etmiş, hayatta kalabilen insanlardan yüz binlercesi sakatlıklar, yanıklar, sistemik hastalıklar ve kanserlerle yaşamlarını sonlandırmıştır. Olumsuz etkileri günümüzde hâlâ devam etmektedir.

Böylesi bir felaketin bir daha yaşanmaması ve nükleer silahların tamamen ortadan kaldırılması hedefi için toplumcular, barışseverler, bilim insanları, aydınlar ve uzmanlar on yıllardır mücadele etmektedirler.

Nükleer Silahsızlanma Anlaşmasının kabulü için öncülük yapan, dünyada 100`den fazla ülkeden sivil toplum kuruluşlarının oluşturduğu ve Türkiye`nin NÜSED üyeliği tarafından temsil edildiği ICAN (International Campaign to Abolish Nuclear Weapons - Nükleer Silahların Tamamen Ortadan Kaldırılması Uluslararası Kampanyası) 2017 Nobel Barış Ödülü`ne layık görülmüştür.

Nükleer savaşın kazanan tarafı olmayacağını, tek korunma yolunun bu silahların tamamen yasaklanması olduğunu vurgulayan ve bütün ülkelerde yürütülen "Nükleer Silahların Tamamen Ortadan Kaldırılması Uluslararası Kampanyası" (www.icanw.org) bilgilerine göre, halen dünyada 9 ülkede, çoğu Japonya`ya atılanlardan defalarca güçlü 15.000`e yakın nükleer silah bulunmaktadır. ABD ve Rusya`nınkilerden 1800 kadarı, karşılıklı uyarıyla derhal ateşlenen yüksek alarm durumundadır. Büyük bir şehir üzerinde patlatılacak tek bir nükleer başlık milyonlarca insanı öldürebilir, kalıcı etkileri on yıllarca sürebilir. Amerikan Bilim İnsanları Fedarasyonu`nun (FAS) verdiği bilgilere göre ABD 6800, Rusya 7000, Birleşik Krallık 215, Fransa 300, Çin 270, Hindistan 110-120, Pakistan 120-130, İsrail 80, Kuzey Kore 10`dan az nükleer silaha sahiptir. Bunların yanı sıra, "genişletilmiş nükleer caydırıcılık" politikasıyla ABD`ye ait B-61 taktik nükleer silahları NATO kapsamında beş Avrupa ülkesine (Belçika, Almanya, İtalya, Hollanda ve Türkiye) yerleştirilmiştir. Bütün bu nükleer silahlar, bulundukları ülkeler ve bölgelerdeki insanların yaşamı için büyük bir tehdit oluşturmaktadır.

Dünya uluslarının üçte ikisi 7 Temmuz 2017`de Nükleer Silahların Yasaklanması Anlaşması`nı kabul etmiştir. Bu tarihsel anlaşma nükleer silahları ve onlarla ilgili bütün etkinlikleri yasaklamaktadır. Anlaşma, 50 ülkenin resmen imzalaması ve parlamentolarında onaylaması sonucunda uygulamaya girmesiyle, hukuksal bağlayıcılığı altındaki bütün ülkelere nükleer silahları geliştirme, deneme, üretme, taşıma, bulundurma, stoklama, kullanma ya da kullanma tehdidinde bulunma ya da sınırları içinde yerleştirilmesine izin verme yasağı getirmektedir. Nükleer silahlara sahip olan ülkelerle birlikte topraklarında NATO çerçevesinde ABD nükleer silahlarını barındıran ülkeler ki maalesef Türkiye de bunların arasındadır, oylama oturumunu boykot ederek anlaşmaya direniş göstermişlerdir. Nükleer silahsızlanma yanlısı söylemine karşın Türkiye, BM oylamalarında genellikle NATO ülkeleriyle birlikte hareket etmektedir.

Emperyalizmin saldırgan gücü olan NATO, ulusal ve bölgesel güvenliği tehdit etmektedir. Türkiye`deki ABD-NATO nükleer silahlarının derhal geri çekilmesi barış ve demokrasi güçlerinin acil talebidir. Aynı işlem NATO nükleer silahlarını barındıran bütün Avrupa ülkeleri için yerine getirilmelidir. İncirlik Üssü, bölge istikrarsızlığının odağı haline gelen yabancı güç ve silahlardan derhal arındırılmalı, ulusal güvenliği ve bölge barışını koruyan niteliğe kavuşturulmalıdır.

Nükleer Karşıtı Platform (NKP) olarak, Hiroşima Kırımının 73. yıldönümünde dünya barış ve demokrasi güçleriyle birlikte uluslararası nükleer silahsızlanma kampanyasını destekliyoruz.

Ülkemiz ve dünya hükümetlerine sorumluluklarını hatırlatıyor, Nükleer Silahların Yasaklanması Anlaşması`nı samimiyetle destekleyerek onaylamalarını istiyoruz.

Mayıs 2018`de ertelenen Birleşmiş Milletler Nükleer Silahsızlanma Yüksek Düzey Konferansı`nın toplanması konusunda çaba harcanmasını istiyoruz.

Yarattığı çok yönlü tehlikeler ile nükleer silahlara geçiş birikimi oluşturduğu kabul edilen nükleer enerji santrallarının yapımından vazgeçilmesini istiyoruz.

 

NÜKLEER KARŞITI PLATFORM SEKRETARYASI

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI

6 Ağustos 2018

 

 ÇAĞDAŞ ETİK SORUNLAR KONULU PROGRAMLAR`IN İKİNCİSİ ŞUBEMİZDE YAPILDI

22.04.2019
 


Çok Okunanlar


Okunma Sayısı: 15


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2019 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
KEY İnternet Hizmetleri