MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 İZMİR ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

YENİ ÜYELİK

   · 

YAYIN SATIŞ LİSTESİ

   · 

HUKUKSAL ÇALIŞMALAR

   · 

İNDİRİM YAPAN KURULUŞLAR

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AYDIN   İZMİR   MANİSA 
 

 

EMO İzmir Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 350

Tüm Sayılar

 
ŞUBE ETKİNLİK GÖRSELLERİ
 
HALDUN BÜYÜKDORA ANMA
 
EYÜP SABRİ AKSÜT ANISINA ÖZEL EK
 
ÇALIŞANLARIN HAKLARI

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

`ASKERİ ALANLAR KENT PARKLARINA DÖNÜŞTÜRÜLSÜN` 
TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu (İKK), İzmir, Bornova Hacılarkırı`nda bulunan Cemal Gürsel Kışlası arazisinin ranta açılma çabalarına ilişkin 3 Ağustos 2018 tarihinde basın toplantısı gerçekleştirdi. Alanı ticari yapılaşmaya açan ikinci imar değişikliğine de dava açıldığının duyurulduğu basın toplantısında, askeri alanların yeşil dokusu korunarak, kent parklarına dönüştürülmesi çağrısı yapıldı.
 

İzmir Mimarlık Merkezi`nde gerçekleştirilen basın toplantısında ortak metni Mimarlar Odası İzmir Şubesi Başkanı İbrahim Alpaslan okudu. Arazide ticaret, ibadet, belediye hizmet ve akaryakıt istasyonu alanları oluşturulmasına ilişkin plan değişikliğinin mahkeme tarafından iptal edildiğinin hatırlatıldığı açıklamada, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından aynı planın 25 Nisan 2018 tarihinde yeniden askıya çıkarıldığı belirtildi. Mimarlar Odası ve Şehir Plancıları Odası İzmir şubeleri tarafından yeni plana ilişkin de dava açıldığının belirtildiği açıklamada, değişikliğin emsal oluşturacağına ve İzmir`deki tüm askeri alanlar için ciddi bir tehditte dönüşeceği belirtildi. 

 

Kent içerisindeki askeri alanların büyük kısmının ağaç varlığı taşıdığına dikkat çekilen açıklamada, dava konusu edilen 130 bin metre karelik arazinin de orman vasfı taşıdığı vurgulandı. İmara açılmak istenilen araziye ilişkin bilgi verilen açıklamada, şöyle denildi:

"Orman Kadastrosu ve 2/B Uygulama Yönetmeliği 17. maddesinde üç hektar büyüklüğündeki ağaç varlığı orman vasfındadır denilmektedir. Söz konusu bölgede dava konusu parsel ile sınırlandırılamayacak şekilde ve çevresiyle birlikte değerlendirilmesi gereken bir ağaç dokusu yer almakta olup, bahsi geçen yönetmelik hükmü kapsamında bu alanın orman vasfında değerlendirilmesi gerekmektedir. Ek olarak Anayasanın 169. maddesine göre de orman sınırlarında daraltma yapılamaz.

Dava konusu planlar ile yıllardır kamu kullanımının tasarrufu altında kalmış bu alanın kamu malı niteliğinden çıkarılarak özel mülkiyete konu edilmesi önerilmektedir. Kuruluş amacı dar gelirli vatandaşlara konut temini olan TOKİ`nin, adeta sorunlarından arındırılmış arsa temin eden bir aracı kurum haline getirilmiş olması kabul edilemeyecek bir husustur. TOKİ`nin uzun vadeli stratejisi, alt ve orta gelir grubuna yönelik sosyal konutlar ile gerekli hizmet birimlerini altyapılarını da tamamlayarak sunmak ve sosyal devlet anlayışını güçlendirmek, üretim çarklarının önündeki engelleri azaltmak, yoksul vatandaşına hizmet eden, adalet ve anlayışla yaklaşan bir devlet yapısını oluşturmaktır. Ancak dava konusu planlar ile planlama bölgesinde tüm sosyal devlet anlayışı, kamu yararı ilkeleri göz ardı edilmiştir. Kamuya ait alanlar TOKİ eliyle özel mülkiyete açılarak başta toplu iş yerleri, ticarethaneler, akaryakıt/LPG istasyonları olmak üzere rant kapısı haline gelmiştir."


Kentlerde kişi başına en az 10 metrekarelik yeşil alan düşmesi gerektiğine vurgu yapılan açıklamada, çarpık yapılaşma kaynaklı zaten az olan mevcut yeşil alanların korunmasının önemine vurgu yapıldı. Dünya standartlarının gerisinde kalan yeşil alanların artırılması yerine askeri alanların ranta açılmaya çalışıldığına dikkat çekilen açıklamada, askeri alanların yapılaşmaya açılmadan ve mevcut yeşil dokuları iyileştirilerek, kent parklarına dönüştürülmesi istendi. Bu alanların yeşil dokusu korunarak, sportif ve kültürel etkinlikler için yurttaşların kullanımına açılması önerildi.SÜS HAVUZLARINDA ÖNLEM MÜMKÜN (TRT 1) - VİDEO HABER

09.07.2019
 


Çok Okunanlar


EYÜP SABRİ AKSÜT`Ü ANDIK

YILLIK ELEKTRİK ZAMMI YÜZDE 42`YE ULAŞTI

LİSANSSIZ ÜRETİM TESİSLERİNE DAĞITIM BEDELİ AVANTAJI

ŞEBNEM SEÇKİN UĞURLU, HABERTÜRK`ÜN SORULARINI YANITLADI

SÜS HAVUZLARI TEHLİKE SAÇIYOR! (HABERTÜRK TV) - VİDEO HABER

SÜS HAVUZLARINDA ÖNLEM MÜMKÜN (TRT 1) - VİDEO HABER

BÖLÜM BAŞKANLARI TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

DEÜ BİTİRME PROJELERİ SERGİ’NE KATILIM SAĞLANDI

SÜS HAVUZLARI TEHLİKE SAÇIYOR! (HABERTÜRK TV) - VİDEO HABER

EFELER BELEDİYESİ ZİYARET EDİLDİ

Okunma Sayısı: 35


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2019 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
KEY İnternet Hizmetleri