MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 DENİZLİ ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 DENİZLİ   MUĞLA   UŞAK 
 

 
YEKSEM BANNER
 

EMO Denizli Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 13

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

TÜRK TELEKOM ÖZELLEŞMESİ BATIK OLDU 
EMO Denizli Şubesi 12. Dönem Yönetim Kurulu, Türk Telekom hisselerini rehin bırakarak aldığı krediyi ödemeyen Oger Grubu`nun TT`deki hisselerinin kredi veren bankaların kuracakları özel amaçlı ortak girişim şirketi tarafından devralmasına Hazine ve Maliye Bakanlığı`nın izin vermesi üzerine yazılı bir açıklama yaptı.
 

Basına ve Kamuoyuna

Türk Telekom Özelleştirmesi Batık Oldu

  

AKP‘nin 2002 sonrasında tek başına iktidara gelmesiyle Türk Telekom‘un özelleştirilmesi yeniden gündeme geldi. 2005‘teki ihale sonucunda Ojer Telekom (OTAŞ) Türk Telekomun %55 oranında hissesini 6,550 milyar dolara satın aldı.

Özelleştirilme döneminde OTAŞ‘ın ana ortağı Lübnanlı Hariri Ailesi‘nin sahibi olduğu Oger Telekom, İkinci ortak ise Suudi Telekom şirketi idi. Geriye kalan %45 hisseyse Hazine‘ye aitti. 2008‘de Hazine‘nin %15‘lik payı halka arz edilirken, 2017‘de de Hazine elindeki payların %6,68‘i Türkiye Varlık Fonu TVF‘ye devredildi.

OTAŞ; Mart 2007‘de özelleştirme borcundan kalan 4 milyar doları aşkın ödeme için Türk Telekom‘daki tüm hisselerini ipotek ederek, 3.5 milyar dolar tutarında kredi kullandı. Türk Telekom‘un hisselerini rehin bırakan OTAŞ, 10 yıl boyunca kredi borcunu kapatamazken ve hiçbir hissesi üzerindeki rehni kaldıramazken, borçlarında ödeme güçlüğüne düştüğünün ilk işaretini 2013 yılında vermiştir.

Borcu Borçla Kapat, Kar‘ı Götür

OTAŞ, 22 Mayıs 2013 tarihinde Türk Telekom‘da sahip olduğu yüzde 55‘lik hisselerin tamamını teminat olarak rehin vererek; mevcut borçların refinansmanı ve vade uzatımı ile bu yolla temettü ödemesine devam etmek üzere 4 milyar 478 milyon dolar ve 211 milyon 970 bin Avro kredi kullanmıştır.

Görüldüğü gibi OTAŞ‘ın Türk Telekom özelleştirmesi için aldığını açıkladığı 3.5 milyar dolarlık kredi, 2013 yılında 4.5 milyar doları aşmış bir borca dönüşmüş ve bu kez daha büyük bir borcun karşılığında Türk Telekom hisseleri rehin bırakılmıştır.

OTAŞ tarafından Kredinin kullanım amacı; "mevcut borçların yapılandırılması ve bu yolla hissedarlarımıza temettü ödenmesidir" şeklinde kamuoyuna duyurulmuştur. Bu açıklama ile OTAŞ‘ın, borçlarını ödemek yerine Türk Telekom‘dan temettü almaya devam edebilmek için yeniden borçlandığı açık bir şekilde itiraf edilmektedir.

OTAŞ; elinde bulundurduğu tüm Türk Telekom hisselerini rehnederek 22 Mayıs 2013 tarihinde kullandığı yaklaşık 4.5 milyar dolar ve 212 bin Avro‘luk kredinin taksitlerini, kamuoyuna yansıyan bilgilere göre Eylül 2016‘dan itibaren ödeyemez duruma düşmüştür.

Göre Göre Gelen Batış

Oger‘in batış sürecine bakıldığında; Arap basınında da Oger‘in 2013 yılından beri sorunlar yaşadığı, sonrasında da "yavaş ölüm" sürecine sokulduğu, Suudi Arabistan hükümetinin müdahil olarak, alacakların ödenmesi için bu şirketin malvarlıklarını sattırarak, bir kısım alacaklarını tahsil ettiği yazılmıştır.

EMO, Türk Telekom özelleştirmesinde kamu yararı olmamasına dayanarak 2005 yılından buyana davalar açmış ancak, AKP‘nin yasal düzenlemeleri sonucu bu davaları kaybetmiştir. EMO bunun yanısıra sayısız basın açıklaması, etkinlikle ve en son olarak Kasım 2017 tarihli Türk Telekom Raporuyla Türk Telekom‘daki kötü gidişe ve kamunun zararına dikkat çekerek kamuoyunu ve AKP Hükümetini uyarmıştır.

Gerek yabancı basının gerekse EMO‘nun uyarılarını göz ardı eden AKP Hükümetleri; büyük yükü Türkiye‘deki bankalar üzerinde olmak üzere finansal güçlük içerisindeki OTAŞ‘ın; Türk Telekom hisselerini rehnederek kredi kullanmasına, sonra da batmasına karşın gerekli önlemleri almamıştır.

Türk Telekom‘un Bugün Geldiği Noktada

Türk Telekom‘un yüzde 55 hissesini 21 yıl+2.5 aylığına 6.5 milyar dolara devralan OTAŞ‘ın bu parayı yine Türk Telekom‘un hisselerini rehin ederek verdiği krediyle ödediği ve bu kredi borcunu aradan geçen 12 yıllık sürede kapatmadığı, halen Türk Telekom hisselerinin rehinli olduğu, Türk bankalarının da bu borç yükü altında kaldığı, Oger‘in bu borcu ödeyecek teminat ya da malvarlığının bulunmadığı ve borç batağının kamunun üzerinde yani halkımıza kalacağı görülmektedir.

Üstelik bu 13 yıllık işletme süresi boyunca (2006-2018) 5.7 milyar dolarlık temettü gelirini Türk Telekom‘dan alıp götürmüş olan OTAŞ‘ın yönetimi süresince, yani özelleştirme sonrasında kurumda çalışan en az 20.000 kişilik istihdam yok edilmiştir.

100 Yıl Sonra Duyunu Umumiye

Türk Telekom 2016 yılında 724.3 milyon lira zarar ettiği için temettü dağıtımı da yapmamıştır. İktidarın özelleştirme şampiyonluğu, en büyük özelleştirme geliri diye sunduğu, 2006 Yılında OTAŞ‘a kasasında 2 Milyar Dolar parayla devredilen Türk Telekom‘da yaratılan facianın bilançosu ortadadır.

Alacaklı bankaların kuracakları özel amaçlı ortak girişim şirketi tarafından kurulacak yeni yönetimin amacı alacak tahsilatıdır. Ne kamusal haberleşmenin sürekliliği, ne kırsal alanlarda altyapı sorunları, ne LTE-4.5 G, ne teknolojik gelişme, ne Endüstri 4.0 için fiber ve sayısal altyapı reformu yeni yönetimin önceliği olamaz.

Türk Telekom‘un özelleştirmesi, kamunun gelir kaybına, yurttaşların işsiz kalmasına, yönetim ve altyapı zaafiyetine yol açmıştır. İmtiyaz sözleşmesinin arkasından dolanarak, muğlak ifadelerle Türk Telekom hisselerinin rehin verilmesine yol açanlar, Oger Grubu batarken seyreden siyasi erk ve yöneticilerin hesap vermesi gerekmektedir.

TMMOB EMO DENİZLİ ŞUBESİ 12. DÖNEM YÖNETİM KURULU

31.08.2018TMMOB HAFTASI ETKİNLİKLERİ 2018- MEHMET ÖZDAĞ-EKONOMİK KRİZİN ENERJİ SEKTÖRÜNE ETKİLERİ

02.11.2018
 


Çok Okunanlar


MİSEM KAPSAMINDA `YG TESİSLERİNDE İŞLETME SORUMLULUĞU EĞİTİMİ` EMO DENİZLİ ŞUBE`DE YAPILDI

MİSEM KAPSAMINDA `ELEKTRİK TESİSLERİNDE TOPRAKLAMALAR EĞİTİMİ` EMO BODRUM TEMSİLCİLİĞİNDE YAPILDI

YÖNETİM KURULUMUZ DENİZLİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANINI ZİYARET ETTİ

YÖNETİM KURULUMUZ PAMUKKALE BELEDİYE BAŞKANINI ZİYARET ETTİ

ŞAİBELİ ENFLASYON RAKAMLARINA GÖRE ZAM DEĞİL, İNSANCA YAŞAYACAK BİR ÜCRET İSTİYORUZ!

Okunma Sayısı: 60


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2019 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
KEY İnternet Hizmetleri