MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

TMMOB İZMİR İKK`DAN BALÇOVA BELEDİYESİ`NE İSTİNYEPARK UYARISI 
TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu (İKK), İstinyepark Otel ve AVM projesine ilişkin yargı kararını uygulamayan Balçova Belediyesi`ni uyardı. Yasal süre içinde inşattın durdurulmaması nedeniyle oluşacak kamu zararından Balçova Belediyesi`nin de sorumlu olacağı belirtildi.
 

TMMOB İzmir İKK tarafından 13 Eylül 2018 tarihinde yapılan yazılı açıklamada, Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi`nin açtığı dava sonucunda mahkeme tarafından İstinyepark Otel ve AVM projesine verilen "ÇED olumlu raporunun" iptal edildiğine vurgu yapıldı. Kararın ardından Balçova Belediyesi`nin inşaatın durdurmak yerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı`ndan görüş istemekle yetindiğine değinilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:     

"ÇED Yönetmeliğinde, ‘Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu` kararı veya ‘Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir` kararı alınmadıkça bu projelerle ilgili onay, izin, yapı kullanma izin belgesi veya yapı ruhsatı verilemeyeceği ve proje için yatırıma başlanamayacağı hükümleri yer almaktadır. Proje, 1998 yılından itibaren sistematik olarak işlenen bir kent suçudur ve derhal durdurulması gerektiği daha önce de tarafımızca ifade edilmiştir. Aynı zamanda konuyla ilgili yapılmış bilimsel çalışmalar (bilirkişi raporları) ve yargı kararları da bu ifademizin haklılığını desteklemektedir. Bu suçun önüne geçmek adına, kent için önemli kazanımlar olan yargı kararlarının yerel yönetim tarafından uygulanması bir zorunluluktur."

Balçova Belediyesi`nin kararının ardından 30 gün içerisinde inşaatın mühürlenmesi gerektiği konusunda 25 Temmuz 2018 tarihinde resmi yazıyla uyarıldığına vurgu yapılan açıklamada, şu bilgilere yer verildi: 

 "Ancak o tarihten bu yana ruhsatın iptal edilmesine ve inşaatın durdurulmasına ilişkin Balçova Belediye tarafından herhangi bir bilgi paylaşılmamıştır. Bu süreç devam ederken, mülkiyeti özel şahısta olmasına rağmen, 644 sayılı KHK ile tariflenmiş yetkinin dışına çıkarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 6165 Ada 1 Parsele ilişkin plan değişikliğini hızlıca onaylayarak, 12 Temmuz 2018 tarihinde askıya çıkarmış ve 13 Temmuz 2018 tarihinde yurttaşlar tarafından iletilen yüze yakın itiraz, 17 Ağustos 2018 tarihinde reddedilmiş ve yeni planlar kesinleşmiştir.  Ancak hiç durmadığını gözlemlediğimiz İstinyepark inşaatı, 17 Ağustos 2018 tarihinde kesinleşen imar planlarına istinaden verilmiş olan ruhsat doğrultusunda mı devam ediyor, bilinmemektedir. Fakat iptal edilen imar planına ve ruhsata istinaden devam eden bir inşaat söz konusu ise, ortada açıkça işlenen bir suç bulunmaktadır ve sorumlular hakkında bir an önce idari ve hukuki işlem başlatılması gerekmektedir."

Bakanlık ve belediye işbirliğiyle inşaatının kesintisiz sürdürülmesine olanak sağlandığının ifade edildiği açıklamada, yıkım kararı alındığında Balçova Belediyesi`nin de oluşacak tazminatlardan sorumlu olacağı vurgulandı. Balçova Belediyesi`nin inşaatı durdurmayarak kamu zararını artırdığına değinilen açıklamada, "Yalnızca 1998 yılından bu yana kamunun mülkiyetinde ve kullanımında olan bu alanın talan edilmesine göz yummakla kalmayıp, bizzat bir şirketin çıkarları uğruna, hukuk kararlarını uygulamaya koymamakta direnen kurumlar, kamu zararına neden olmakta ve suç işlemektedir" ifadeleri kullanıldı. PROF. DR. BELGİN EMRE TÜRKAY’DAN KONGRE DAVETİ

14.05.2019
 


Çok Okunanlar


BARIŞ TERKOĞLU SÖYLEŞİSİ: METASTAZ

KONFERANS : DÜNYA GÜNEŞ VE YENİLENEBİLİR ENERJİ GÜNÜ

SEMİNER : SON KAYNAK TEDARİK TARİFESİ UYGULAMALARI

ELEKTRİK FABRİKASI YARIŞMASI KOLOKYUM VE ÖDÜL TÖRENİ

ADALET VE DEMOKRASİ NÖBETİNE ÇAĞRI-BULUTSUZLUK ÖZLEMİ KONSERİ

TMMOB İZMİR YEREL KADIN KURULTAYI DÜZENLENDİ

SEMİNER : İNSAN HAREKET DESTEK SİSTEMLERİNE BAKIŞ: MÜHENDİSLİK YAKLAŞIMI

İZMİR KATİP ÇELEBİ ÜNİVERSİTESİ MEZUNİYET TÖRENİNE KATILDIK

DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ ETKİNLİĞİNDE STANT AÇTIK

TMMOB İKK, TUNÇ SOYER İLE TOPLANTI GERÇEKLEŞTİRDİ

Okunma Sayısı: 55


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2019 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
KEY İnternet Hizmetleri