MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 ANKARA ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

IBAN DUYURUSU

   · 

AİDAT ÖDEME

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AFYONKARAHİSAR   ANKARA   ÇANKIRI   ERZİNCAN   ERZURUM   KASTAMONU   KAYSERİ   KIRŞEHİR   KONYA   NEVŞEHİR   SİVAS   TOKAT   YOZGAT   AKSARAY   KIRIKKALE 
 

 
HUKUKİ DESTEK
 
LOKAL SÖYLEŞİLERİ 8: TOPLUMSAL MÜCADELEDE MESLEK ODALARI
 
LOKAL SÖYLEŞİLERİ 9: EMO ANKARA ŞUBESİ’NİN 42 YILLIK SERÜVENİ
 

EMO Ankara Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 2018.4

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

PARKLARDAKİ AYDINLATMA PANOLARI VE DİREKLERİ ACİLEN DENETLENEREK GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ARTIRILMALI!


HABER


 
EMO Ankara Şubesi 24. Dönem Yönetim Kurulu tarafından 6 Kasım 2018 Salı günü yapılan basın açıklamasında “Parklardaki aydınlatma panoları ve direkleri acilen denetlenerek güvenlik önlemleri artırılmalı” denildi. İstanbul Çekmeköy’de geçtiğimiz günlerde bir çocuğun trafoda akıma kapılara hayatını kaybetmesi üzerine EMO Ankara Şubesi teknik görevlilerinin parklarda yaptığı inceleme sonucu benzer tehlikenin Ankara’daki parklarda da bulunduğunun altı çizilerek aydınlatma panoları ve direklerinin güvenlik önlemlerinin yetersizliğine dikkat çekildi. Basın açıklamasına haberin devamından ulaşabilirsiniz.
 

PARKLARDAKİ AYDINLATMA PANOLARI VE DİREKLERİ ACİLEN DENETLENEREK GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ARTIRILMALI!

İstanbul Çekmeköy`de parkta arkadaşlarıyla saklambaç oynayan 8 yaşındaki bir çocuğun trafoda akıma kapılarak hayatını kaybetmesi üzerine EMO Ankara Şubesi teknik görevlileri tarafından Kızılay civarındaki parklarda yapılan incelemelerde aydınlatma panoları ve direklerinin bazı güvenlik önlemlerinin olmaması nedeniyle Ankara`daki parklarda da  tehlikenin olduğu ile beraber şunlar saptanmıştır:

•           Park ve bahçe gibi çocukların yoğun olarak bulunduğu alanlarda panoların mümkün olduğunca oyun alanlarından uzağa tesis edilmesi, etrafının tel çit vb. koruyucu ile kapatılması ve kapaklarının kesinlikle kilitli olması gerekirken, bazı parklarda panoların etrafının kapatılmadığı görülmüştür.

•           Aydınlatma direklerinde arıza müdahale bölümlerinin standardı gereği çok alçakta bulunması sebebiyle, arıza müdahale kapaklarının kaybolması halinde son derece tehlikeye açık hale gelmektedir.

•           Bazı parklarda bulunan aydınlatma direklerinin de arıza müdahale kapaklarının bulunmadığını, bunun yanında bu bölümlerde sigorta kullanılması gerekmesine rağmen sigorta kullanılmayarak sadece buatlama yapıldığı tespit edilmiştir. Bu şartlar altında bu direklerde can ve mal kaybı riski bulunmaktadır.

•           Yerinden kaldırılan direklerin ankraj ve betonun aynı alanda bırakıldığı, ankraj içinden çıkan kabloların bulunduğu ve kabloların ucunun bantlandığı tespit edilmiştir. Yağmur gibi doğa olayları sebebiyle kabloların kısa devre olma ihtimali vardır ya da herhangi bir canlının ilgili kablolara temas etme riski yüksektir. En iyi senaryo ile düşündüğümüz durumda bile kablolara enerji verilmediğini varsayarsak herhangi bir sebeple yanlışlıkla sigortaların açılması durumunda yine can ve mal kaybına sebebiyet verecektir.

 

Bu tespitlerimiz doğrultusunda acilen;

 

•           Gerekli işaretler ve uyarı levhaları trafo ve panolar gibi önemli tesis bölümlerine kolayca okunabilecek şekilde TS 6429‘da belirtilen biçimde işaretlenmelidir.

•           Yetişkin ve çocukların güvenliğinin sağlanması için güvenlik önlemlerinin arttırılarak olası kazalara karşı tam güvenlik sağlanması gerekmektedir.

•           Aydınlatma direklerinde arıza müdahale bölümlerinin yetkili görevlilerin ulaşabileceği yerde olması sağlanmalı, arıza müdahale kapaklarının yerinde olup olmadığı sıklıkla kontrol edilmeli ve bu bölümlerde sigorta kullanılmalı.

 

•           Ankara`da ilgili dağıtım şirketi özellikle çocuk parklarında çok ivedi bir şekilde denetimlerini artırmalı; can ve mal emniyeti açısından riskli standart-yönetmelik-mevzuatlara uymayan yerlere, uygun hal oluşmadığı sürece enerji vermemelidir.

•           Diğer yandan Ankara Büyükşehir ve İlçe Belediye yetkilileri elektrik dağıtım panosunun uygun konumlandırılmasına yönelik önlemlerini artırmalı; rutin gözetim ve denetimleri sağlayarak gerekli tedbirli almalıdır.

•           Tüm halka açık alanlarda yer alan elektrik dağıtım panolarının ve trafoların sorumluluğu bir mühendiste olmalı ve kamunun can ve mal güvenliği için düzenli takibi yapılmalıdır. 

Yetkilileri bu konularda acilen önlemleri almaları için uyarıyoruz.        

                                   

TMMOB

Elektrik Mühendisleri Odası Ankara Şubesi 24. Dönem Yönetim Kurulu   MÜGE KAPSAMINDA AR VE VR TEKNOLOJİLERİ VE UYGULAMALARI SEMİNERİ DÜZENLENDİ

18.04.2019
 


Çok Okunanlar


MÜHENDİSLİK GELİŞTİRME EĞİTİMLERİ 2019 BAHAR DÖNEMİ NİSAN AYI PROGRAMI BAŞLIYOR

MÜGE KAPSAMINDA KEŞİF, METRAJ, HAKEDİŞ SEMİNERİ DÜZENLENDİ

24. DÖNEM GENEL ÜYE TOPLANTISI YAPILDI

MÜGE KAPSAMINDA ELEKTRİK TESİSLERİNDE AŞIRI GERİLİM VE BUNLARA KARŞI KORUMA SEMİNERİ DÜZENLENDİ

EMO BİLİMSEL DERGİ TR DİZİN`DE

EMO ANKARA ŞUBESİ DRAMA TOPLULUĞU ÇALIŞMALARINA BAŞLADI

YAPAY ZEKÂ VE FELSEFE SEMİNERİ DÜZENLENDİ

SON SINIF EMO-GENÇLER İLE IDEF`19 FUARINA GİDİYORUZ

“ENDÜSTRİ 4.0 VE BENZETİM” VE “MAKİNE ÖĞRENMESİ” SEMİNERLERİ DÜZENLENDİ

ELEKTRİKTE DE TANZİM SATIŞ UYGULAMASI OLSUN!

Okunma Sayısı: 60


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2019 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
KEY İnternet Hizmetleri