MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 ANKARA ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

IBAN DUYURUSU

   · 

AİDAT ÖDEME

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AFYONKARAHİSAR   ANKARA   ÇANKIRI   ERZİNCAN   ERZURUM   KASTAMONU   KAYSERİ   KIRŞEHİR   KONYA   NEVŞEHİR   SİVAS   TOKAT   YOZGAT   AKSARAY   KIRIKKALE 
 

 
MÜGE EĞİTİMLERİ
 
HUKUKİ DESTEK
 
LOKAL SÖYLEŞİLERİ 8: TOPLUMSAL MÜCADELEDE MESLEK ODALARI
 
LOKAL SÖYLEŞİLERİ 9: EMO ANKARA ŞUBESİ’NİN 42 YILLIK SERÜVENİ
 

EMO Ankara Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 2018.3

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

PARKLARDAKİ AYDINLATMA PANOLARI VE DİREKLERİ ACİLEN DENETLENEREK GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ARTIRILMALI!


HABER


 
EMO Ankara Şubesi 24. Dönem Yönetim Kurulu tarafından 6 Kasım 2018 Salı günü yapılan basın açıklamasında “Parklardaki aydınlatma panoları ve direkleri acilen denetlenerek güvenlik önlemleri artırılmalı” denildi. İstanbul Çekmeköy’de geçtiğimiz günlerde bir çocuğun trafoda akıma kapılara hayatını kaybetmesi üzerine EMO Ankara Şubesi teknik görevlilerinin parklarda yaptığı inceleme sonucu benzer tehlikenin Ankara’daki parklarda da bulunduğunun altı çizilerek aydınlatma panoları ve direklerinin güvenlik önlemlerinin yetersizliğine dikkat çekildi. Basın açıklamasına haberin devamından ulaşabilirsiniz.
 

PARKLARDAKİ AYDINLATMA PANOLARI VE DİREKLERİ ACİLEN DENETLENEREK GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ARTIRILMALI!

İstanbul Çekmeköy`de parkta arkadaşlarıyla saklambaç oynayan 8 yaşındaki bir çocuğun trafoda akıma kapılarak hayatını kaybetmesi üzerine EMO Ankara Şubesi teknik görevlileri tarafından Kızılay civarındaki parklarda yapılan incelemelerde aydınlatma panoları ve direklerinin bazı güvenlik önlemlerinin olmaması nedeniyle Ankara`daki parklarda da  tehlikenin olduğu ile beraber şunlar saptanmıştır:

•           Park ve bahçe gibi çocukların yoğun olarak bulunduğu alanlarda panoların mümkün olduğunca oyun alanlarından uzağa tesis edilmesi, etrafının tel çit vb. koruyucu ile kapatılması ve kapaklarının kesinlikle kilitli olması gerekirken, bazı parklarda panoların etrafının kapatılmadığı görülmüştür.

•           Aydınlatma direklerinde arıza müdahale bölümlerinin standardı gereği çok alçakta bulunması sebebiyle, arıza müdahale kapaklarının kaybolması halinde son derece tehlikeye açık hale gelmektedir.

•           Bazı parklarda bulunan aydınlatma direklerinin de arıza müdahale kapaklarının bulunmadığını, bunun yanında bu bölümlerde sigorta kullanılması gerekmesine rağmen sigorta kullanılmayarak sadece buatlama yapıldığı tespit edilmiştir. Bu şartlar altında bu direklerde can ve mal kaybı riski bulunmaktadır.

•           Yerinden kaldırılan direklerin ankraj ve betonun aynı alanda bırakıldığı, ankraj içinden çıkan kabloların bulunduğu ve kabloların ucunun bantlandığı tespit edilmiştir. Yağmur gibi doğa olayları sebebiyle kabloların kısa devre olma ihtimali vardır ya da herhangi bir canlının ilgili kablolara temas etme riski yüksektir. En iyi senaryo ile düşündüğümüz durumda bile kablolara enerji verilmediğini varsayarsak herhangi bir sebeple yanlışlıkla sigortaların açılması durumunda yine can ve mal kaybına sebebiyet verecektir.

 

Bu tespitlerimiz doğrultusunda acilen;

 

•           Gerekli işaretler ve uyarı levhaları trafo ve panolar gibi önemli tesis bölümlerine kolayca okunabilecek şekilde TS 6429‘da belirtilen biçimde işaretlenmelidir.

•           Yetişkin ve çocukların güvenliğinin sağlanması için güvenlik önlemlerinin arttırılarak olası kazalara karşı tam güvenlik sağlanması gerekmektedir.

•           Aydınlatma direklerinde arıza müdahale bölümlerinin yetkili görevlilerin ulaşabileceği yerde olması sağlanmalı, arıza müdahale kapaklarının yerinde olup olmadığı sıklıkla kontrol edilmeli ve bu bölümlerde sigorta kullanılmalı.

 

•           Ankara`da ilgili dağıtım şirketi özellikle çocuk parklarında çok ivedi bir şekilde denetimlerini artırmalı; can ve mal emniyeti açısından riskli standart-yönetmelik-mevzuatlara uymayan yerlere, uygun hal oluşmadığı sürece enerji vermemelidir.

•           Diğer yandan Ankara Büyükşehir ve İlçe Belediye yetkilileri elektrik dağıtım panosunun uygun konumlandırılmasına yönelik önlemlerini artırmalı; rutin gözetim ve denetimleri sağlayarak gerekli tedbirli almalıdır.

•           Tüm halka açık alanlarda yer alan elektrik dağıtım panolarının ve trafoların sorumluluğu bir mühendiste olmalı ve kamunun can ve mal güvenliği için düzenli takibi yapılmalıdır. 

Yetkilileri bu konularda acilen önlemleri almaları için uyarıyoruz.        

                                   

TMMOB

Elektrik Mühendisleri Odası Ankara Şubesi 24. Dönem Yönetim Kurulu   MÜGE KAPSAMINDA YANGIN ALGILAMA SİSTEMLERİ SEMİNERİ DÜZENLENDİ

17.01.2019
 


Çok Okunanlar


MÜGE KAPSAMINDA PCB VE ŞEMATİK TASARIM SEMİNERİ DÜZENLENDİ

MÜGE KAPSAMINDA REVIT 3D PROJE ÇİZİMİ SEMİNERİ DÜZENLENDİ

PCB VE ŞEMATİK TASARIM KURSUNA KATILANLARA KATILIM BELGELERİ VERİLDİ

MESLEKTE 25. VE 30. YILINI DOLDURAN ÜYELERİMİZE BELGE TÖRENİ DÜZENLENDİ

EMO ANKARA ŞUBESİ YÖNETİM KURULU BAŞKAN YARDIMCISI TAHSİN YILMAZ SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI

EMO ANKARA ŞUBESİ MÜDÜRÜ NEŞE AKKOÇ KANAL D’DE TAŞINABİLİR ŞARJ CİHAZLARINI (POWER BANK) DEĞERLENDİRDİ

TOPLUMSAL MÜCADELEDE MESLEK ODALARI SÖYLEŞİSİ DÜZENLENDİ

YENİ YILINIZ KUTLU OLSUN…

YAPI DENETİM KOMİSYONU TOPLANTISI DÜZENLENDİ

EMO HEYETİ TEDAŞ GENEL MÜDÜR YARDIMCISI MAHMUT YAĞIZ İLE GÖRÜŞTÜ

Okunma Sayısı: 53


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2019 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
KEY İnternet Hizmetleri