MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

10 EKİM KATLİAMI FİRARİ SANIKLARININ DURUŞMASI YAPILDI


GÜNDEM

 
10 Ekim Ankara Katliamı’nın firari sanıkları için yapılan duruşmada, soruşturma ve kovuşturma sürecindeki eksiklikler ve ağır ihmallere dikkat çekilirken, istihbarat raporlarına rağmen katliamın soruşturulmayan diğer suç ortakları da yargılanmadıkça adaletin gerçekleşmeyeceği vurgulandı. Olayda sorumluluğu olan kamu görevlileri hakkında yapılan yeni suç duyurusu taleplerinin ise reddedildiği duruşma, 18 Nisan 2019 tarihine ertelendi.
 

 

10 Ekim Ankara Katliamı firari sanıklarının yargılamalarına 8 Kasım 2018 tarihinde Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi`nde devam edildi. Duruşmaya EMO Yönetim Kurulu Başkanı Gazi İpek, Yönetim Kurulu Yazmanı İbrahim Saral, Yönetim Kurulu Üyesi Kübülay Özbek, EMO Müdürü Cansel Aslan ve EMO Avukatı Nuray Özdoğan katıldı.

Katliam sonrası başlayan ilk yargılamada 19 tutuklu sanıktan 9`u hakkında katliamla bağı nedeniyle ağırlaştırılmış müebbet, 9`u hakkında yasadışı örgüt üyeliği, 1`i hakkında yasadışı örgüt yöneticiliğinden cezalar verilmişti. Bu karar 10 Ekim Avukat Komisyonu ve aileler tarafından "olayın insanlığa karşı suç kapsamında görülmemesi ve kamu görevlilerinin sorumluluğunun tartışılmamış olması" nedeniyle ağır biçimde eleştirilmiş ve bir üst mahkemeye itiraz edilmişti.

Dosyanın bir kısmı kırmızı bültenle aranan 16 firari sanığı açısından devam eden yargılamanın ilk celsesinde dava avukatları soruşturma ve kovuşturma sürecindeki eksikliklere ve ağır ihmallere değindi. Firari sanıkların katliamın üzerinde 3 yıl geçmiş olmasına rağmen neden yakalanmadıkları eleştirildi. Olayda sorumluluğu bulunan kamu görevlileri açısından yeniden suç duyurusu talebinde bulundular. 

Aileler söz alarak istihbarat raporlarına rağmen katliamın soruşturulmayan diğer suç ortakları da yargılanmadıkça adaletin gerçekleşmeyeceğini ısrarla dile getirdiler.

Mahkeme avukatların talepleri üzerine; kırmızı bültenle aranan sanıkların Adalet Bakanlığı`ndan sorulmasına, ilk yargılamada tespit edilemeyen dijital görüntülerde X, Y diye kodlanan kişilerin kimlik tespiti için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı`na yazı yazılmasına, kamu görevlileri hakkındaki yeni suç duyurusu talebinin reddine, Gaziantep Emniyet Müdürlüğü`nden İŞİD örgütüne dair fotoğraf albümünün istenmesine, (ölü) sanık Yunus Durmaz hakkındaki dijital verilerin istenmesine, soruşturma dosyalarının istenmesine, sanıklar hakkında emniyet ve istihbarattan bilgi sorulmasına, banka ve SGK kayıtlarının araştırılmasına, İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü`nden yabancı uyruklu sanık açısından bilgi istenmesine ve duruşmanın 18 Nisan 2019 tarihine ertelenmesine karar verdi.TRT- TRT HABER

07.11.2018
 


Çok Okunanlar


IX. ASANSÖR SEMPOZYUMU VE SERGİSİ BAŞLADI

EMO YÖNETİM KURULU ÜYESİ KÜBÜLAY ÖZBEK’İN DEĞERLENDİRMELERİ TRT HABER’DE DUYURULDU

HASAN BALIKÇI’NIN MÜCADELESİ YOLUMUZU AYDINLATIYOR

EMO KOMİSYON TOPLANTILARI

`IX. ASANSÖR SEMPOZYUMU VE SERGİSİ` BAŞLIYOR

KÜRESEL İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNE KARŞI ÇÖZÜMLER VE ÖNLEMLER

HASAN BALIKÇI’NIN MÜCADELESİ YOLUMUZU AYDINLATIYOR

MÜHENDİSLİK-MİMARLIK HAFTASI BAŞLADI

CUMHURİYET BAYRAMI’NI KUTLUYORUZ

TRT- TRT HABER

Okunma Sayısı: 44


Tüm Gündem

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2018 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
KEY İnternet Hizmetleri