MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 İZMİR ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

YENİ ÜYELİK

   · 

YAYIN SATIŞ LİSTESİ

   · 

HUKUKSAL ÇALIŞMALAR

   · 

İNDİRİM YAPAN KURULUŞLAR

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AYDIN   İZMİR   MANİSA 
 

 

EMO İzmir Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 350

Tüm Sayılar

 
ŞUBE ETKİNLİK GÖRSELLERİ
 
HALDUN BÜYÜKDORA ANMA
 
EYÜP SABRİ AKSÜT ANISINA ÖZEL EK
 
ÇALIŞANLARIN HAKLARI

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

ENERJİ ALARMI (9 EYLÜL)


YAZILI BASINDA ODAMIZ


 
İzmir`de düzenlenen `Enerji Forumu`nda, kentin master planı olmadığı için yüksek yapıların arttığı Bayraklı`daki yeni kent merkezinde trafoların yetmediği, kaos yaşanabileceği uyarısı yapıldı.
 

 

Sektör Bir Araya Geldi
Elektrik Mühendisleri Odası‘nın İzmir Şubesi 50. Kuruluş Yıldönümü etkinlikleri kapsamında düzenlediği İzmir Bölgesi Enerji Forumu 2018 iki gün boyunca enerji sektörünün tüm bileşenlerini bir araya getirdi. Beşincisi düzenlenen forumda konuşan Elektrik Mühendisleri Odası Enerji Komisyonu Üyesi Sadettin Güldar kente yönelik çarpıcı bilgiler verdi.

Bu Trafolar Kaldırmaz
Özellikle Bayraklı ve yeni gelişen gökdelenler bölgesinde elektrik şebekelerinde doyum noktasına ulaşıldığının altını çizen Güldar, "Master Plan çok önceden olmalıydı, ivedilikle şehrin enerji geleceği planlanmalı. Trafo Merkezi (TM) yerleri, güçleri planlanmalı, Bu gökdelenlerin enerji beslenmesi mevcut TM‘den tamamen karşılanması mümkün değil" diye konuştu.

Sorunlar Tartışıldı
Dünya genelinde yaşanan gelişmelerin aktarıldığı forumda, İzmir‘in elektrik şebekesinin sorunlarının çözümüne dair sunumlar gerçekleştirildi. Forumda İzmir Büyükşehir Belediyesi‘nin elektrikli otobüslerin yansıra metro ve tramvay deneyimlerine ilişkin bilgiler aktarıldı. Ayrıca İzmir‘de yer alan elektrik santrallarının doğaya etkileri de özel bir oturumda irdelendi.
Elektrik Mühendisleri Odası İzmir Şubesi 50. Kuruluş Yıldönümü etkinlikleri kapsamında düzenlediği İzmir Bölgesi Enerji Forumu 2018 16-17 Kasım tarihlerinde, iki gün boyunca enerji sektörünün tüm bileşenlerini biraraya getirdi. Beşincisi düzenlenen forumda, uzman ve konuklar çarpıcı açıklamalarda bulundu. EMO İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Şebnem Seçkin Uğurlu açılış konuşmasında, ağır finansal yüklerin etkisiyle şirketlerin, hem enerji hem de dağıtım bedellerinin yükünü yurttaşlara yansıttıklarına dikkat çekti. Uğurlu, "Ülkemizde yurttaşlar kabaran elektrik faturalarının yanında, iğneden ipliğe her mal ve hizmetin pahalılaşmasıyla karşı karşıya. Sanayiciye uygulanan son kaynak tarifesinin, ulusal tarifeden daha yüksek bir maliyet oluşturması sınırlı olan dünyayla rekabet şansını düşürürken, bir yandan da bu kuruluşlarda çalışan emekçiler için işsizlik tehlikesi doğurmaktadır" diye konuştu. Uğurlu, forum sonunda oluşan önerilerin Türkiye ve İzmir`in geleceğine ışık tutacağına inandıklarını vurguladı.

Rüzgarda Önde
İzmir Bölgesi Enerji Forumunda global enerji politikaları da değerlendirilerek, 2040 yılında dünya enerji arzının yüzde 55`inin hala fosil yakıtlardan sağlanacağına vurgu yapıldı. Fosil yakıt üretimi ve tüketiminin radikal olarak azaltılması, ekolojik devrim düşünme sürecine girilmesi ve iklim krizine odaklanılması gerektiği mesajları verildi.

İzmir Elektrik Enerjisi Görünümü başlıklı bir konuşma yapan Elektrik Mühendisleri Odası Enerji Komisyonu Üyesi Sadettin Güldar ise kente yönelik çarpıcı bilgiler verdi. Güldar, İzmir`de toplam 4.535,880 MW kurulu güce sahip 305 adet santral olduğunu söyledi.

Ülke rüzgar potansiyelinin 48.000 MW olduğu gözönüne alındığında İzmir`de 11.854,32 MW`lık rüzgar enerjisi potansiyelinin ülkemizin rüzgar potansiyelinin yüzde 24`üne tekabül ettiğini vurgulayan Güldar, kentte oldukça yüksek rüzgar enerjisi potansiyeli bulunduğuna dikkat çekti.
Enerji uzmanı Güldar "Güneş enerjisi için toplam güneş radyasyonu açısından İzmir çok uygun bir alan değil. Ancak yine de 30.09.2018 itibarıyla 170.584 kW gücünde 227 adet lisanssız santral mevcut. Ayrıca kentimizde işletmede jeotermal santral yok. Önlisans almış 14.6 MW gücünde 2 adet jeotermal santral var. Biyokütlede ise 56.570 TEP YIL kentsel atık ile birlikte toplam 2.119.304 TEP/Yıl potansiyeli değerlendirmek için 2.740 MW`lık bir santral kurulması gerekiyor" diye konuştu. Ancak Güldar`a göre, İzmir`in en önemli sorunu metropol alanına yönelik master planının olmayışı.

Master Plan Yok
Özellikle Bayraklı ve yeni gelişen gökdelenler bölgesinde elektrik şebekelerinde doyum noktasına ulaşıldığının altını çizen Güldar "Master Plan çok önceden olmalıydı. İvedilikle şehrin enerji geleceği planlanmalı. Trafo Merkezi (TM) yerleri, güçleri planlanmalı. TM`ler için yer bulunamaması ciddi sıkıntı kaynağı ve özellikle İzmir`in enerji temini güvenliğinde sıkıntı ortaya çıkar" uyarısında bulundu.

Bayraklı bölgesinde çok sayıda gökdelen projesinin mevcut olduğunu da sözlerine ekleyen Sadettin Güldar, " Ancak bu gökdelenlerin enerji beslenmesi mevcut Piyale GİS TM`den tamamen karşılanması mümkün değil. Fakat master plan olmadığı için burada da yer sorunu var" diye konuştu.

Gediz Elektrik Dağıtım A.Ş. Enerji Yönetmeni Ülfet Türkmen ise , şirket olarak alan bazlı master plan hazırlanması projesini sürdürdüklerini ancak takviyeler için TEİAŞ`a ek trafo önerilerinde bulundukların belirtti.

"Metropolde yeni yükleri karşılamakta çok zorluk çekiyoruz. Trafo yeri bulunamıyor" diyen Türkmen gökdelenler bölgesi, OSB, AVM`ler için özel yapılaşmaya dayalı noktalarda talep artışını göz önüne aldıklarını belirterek, yüzde 90-100 kapasiteye ulaşmış bu bölgeler için yeni çalışmalar gerektiğini sözlerine ekledi.

Çağrılı konuşmacı Mahir Ulutaş`ın "Fosil Kapitalizmi ve Uygarlık Krizi" başlık sunumuyla başlayan forumda iki gün boyunca "Enerji Görünümü", "Güneş Enerjisi Uygulamaları", "Şehiriçi Elektrikli Toplu Ulaşım" "Binalarda Enerji Verimliliği", "Enerji Kooperatifleri ve Tarım" ile "Enerji Tesisleri ve Çevre" başlıklı oturumlar gerçekleştirildi.

"Temiz Enerji" Vurgusu
Dünya genelinde yaşanan gelişmelerin aktarıldığı forumda, İzmir`in elektrik şebekesinin sorunlarına çözümüne dair sunumlar gerçekleştirildi. İzmir`de gerçekleştirilen yenilenebilir enerji yatırımlarının da değerlendirildiği forumda, Paris İklim Sözleşmesi ve karbon piyasalarına ilişkin bilgilere de yer verildi. Önümüzdeki yıllarda enerji kooperatifleri aracılığıyla artması beklenen yenilenebilir enerji yatırımlarına dikkat çekilen forumda, çatılarda güneş enerjisi uygulamalarına ilişkin teknik sunumların yanı sıra hukuki problemler ve belediyelerin imar uygulamaları da değerlendirildi. Çatılarına güneş paneli koymak isteyen yurttaşların sorularının da yanıtlandığı forumda, enerji kooperatiflerine ilişkin de özel bir oturum düzenlendi. Kooperatiflerin deneyimlerin aktarıldığı forumda, enerji verimliği ise binalar ve toplu ulaşım boyutlarıyla ele alındı. Forumda İzmir Büyükşehir Belediyesi`nin elektrikli otobüslerin yansıra metro ve tramvay deneyimlerine ilişkin bilgiler aktarıldı. Forumda İzmir`de yer alan elektrik santrallarının doğaya etkileri de özel bir oturumda irdelendi.

(9 EYLÜL, 19.11.018) SÜS HAVUZLARINDA ÖNLEM MÜMKÜN (TRT 1) - VİDEO HABER

09.07.2019
 


Çok Okunanlar


EYÜP SABRİ AKSÜT`Ü ANDIK

KONFERANS : DÜNYA GÜNEŞ VE YENİLENEBİLİR ENERJİ GÜNÜ

YILLIK ELEKTRİK ZAMMI YÜZDE 42`YE ULAŞTI

MESLEK MENSUPLARININ ISLAK İMZALARININ KALDIRILDIĞI YAPI RUHSATI STANDARDININ YÜRÜTMESİ DURDURULDU

ŞEBNEM SEÇKİN UĞURLU, HABERTÜRK`ÜN SORULARINI YANITLADI

SÜS HAVUZLARI TEHLİKE SAÇIYOR! (HABERTÜRK TV) - VİDEO HABER

BÖLÜM BAŞKANLARI TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

DEÜ BİTİRME PROJELERİ SERGİ’NE KATILIM SAĞLANDI

SÜS HAVUZLARI TEHLİKE SAÇIYOR! (HABERTÜRK TV) - VİDEO HABER

EFELER BELEDİYESİ ZİYARET EDİLDİ

Okunma Sayısı: 15


Tüm Yazılı Basında Odamız

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2019 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
KEY İnternet Hizmetleri