MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 İZMİR ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

YENİ ÜYELİK

   · 

YAYIN SATIŞ LİSTESİ

   · 

HUKUKSAL ÇALIŞMALAR

   · 

İNDİRİM YAPAN KURULUŞLAR

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AYDIN   İZMİR   MANİSA 
 

 

EMO İzmir Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 350

Tüm Sayılar

 
ŞUBE ETKİNLİK GÖRSELLERİ
 
HALDUN BÜYÜKDORA ANMA
 
EYÜP SABRİ AKSÜT ANISINA ÖZEL EK
 
ÇALIŞANLARIN HAKLARI

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

YÜKÜ VATANDAŞ ÇEKİYOR (İLKSES)


YAZILI BASINDA ODAMIZ


 
Beşincisi gerçekleştirilen İzmir Bölgesi Enerji Forumu’nda konuşan Elektrik Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Başkanı Şebnem Seçkin Uğurlu, enerji sektöründe dövize bağlı mali yüklerin arttığının altını çizdi.
 

BURCU YANAR- Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) İzmir Şubesi tarafından bu yıl beşincisi düzenlenen İzmir Bölgesi Enerji Forumu, İzmir Mimarlık Merkezi`nde başladı. TMMOB`a bağlı Çevre Mühendisleri Odası, İnşaat Mühendisleri Odası, Maden Mühendisleri Odası, Mimarlar Odası, Şehir Plancıları Odası ve Ziraat Mühendisleri Odası`nın İzmir şubelerinin yanı sıra İzmir Barosu, Ege Bölgesi Sanayi Odası, İzmir Kalkınma Ajansı, TEİAŞ Batı Anadolu Yük Tevzii İşletme Müdürlüğü, GDZ Elektrik Dağıtım AŞ., ESHOT, Metro AŞ., Aliağa Organize Sanayi Bölgesi, Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi ve Ege Serbest Bölge`nin desteğiyle düzenlenen etkinliğin açılışında konuşan EMO İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Şebnem Seçkin Uğurlu, etkinliğin beşincisinin hem nitelik hem de nicelik olarak büyüdüğüne hep birlikte şahit olduklarını dile getirdi.

YÜK VATANDAŞTA
Ekonomik kriz koşullar durgunlaşmakla birlikte, enerji tüketiminin düzenli olarak artmasının hem çevresel hem de mali yükleri artırdığını belirten Uğurlu, "Elektrik dağıtım bölgelerinin de özelleştirilmesiyle, alanının tümüyle piyasalaştırıldığı bir dönemi yaşıyoruz. Ekonomik kriz ve dövizdeki artışla birlikte dışa bağımlı enerji politikalarının iflas ettiği bugünlerde daha net ortaya çıkmaktadır. Bildiğiniz gibi, cari açığın en büyük bölümü enerji ithalatı kaynaklıdır. İthal kaynaklarının önemli oranda yerli ve yenilenebilir kaynaklarla ikame edilmediği bir ekonomik yapının, sürdürülmesine olanaklı olmadığını vurgulamak isteriz. Örneğin; özelikle enerji kooperatifleriyle aracığıyla yaygınlaşmasını umut ettiğimiz çatılardaki güneş enerjisi için alım fiyatının düşürülmesi, enerji yönetiminin bu yanlış politikada ısrarlı olduğunu ortaya koymaktadır. Geldiğimiz koşullarda, özelleştirmeler ve dış kaynakla yapılan yatırımların büyüttüğü ciddi bir finansal yükle karşı karşıyayız. Sonuç itibariyle şirketler, hem enerji hem de dağıtım bedellerinin içinde bu döviz bazlı finansal yükü yurttaşlara yansıtmaktadır. Son dönemde piyasa maliyetlerinin direkt olarak yansıtılmasına dayalı olarak geliştirilen ve ağırlıklı olarak büyük sanayi kuruluşlarını etkileyen son kaynak tarifesi nedeniyle, yurttaşlar elektrik faturalarının yanında, iğneden ipliğe her mal ve hizmetin pahalılaşması sorunuyla karşı karşıyadır. Sanayiciye uygulanan son kaynak tarifesinin, ulusal tarifeden daha yüksek bir maliyet oluşturması, sınırlı olan dünyayla rekabet şansını düşürürken, bir yandan da bu kuruluşlarda çalışan emekçiler için işsizlik tehlikesi doğurmaktadır" dedi.

"İZMİR ÇARPIK YAPIDAN ETKİLENİYOR"
IMF ve Dünya Bankası direktifleriyle 2001`den bu yana sürdürülen serbestleştirme politikalarının, enerji kaynakları bakımından dışa bağımlığının yanına bir de uluslararası finans çevrelerine bağımlığı eklediğini belirten Uğurlu, "Kamuya dengeleme amaçlı bile enerji yatırım yaptırılmayan bu dönemde kıt kamu kaynakları, her ne kadar yerli de gözükseler bu şirketler aracılığıyla, borçlu oldukları uluslararası finans kuruluşlarına aktarılmaktadır. Kamunun alım ve tahsilat garantisi vermesiyle sağlanan bu kredilerin, Türk Telekom`da olduğu gibi enerji şirketleri için de borç batağı yaratması kaçınılmazdır. Bir sanayi ve turizm kenti olan İzmir, bu çarpık yapıdan en çok etkilenen kentlerden biridir. Bu nedenle bu forum aracılıyla oluşacak bilgi birikimi, ülkemiz açısında yol gösterici niteliktedir" ifadelerini kullandı.

2020`YE KADAR AZALACAK
İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Muzaffer Tunçağ ise yaptığı konuşmada, "Enerji konusu biliyorsunuz Aziz başkanın belirlediği İzmir`in kalkınması modelinin çok önemli bir ayağı. Özellikle ulaşımda hedefimiz bu enerji bağımlılığını ve çevre kirliliğini azaltmak. Büyükşehir Belediyesi, 2020`ye kadar karbon salınımını yüzde 20 azaltma hedefiyle hareket ediyor. Bu konulara eğilinmesi İzmir için de Türkiye için de yararlı. Rüzgar ve güneş gibi sürdürülebilir enerji kaynaklarının gelişmesi İzmir için de Türkiye için de yararlı olacak. Kongremize tekrar başarılar diliyorum" şeklinde konuştu.

"ODA VE STK`LARA DANIŞILMALI"
CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel ise, parlamentoda enerji konularında çok sık tartışma yaşandığını ifade ederek, "CHP ve muhalefet partileri, iktidarın yürüttüğü yanlış enerji politikalarına karşı bir duruş sergilenmeye çalışılıyor. Hem muhalefetin hem iktidarın çıkaracakları kanun tekliflerinde ya da araştırma önergelerinde odalar ve STK`ların da olması gerekiyor. Bir yasa çıkarılırken ne kadar bu mesleği icra eden kuruluş varsa siz onlarla ne kadar birlikte hareket ederseniz yanlış o kadar azalır, ülkeye faydası o kadar artar. Bu kenti çok seven bir milletvekili olarak görüşlerinizin TBMM`de dile getirileceğini belirtmek isterim" dedi.

OTURUMLARLA DEVAM EDECEK
Törenin ardından konuşmacı Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) İzmir Şube Yönetim Kurulu Başkanı Mahir Ulutaş, "Fosil Kapitalizmi ve Uygarlık Krizi" isimli bir sunum gerçekleştirdi. Sunumun ardından, "Enerji Görünümü", "Güneş Enerjisi Uygulamaları" ve "Şehiriçi Elektrikli Toplu Ulaşım" oturumları gerçekleşirken, forum çalışmaları bugün yapılacak "Binalarda Enerji Verimliliği", "Enerji Kooperatifleri ve Tarım" ile "Enerji Tesisleri ve Çevre" başlıklı oturumlarıyla tamamlanacak.
(İLKSES, 17.11.2018)
 SÜS HAVUZLARINDA ÖNLEM MÜMKÜN (TRT 1) - VİDEO HABER

09.07.2019
 


Çok Okunanlar


EYÜP SABRİ AKSÜT`Ü ANDIK

KONFERANS : DÜNYA GÜNEŞ VE YENİLENEBİLİR ENERJİ GÜNÜ

YILLIK ELEKTRİK ZAMMI YÜZDE 42`YE ULAŞTI

MESLEK MENSUPLARININ ISLAK İMZALARININ KALDIRILDIĞI YAPI RUHSATI STANDARDININ YÜRÜTMESİ DURDURULDU

ŞEBNEM SEÇKİN UĞURLU, HABERTÜRK`ÜN SORULARINI YANITLADI

SÜS HAVUZLARI TEHLİKE SAÇIYOR! (HABERTÜRK TV) - VİDEO HABER

BÖLÜM BAŞKANLARI TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

DEÜ BİTİRME PROJELERİ SERGİ’NE KATILIM SAĞLANDI

SÜS HAVUZLARI TEHLİKE SAÇIYOR! (HABERTÜRK TV) - VİDEO HABER

EFELER BELEDİYESİ ZİYARET EDİLDİ

Okunma Sayısı: 15


Tüm Yazılı Basında Odamız

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2019 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
KEY İnternet Hizmetleri