MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

TMMOB KRİZE KARŞI KAMPANYA BAŞLATTI


HABER


 
TMMOB tarafından başlatılan `Krize Karşı Emeğimize, Mesleğimize ve Haklarımıza Sahip Çıkacağız!` başlıklı kampanyaya ilişkin yapılan basın açıklaması ve üyelere yazılan açık mektup sonrası TMMOB`nin mühendis, mimar, şehir plancılarının haklarının gasp edilmesine karşı mücadelede yol haritası niteliğindeki görüşlerini içeren broşür yayımlandı.
 

 

TMMOB tarafından başlatılan kampanyada, enflasyon, büyüme, milli gelir, bütçe açığı, reel sektör borçları ve işsizlik rakamlarına dikkat çekilerek, krizin faturasının emekçi kesimlere çıkarılmaya çalışıldığı ifade edildi. Neoliberal politikaların meslek alanlarında dışa bağımlığı artırdığına yer verilen broşürde, şöyle denildi:

"Yeraltı ve yerüstü varlıklarımız uluslararası sermayenin sömürüsüne açılıyor. Akıl dışı projeler ve özelleştirmeler ile kamu kaynaklarımız heba ediliyor. Enerjiden ulaşıma, kentleşmeden sanayiye, gıdadan tarıma kadar tüm alanlarda ülkemizin ve halkımızın geleceğini tehdit eden gelişmeler yaşanıyor."

Mühendislik, mimar ve şehir plancılarının ekonomik kriz koşullarından en çok etkilenen kesimler arasında yer aldığına vurgu yapılan broşürde, "İşsizlik tehlikesi; düşük ücretlerle esnek, güvencesiz ve sağlıksız koşullarda çalışma mecburiyetinin hatırlatıcısı olarak meslektaşlarımız üzerinde açık bir tehdit oluşturuyor" denildi. Ücretlerimiz enflasyon karşısında eridiğine değinilen broşürde, "Sigorta primlerimizin gerçek ücretler üzerinden yatırılmaması ile emeklilik ve sosyal güvence haklarımız da gasp ediliyor" ifadelerine de yer verildi. Kamuda çalışan mühendislerinde düşük ek göstergeler sorunu yaşadığına yer verilen broşürde, "haklarımızın ve yetkilerimizin gasp edilmesine izin vermeyeceğiz" ifadeleriyle aşağıdaki temel talepler sıralandı: 

"-SGK‘yı göreve davet ediyoruz! Ücretli çalışan mühendis, mimar ve şehir plancılarının asgari ücretlerine ilişkin protokol ivedilikle tekrar yürürlüğe konulmalıdır!
-Kamuda çalışan mühendis, mimar ve şehir plancılarının ücretleri ve özlük hakları iyileştirilmeli, emeklilerin koşulları insanca yaşam düzeyine çekilmelidir!
-OHAL KHK`ları ile ihraç edilen mühendis, mimar ve şehir plancıları bütün haklarıyla işlerine iade edilmelidir!
-TMMOB Yasasını değiştirmeyi amaçlayan girişimlere son verilmelidir!
-Kriz karşısında emeğin hakları korunmalıdır!" 

 

 

   Krize Karşı Emeğimize, Mesleğimize ve Haklarımıza Sahip Çıkacağız broşürüne aşağıdaki dosyalar bölümünden ulaşabilirsiniz. 

 

 

Dosyalar

TMMOB KRİZ BROŞÜRÜ (4686 KB)MÜHENDİSLİK VE BİLİM DÜNYASI İZMİR’DE BULUŞUYOR-VİDEO HABER

18.04.2019
 


Çok Okunanlar


BAHAR KAHVALTISI DÜZENLENİYOR

SEMİNER : ENERJİ YÖNETİMİ

YENİLENEBİLİR ENERJİ KOOPERATİFLERİ SEMİNERİ AYDIN`DA DÜZENLENDİ

KÜLTÜR SANAT ATÖLYELERİ BAŞLIYOR

ÜYELERİMİZ VE AİLELERİYLE BAHAR KAHVALTISINDA BİRARADAYDIK

PERİYODİK DENETİM SEMİNERİ

TEDAŞ GDZ BÖLGE KOORDİNATÖRLÜĞÜ ZİYARETİ

ASANSÖR İŞLETME VE BAKIM YÖNETMELİĞİ YAYIMLANDI

EMO İZMİR ŞUBESİ 32. DÖNEM 3. DANIŞMA KURULU TOPLANTISI YAPILDI

MÜZİK ATÖLYESİ-TÜRK HALK MÜZİĞİ BAŞVURULARI BAŞLADI

Okunma Sayısı: 32


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2019 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
KEY İnternet Hizmetleri