MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

`HAKLARIMIZA VE ÖRGÜTÜMÜZE SAHİP ÇIKACAĞIZ` 
TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu (İKK), `Krize Karşı Emeğimize, Mesleğimize ve Haklarımıza Sahip Çıkacağız` başlıklı kampanya kapsamında, 28 Kasım 2018 tarihinde Alsancak`ta kitlesel bir basın açıklaması düzenlendi. Açıklamada, enflasyon artarken, sanayi üretimindeki düşüşün işsizlik ve yoksulluğa yol açtığına vurgu yapıldı. Kamuda çalışan mühendislerin düşük ek gösterge sorunun çözülmesi istenirken, özel sektörde çalışan mühendisler için ise TMMOB`un asgari ücretinin uygulanması için SGK protokolünün yenilenmesi çağrısı yapıldı.
 

EMO İzmir Şubesi‘nin de bileşeni olduğu TMMOB İzmir İKK`nın çağrısıyla 28 Kasım 2018 tarihinde Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde gerçekleştirilen kitlesel basın açıklamasında, ortak metni TMMOB Yönetim Kurulu Üyesi Ayşegül Akıncı Yüksel okudu. Ekonomik krizin işsizliği ve yoksulluğu artırdığına dikkat çekilen açıklamada, Ekim ayı itibariyle tüketici enflasyonun yüzde 25, üretici fiyatlarındaki enflasyonun ise yüzde 45 düzeyine çıkarak, son 15 yılın en yüksek değerlerine ulaştığı vurgulandı. Sanayi üretimimin ise Eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 2.7 azaldığına değinilen açıklamada, şöyle denildi:

"Fabrikaların üretimi durdurması, yatırım projelerinin iptal edilmesi, şirketlerin konkordato ilanları ve toplu işçi çıkarmaları olarak hayatlarımıza yansıyan bu veri, Ağustos Ayında yüzde 11.1 olarak açıklanan işsizlik oranının Eylül ayından itibaren çok daha yüksek düzeylere ulaşacağının habercisidir.

Yanlış ekonomi politikalarıyla ülkeyi bu duruma sürükleyen yöneticilerin kriz karşısındaki tutumu, krizin toplumsal sonuçlarını daha da derinleştirmektedir. Uzun süre varlığı inkar edilen bu kriz karşısında siyasal iktidarın çözüm önerisi, ekonominin küçültülerek krizin bedelini emeğiyle geçinen yoksul kesimlere ödetmek olmuştur. Temel ihtiyaç maddelerinin fiyatları, vergiler ve kredi maliyetleri artarken, yoksul kesimlere sağlanan sosyal yardımlar, burslar ve sağlık yardımları giderek azaltılmaktadır. Kriz gerekçesiyle insanlar işsiz bırakılmakta, ücretler baskı altına alınmaktadır. Ülkemiz, sadece parası olanın para kazanabildiği bir rant ekonomisine mahkum edilmektedir. İşsizlik fonunda toplanan kaynak, işsiz kalanların hayatlarının idamesi için değil, bankaların ihtiyaçları için kullanılmaktadır."

Sayıştay raporlarının İktidarın özellikle belediyelerindeki "savurganlığını" ortaya koyduğuna değinilen açıklamada, "Halkı tasarrufa çağıran yöneticiler, büyük bir şatafat içerisinde yaşamaya devam etmektedir. Ülkeyi yönetenler lüks içerisinde yaşarken, halkın yoksulluğa mahkum edilmesini kabul etmiyoruz. Krizin bedelinin emekçilere ve yoksullara ödetilmesine hayır diyoruz" ifadeleri kullanıldı. Mühendis, mimar ve şehir plancılarının ekonomik krizden en çok etkilen kesimler arasında olduğuna işaret edilen açıklamada, şöyle denildi:  

"Meslektaşlarımız, ülkemizdeki kriz ortamının yarattığı pahalılık, geçim sıkıntısı ve borçlanma gibi ortak sorunlardan etkilendiği gibi, mesleğimize özgü sorunlarla da boğuşmak zorunda kalmaktadır. Kamuda çalışan arkadaşlarımız siyasi baskı ve sürgün tehdidi altında, düşük ücret, kadro sorunu, özlük haklarının ihlal edilmesi, düşük ek göstergeler gibi birçok sorun ile yüz yüzedir. Güvencesiz-sözleşmeli istihdam modellerine yönelme, atamalarda liyakatin ortadan kalkması ve nihayet hukuksuz-keyfi ihraçlar gibi nedenlerle kamudaki teknik personelin iş yükü artarken, iş riski de giderek büyümektedir."

Özel sektörde çalışan mühendislerin yatırımların durdurulması ve proje iptallerinden olumsuz etkilendiğine yer verilen açıklamada, "İşsizlik, esnek çalışma, güvencesizlik, sağlıksız çalışma koşulları ve reel ücret kaybı gibi sorunlar özel sektörde çalışan tüm meslektaşlarımızı tehdit etmektedir" denildi. Açıklama şu taleplere yer verilerek, tamamlandı:

"-Kamuda çalışan meslektaşlarımızın ücret, atama, özlük hakları ve düşük ek gösterge sorunlarının ortadan kaldırılarak insanca yaşanabilir bir ücret ve çalışma yaşamının sağlanmasını istiyoruz,

-Birliğimiz ve Sosyal Güvenlik Kurumu arasında 2012 yılında imzalanan ve SGK tarafından keyfi biçimde iptal edilen Asgari Ücret Protokolünün tekrar uygulamaya konularak, ücretli çalışan meslektaşlarımızın ücretlerinin yükseltilmesini ve sigorta primlerinin gerçek gelir üzerinden yatırılmasını istiyoruz,

-OHAL döneminde hukuksuz biçimde ihraç edilen meslektaşlarımızın bütün hakları ile birlikte işlerine iade edilmesini istiyoruz,

-TMMOB Örgütlülüğünü hedef alan baskıların ve yasal düzenleme girişimlerinin ortadan kaldırılmasını istiyoruz,

-Teknik emeği değersizleştiren ve işsizliğe mahkûm eden neoliberal politikalar karşısında mesleki haklarımızın ve emeğin çıkarlarının korunmasını istiyoruz."

 PROF. DR. BELGİN EMRE TÜRKAY’DAN KONGRE DAVETİ

14.05.2019
 


Çok Okunanlar


BARIŞ TERKOĞLU SÖYLEŞİSİ: METASTAZ

ELEKTRİK FABRİKASI YARIŞMASI KOLOKYUM VE ÖDÜL TÖRENİ

ADALET VE DEMOKRASİ NÖBETİNE ÇAĞRI-BULUTSUZLUK ÖZLEMİ KONSERİ

TMMOB İZMİR YEREL KADIN KURULTAYI DÜZENLENDİ

SEMİNER : İNSAN HAREKET DESTEK SİSTEMLERİNE BAKIŞ: MÜHENDİSLİK YAKLAŞIMI

HAVUZLAR İÇİN ÖNLEM ÇAĞRISI (HÜRRİYET EGE)

ÖLÜMÜN NEDENİ DENETİM EKSİKLİĞİ (BİRGÜN)

HAVUZLAR İÇİN ACİL ÖNLEM ÇAĞRISI

YAZAR TERKOĞLU EMO`YA KONUK (HÜRRİYET EGE)

EMO: TESİSAT KONTROLÜ HAYAT KURTARIR (HABERTURK.COM)

Okunma Sayısı: 46


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2019 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
KEY İnternet Hizmetleri