MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 ANKARA ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

IBAN DUYURUSU

   · 

AİDAT ÖDEME

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AFYONKARAHİSAR   ANKARA   ÇANKIRI   ERZİNCAN   ERZURUM   KASTAMONU   KAYSERİ   KIRŞEHİR   KONYA   NEVŞEHİR   SİVAS   TOKAT   YOZGAT   AKSARAY   KIRIKKALE 
 

 
MÜGE EĞİTİMLERİ
 
HUKUKİ DESTEK
 

EMO Ankara Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 2018.3

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

ANKARA’DA FACİANIN EŞİĞİNDEN DÖNÜLDÜ


HABER


 
EMO Ankara Şubesi 24.Dönem Yönetim Kurulu tarafından 5 Aralık 2018 günü yapılan basın açıklamasında; Necatibey Caddesi ve İzmir Caddesi’nin kesiştiği yerdeki 9 katlı binada 3 Aralık 2018 Pazartesi günü akşam saatlerinde meydana gelen olayın basına yansıdığı gibi doğalgaz patlaması olmadığı , doğalgaz ve elektrik sayaçlarının bulunduğu odada yer alan piknik tüpünden kaynaklı parlama ve elektrik kablolarının tutuşması sonucu genişleyen bir yangın olduğu belirtildi. Açıklamada “Elektrik Mühendisleri Odası olarak yıllardır, kamunun can ve mal güvenliği için elektrik tesisatlarının ehil mühendisler tarafından, standartlara uygun yapılması ve denetlenmesi gerektiğini vurgulamaktayız.” denildi. Basın açıklamasına haberin devamından ulaşabilirsiniz.
 

ANKARA‘DA FACİANIN EŞİĞİNDEN DÖNÜLDÜ

Necatibey Caddesi ve İzmir Caddesi`nin kesiştiği yerdeki 9 katlı bir binada 3 Aralık 2018 Pazartesi günü akşam saatlerinde meydana gelen olay basına yansıdığı gibi doğalgaz patlaması değildir. Doğalgaz ve elektrik sayaçlarının bulunduğu odada yer alan piknik tüpünden kaynaklı parlama ile elektrik kablolarının tutuşması sonucu genişleyen bir yangındır.

Çıkan yangın şans eseri büyük bir faciaya dönüşmeden söndürülmüştür

Elektrik Mühendisleri Odası yetkililerinin olayın ardından yangının çıktığı binada yaptığı ilk inceleme göstermektedir ki, tesisin projelendirilmesinde ve uygulamasında yönetmeliklere uyulmamıştır.

"Muhtemel Patlayıcı Ortamda Kullanılan Teçhizat ve Koruyucu Sistemler ile İlgili Yönetmelik" gereği, doğalgaz sayaçları ve elektrik panoları aynı yerde bulunuyorsa, elektrik tesisatı ve aydınlatma armatürleri exproof (Explosion Proof: Patlamaya karşı korunmuş) olmalıdır. Tesisatların parlamaya ve patlamaya dayanıklı olması gerekirken yangının çıktığı alanda muhtemel patlayıcı ortamda kullanılan teçhizat ve koruyucu sistemlerle ilgili ATEX yönetmeliğine uyulmadığı gözlemlenmiştir. Doğalgaz sayaç ve tesisatlarının bulunduğu mekanlarda gaz dedektörlerinin bulunması zorunludur. Yangına sebep olan yerde gaz dedektörü olsaydı, gaz sızıntısı daha önceden tespit edilebilir ve önlem alınabilirdi.

"İş Eki̇pmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenli̇k Şartları Yönetmeli̇ği̇" gereği elektrik iç tesisatlarının periyodik kontrollerinin Elektrik veya Elektrik-Elektronik Mühendisleri tarafından yapılması gerekmektedir. Bu kontrollerin layıkıyla yapılması ve kontrollerde belirlenen eksikliklerin doğru malzemelerle, işin ehli mühendislerin kontrolünde giderilmesi bu tür kazaların ortaya çıkma olasılığını azaltacaktır.

Elektrik Mühendisleri Odası olarak yıllardır, kamunun can ve mal güvenliği için elektrik tesisatlarının ehil mühendisler tarafından, standartlara uygun yapılması ve denetlenmesi gerektiğini vurgulamaktayız. Yaşanılan bu elim olay bu gerçeği bir kez daha gün yüzüne çıkartmıştır.

Ankara`da bulunan binaların elektrik ve doğalgaz tesisatlarının denetim yetersizliği her an benzer bir olayın gerçekleşme olasılığını artırmaktadır. Doğalgaz tesislerinde yetkisiz, bilgisiz kişilerce yapılan göstermelik, yanlış topraklama tesisatı uygulamaları kentimizi bir mayın tarlasına çevirmektedir. Doğalgaz şirketlerinin sorumluluğunu yerine getirmediği, yetki alanındaki tesisleri Elektrik Mühendislerine denetletmediği konusunda daha önce de yapmış olduğumuz uyarıyı tekrarlıyoruz: Denetimsizlikten kaynaklanan sorunların tüm uyarılarımıza rağmen ne yazık ki çözülmediği ve ihmaller zincirinin böyle bir yangına neden olduğu anlaşılmaktadır. Standart ve yönetmeliklerin uygulanmasına ilişkin bilimsel yeterlilikler bir keyfiyet ya da tercih sonucu değil; bilimsel gerekliliklerin sonucu oluşturulan standart ve mevzuatın saydığı zorunluluktur.

Bu tür yangınların ve patlamaların önüne geçilmesi için diyoruz ki;

Binaların elektrik tesisatının yapım ve periyodik kontrolleri konusunda uzman Elektrik, Elektrik-Elektronik Mühendisleri tarafından ve yine doğalgaz tesisatında topraklamalar işinin de  bu konuda eğitim almış mühendisler tarafından yönetmelik ve ilgili standartlara uygun yapılması yaşanacak kazaların önlenmesi adına önem arz etmektedir.

Kamuoyuna saygılarımızla duyururuz.

 

05.12.2018

TMMOB

Elektrik Mühendisleri Odası Ankara Şubesi 24. Dönem Yönetim Kurulu

 

 

 TMMOB VE BTS ANKARA’DAKİ TREN KAZASINI DEĞERLENDİRDİ:KAZANIN SEBEBİ SİNYALİZASYON SİSTEMLERİNİN HAZIR OLMAMASI

13.12.2018
 


Çok Okunanlar


MÜHENDİSLİK GELİŞTİRME EĞİTİMLERİ 2018 ARALIK DÖNEMİ BAŞLIYOR

2019 YILI EN AZ ÜCRETLERİ BELİRLENDİ

NESNELERİN İNTERNETİ VE DERİN ÖĞRENME SEMİNERİ DÜZENLENDİ

MÜGE KAPSAMINDA GES İŞLETME VE BAKIM MÜHENDİSLİĞİ SEMİNERİ DÜZENLENDİ

TEMEL SEVİYE PLC UYGULAMALARI EĞİTİMİ DÜZENLENDİ

PCB VE ŞEMATİK TASARIM KURSU DÜZENLENECEK

EMO ANKARA ŞUBESİ DOĞALGAZ TESİSATINDA TOPRAKLAMA KONUSUNDA KAMUOYUNU UYARIYOR!

MÜGE KAPSAMINDA “YATIRIM TEŞVİK MEVZUATI BAĞLAMINDA ENERJİ SEKTÖRÜNÜN DESTEKLENMESİ” SEMİNERİ DÜZENLENDİ

TMMOB İLE SGK ARASINDA 2012 YILINDA İMZALANAN ASGARİ ÜCRET PROTOKOLÜNÜN SGK TARAFINDAN TEK TARAFLI OLARAK FESHEDİLMESİ KABUL EDİLEMEZ!

ANKARA’DA FACİANIN EŞİĞİNDEN DÖNÜLDÜ

Okunma Sayısı: 105


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2018 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
KEY İnternet Hizmetleri