MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

EMO: YALNIZCA SİNOP DEĞİL TÜM NÜKLEER PROJELERİNDEN VAZGEÇİN (HABER.SOL.ORG.TR)


YAZILI BASINDA ODAMIZ


 
Elektrik Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu, Japonya’nın Sinop Nükleer Santrali Projesi’nden vazgeçmeyi değerlendirdiğine ilişkin haberler üzerine bir açıklama yaparak, sadece Sinop değil, Türkiye’de kurulmak istenen tüm nükleer santral projelerinden vazgeçilmesini istedi.
 

 Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Japonya`nın Sinop Nükleer Santrali Projesi`nden vazgeçtiğine dair haberlerle ilgili bir açıklama yaptı. 

Nükleer santrallerin "tehlikeli, pahalı ve dışa bağımlı olduğuna" işaret edilen açıklamada, Türkiye`nin elektrik enerjisi gereksinimi açısından geçerli hiçbir nedeni olmamasına rağmen bu santrallerin yapılmak istenmesindeki ısrarı anlamanın mümkün olmadığı belirtildi.

Türkiye`de Mersin-Akkuyu, Sinop ve Kırklareli-İğneada`da nükleer enerji santrali kurulmasına yönelik girişimlerin uzun yıllardan beri tüm itirazlara karşın devam ettiği belirtilen açıklamada, yapım aşamasından başlayarak tüm süreçlerindeki güvenlik sorunları nedeniyle nükleer santrallerin giderek pahalılaştığına işaret edildi.

Yıllardır uygulanan yanlış enerji politikaları ve plansızlık nedeniyle bugün elektrikte arz fazlası oluştuğuna dikkat çekilen açıklamada şöyle denildi:

"Ekim 2018 itibarıyla Türkiye`nin elektrikte kurulu gücü 88 bin 177 MW`a ulaşmıştır. Bu, talebin çok üzerinde bir rakama işaret etmektedir. Dolayısıyla AKP iktidarlarının, artan enerji ihtiyacını karşılamak için nükleer enerji santrallerinin zorunlu olduğu yönündeki iddiası da gerçek dışıdır."

Sinop`ta santralin kurulacağı alanda 650 binden fazla ağacın kesildiği belirtilen açıklamada, Japonya`nın projenin maliyetinin ilk tahminlerin iki katına çıkması nedeniyle çekildiği bilgisinin basına yansıdığı ifade edilerek şöyle denildi:

"Mali olarak yürütülemeyeceği ortaya çıkan bu santrallerden sadece Sinop değil, Akkuyu ve İğneada nükleer santral projeleri de derhal durdurulmalıdır.

Sürdürülebilir, ucuz, temiz ve güvenli enerji temininin bir kamu görevi olduğu bilinciyle, ‘tehlikeli, pahalı ve dışa bağımlı‘ olan nükleer santral projelerini reddediyoruz. Elektrik Mühendisleri Odası olarak karar vericileri, nükleer santraller yerine güneş ve rüzgar başta olmak üzere ülkemizin büyük bir potansiyele sahip olduğu yenilenebilir enerji kaynaklarını değerlendirmeye çağırıyoruz."

(haber.sol.org.tr; 7.12.2018) 

 

Bağlantılar

haber.sol.org.tr/turkiye/emo-yalnizca-sinop-degil-tum-nukleer-projelerinden-vazgecin-252239
 


GAZİ İPEK HALK TV-OMBUDSMAN PROGRAMINA KATILDI

29.04.2019
 


Çok Okunanlar


GAZİ İPEK HALK TV-OMBUDSMAN PROGRAMINA KATILDI

TMMOB ENERJİ SEMPOZYUMU YÜRÜTME KURULU TOPLANTISI

SRİ LANKA’DAKİ TERÖR SALDIRISINDA GENÇ MESLEKTAŞIMIZ SERHAN SELÇUK NARİÇİ’Nİ YİTİRDİK…

“19 MAYIS 1919’DAN 6 MAYIS 1972’YE” PANELİ

İBRAHİM KAYPAKKAYA’NIN MEZARINA ZİYARET

NÜKLEER KARŞITI PANEL VE MİTİNG 26-27 NİSAN’DA SİNOP’TA YAPILACAK

SAMSUN ŞUBE DANIŞMA KURULU

“IRENEC 2019” BAŞLADI

1 MAYIS, EMEKÇİLERİN BİRLİK VE DAYANIŞMA GÜNÜNÜ KUTLUYORUZ!

SİNOP’TA NÜKLEER KARŞITI PANEL VE MİTİNG

Okunma Sayısı: 30


Tüm Yazılı Basında Odamız

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2019 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
KEY İnternet Hizmetleri