MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

KAMUDA ÇALIŞAN MÜHENDİS, MİMAR VE ŞEHİR PLANCILARININ SORUNLARI ÇALIŞTAYI 
TMMOB’nin “Krize Karşı Emeğimize, Mesleğimize ve Haklarımıza Sahip Çıkıyoruz” kampanyası kapsamında düzenlediği “Kamuda Çalışan Mühendis, Mimar, Şehir Plancılarının Sorunları Çalıştayı”, 15 Aralık 2018 tarihinde İnşaat Mühendisleri Odası Rüştü Özal Salonu’nda gerçekleştirildi.
 

 

"Kamuda Çalışan Mühendis, Mimar, Şehir Plancılarının Sorunları Çalıştayı"na EMO Yönetim Kurulu Başkanı Gazi İpek ve EMO Müdürü Cansel Aslan katılım sağladı.  Çalıştay, TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz`ın açılış konuşmasıyla başladı. Koramaz, sarsıcı bir kriz döneminden geçildiğini, ekonomi hızla küçülürken fiyat artışlarının devam ettiğini, yıllık enflasyonun yüzde 21`in üzerinde seyrettiğini belirtti. Fabrikaların üretimi durdurması, yatırım projelerinin iptal edilmesi, şirketlerin konkordato ilanları ve toplu işçi çıkarmaları nedeniyle işsizliğin giderek arttığını vurgulayan Koramaz, şunları söyledi:

"Yanlış ekonomi politikalarıyla ülkeyi bu duruma sürükleyen yöneticilerin kriz karşısındaki tutumu, krizin toplumsal sonuçlarını daha da derinleştirmektedir. Kriz karşısında siyasal iktidarın çözüm önerisi, ekonominin küçültülerek krizin bedelini emeğiyle geçinen yoksul kesimlere ödetmek olmuştur. Ülkemiz, sadece parası olanın para kazanabildiği bir rant ekonomisine mahkum edilmektedir."

Türkiye bu denli büyük bir krizle boğuşurken, iktidar sahiplerinin "savurganlık" ve "yolsuzluk" içinde yaşadığını dile getiren Koramaz, başlattıkları kampanya kapsamında yapılan çalışmaları aktardı. Kamudaki iş alanları giderek daraltılan mühendis ve mimarların üstlendikleri sorumluluk ve ürettikleri hizmetle karşılaştırılamayacak kadar kötü ekonomik ve sosyal koşullarla yüz yüze olduklarını belirten Koramaz, bugün 3 milyon 130 bin kamu çalışanının sadece yüzde 5`ine denk gelen 165 bin teknik personel olduğunu, bu sayının oldukça yetersiz kaldığını bildirdi. Güvenceli kadrolu atama yerine, esnek, kuralsız ve sözleşmeli usulle yapılan görevlendirmelerin kamusal istihdam politikası haline getirildiğini anlatan Koramaz, "Bu anlayış, emeğimizi değersizleştirdiği gibi, geleceğimizi de güvencesizleştirmektedir" dedi.

Son yıllarda Türkiye`nin yaşadığı en büyük sorunun "liyakat" olduğunu kaydeden Koramaz, şunları söyledi:

"Kamudaki atama ve yükselmelerin temel ölçütü liyakat değil, siyasal sadakat haline gelmiştir. Bu durum kamu hizmetinin niteliğini düşürdüğü gibi, iş barışını da ortadan kaldırmaktadır. Siyasal gerekçelerle yapılan görev değişiklikleri ile meslektaşlarımızın çalışma yaşamı güçleştirilirken, kamudaki kurumsal hafıza da yok edilmektedir. Kamudaki iş barışını yok eden diğer önemli sorun da ‘statü` meselesidir. Aynı işi yapıp, statü farklılığı nedeniyle farklı ücret alan çok sayıda mühendis, mimar ve şehir plancısı bulunmaktadır. Bu sorunu ortadan kaldırabilmek için kadro görev tanımları, mesleki eğitime, uzmanlıklara, deneyim ve bilgi birikimine saygı temelinde düzenlenmelidir. ‘Eşit işe eşit ücret ilkesi` kamu istihdamının temeli hale getirilmelidir."

Sunumlar

Çalıştayda Divan Başkanlığı görevini Ali İhsan İlhan üstlendi. İlk oturumda Prof. Dr. Onur Karahanoğulları, "Kamu Kavramı, Kamu Hizmeti ve Kamu Personel Rejimi" üzerine bir sunum gerçekleştirdi.

İkinci oturumda "Kamu Çalışanlarının Özlük Hakları, Mali ve Sosyal Durum Analizi" başlığı altında Kamu Yönetimi Uzmanı ve Makine Mühendisi Haydar Şahin ve Avukat Emre Baturay Altınok birer sunum yaptılar.

Üçüncü oturumda KESK Eş Genel Başkanı Aysun Gezen, "Kamu Çalışanlarının Sendikal Hakları ve Mücadele Süreci" üzerine bilgi verdi.

Son oturumda Maden Mühendisi Erşat Akyazılı, "KHK ile İhraç Edilen Mühendis, Mimar ve Şehir Plancılarının Durumu" üzerine sunumunu gerçekleştirdi ve ardından forum kısmına geçildi. Forum yöneticisi Ali İhsan İlhan`a yardımcı olmak üzere Elektrik Mühendisi Betül Taşar ve Maden Mühendisi Can aydemir hazır bulundular. Forumda çalıştaya katılım sağlayan kamuda çalışan mühendis, mimar ve şehir plancılarına söz verildi ve sunumlara ilişkin sorular yanıtlandı. EMO VE HABER-SEN`İN TRT İLE İLGİLİ AÇIKLAMASI ULUSAL KANAL HABER BÜLTENİ`NDE YER ALDI

28.05.2019
 


Çok Okunanlar


“KENDİNE AİT BİR ODA”

GEZİ DİRENİŞİ 6 YAŞINDA

HAVUZLAR İÇİN ACİL ÖNLEM ÇAĞRISI

KOMİSYON TOPLANTILARI

EMO VE HABER-SEN`İN TRT İLE İLGİLİ AÇIKLAMASI ULUSAL KANAL HABER BÜLTENİ`NDE YER ALDI

TMMOB 12. ENERJİ SEMPOZYUMU DÜZENLEME KURULU TOPLANTISI

GÖZ GÖRE GÖRE (CUMHURİYET)

HERKESİN BARIŞ,EŞİTLİK VE ADALET İÇİNDE YAŞAYABİLDİĞİ ŞEKER TADINDA NİCE BAYRAMLAR DİLERİZ.

EMO VE HABER-SEN`İN TRT İLE İLGİLİ AÇIKLAMASI ULUSAL KANAL`DA YAYINLANDI

Okunma Sayısı: 149


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2019 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
KEY İnternet Hizmetleri