MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 ANKARA ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

IBAN DUYURUSU

   · 

AİDAT ÖDEME

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AFYONKARAHİSAR   ANKARA   ÇANKIRI   ERZİNCAN   ERZURUM   KASTAMONU   KAYSERİ   KIRŞEHİR   KONYA   NEVŞEHİR   SİVAS   TOKAT   YOZGAT   AKSARAY   KIRIKKALE 
 

 
HUKUKİ DESTEK
 

EMO Ankara Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 2019.2

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

SİNYALSİZ 7 BİN KM VARKEN (SÖZCÜ GAZETESİ, 14.12.2018)İ


BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

 
Haber geldiğinde henüz gün ağarmamıştı. Ankara-Konya hattında çalışan yüksek hızlı tren (YHT) sefere çıktıktan 6 dakika sonra kılavuz lokomotifi ile çarpıştı.
 

Karın ve karanlığın ortasında dokuz kişi can verdi. Hastanelerde yüze yakın yaralı. Başkentin göbeğindeki facia, Çorlu‘da 24 kişinin yaşamını yitirmesine karşın, kimsenin sorumluluk üstlenmediği, yaptırım uygulanmadığı facianın beşinci ayında meydana geldi.

Gazetecilikte haberin halka duyurulacağı bağımsız bir kurumun varlığı tartışmasız çok önemlidir. Ama taşıdığı büyük öneme karşın tek gerek ve yeter koşul değildir.

Adaletsizliğe, liyakatsizliğe, kamu kaynaklarının yağmalanmasına itiraz eden; bu itirazını günlük konforu sürdürme uğruna pişkin bir sessizlikle takas etmeyen kararmamış vicdanınızın olması, bir kurumun yokluğunda dahi gazeteciliği mümkün kılabilir.

Meslektaşımız gazeteci Mustafa Hoş, halihazırda hiçbir kurumda maaşlı olarak çalışmıyor. Bununla birlikte toplumu sarsan olaylarda sosyal medya hesabını kullanarak etkileyici bir gazetecilik sergiliyor.

Çorlu‘da 24 kişinin yaşamını yitirdiği tren faciası, insanı çıldırtacak bir kayıtsızlık duvarına toslayacakken, belgeler üzerinden analiz edip doğru sorularla ihmaller zincirini görünür kılmayı başardı.

Hoş, dünkü faciada Ulaştırma Bakanlığı‘nın "O kılavuz lokomotif orada olmamalı" ifadesinin bir itiraf olduğunu yazdı. Haklı. Tıpkı "Bu ihmallerin üzerine gidilmezse  her an herkes ihmal cinayetine gidebilir" sözü gibi haklı.

Demiryolları dünyanın her yerinde en güvenli ulaşım aracı olarak kabul ediliyor. Türkiye‘de artık böyle değil. Temel nedeninin denetimsizlik ve liyakatsizlik olduğu ortada.

Bugün gibi hatırlıyorum. 2004 yılında Pamukova‘da 41 kişinin ölümüyle sonuçlanan "hızlandırılmış" tren kazasında, dönemin Başbakanı Erdoğan ile dönemin Ulaştırma Bakanı Yıldırım, dönemin TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman‘ın görevden alınması veya istifası gibi sorularına içerlemiş, neredeyse muhabirleri suçlayan bir tutum içine girmişlerdi.

(Karaman‘ın şu an AKP milletvekili olması bir şey anlatıyor olmalı.) Velhasılı yüzlerce insanın yaşamını yitirdiği tren kazalarının ardından etkili bir önlem ve yaptırım uygulanmadı. Sırf gövde gösterisi olsun diye açılan altyapısı tamamlanmamış yahut altyapısı tamam görünse de denetimsiz bırakılmış hatlarda, sorumluluğu perdeleme, buharlaştırma, klişe cümlelerle anlık yatıştırma politikası bugüne dek süregeldi. Yöneticileri hukuk devletinin gereğine davet etmek yerine, sorumlulukta dikkatleri dağıtma çabası sürüyor.

AKP eski milletvekili, İstanbul Ticaret Üniversitesi Öğretim Üyesi Mustafa Ilıcalı‘nın "Böyle bir olayın olması imkansız. Bir anormallik, çok özel bir durum olduğu açık. Aklıma başka şeyler geliyor" açıklaması da bu tutumun devam niteliğinde.

 

 

Birleşik Taşımacılar Sendikası Genel Başkanı Hasan Bektaş‘ın söylediklerine kulak verelim: Hattın Başkent Ray çalışmaları nedeniyle kapatıldığını, Temmuz 2018‘de açılması gerekirken Nisan 2018‘de açıldığını söyleyen Bektaş, sinyalizasyon sistemi yapımının hâlâ sürdüğünü vurguluyor. Yanı sıra ülke genelinde toplam hatların yaklaşık yüzde 30‘unda sinyalizasyon olmadığını da.

Gerçekten de daha bir hafta önceki TCDD hesaplarının görüşüldüğü TBMM KİT Komisyonu‘nda Genel Müdür İsa Apaydın‘ın sinyalizasyona dair verdiği bilgiler Bektaş‘ın verisiyle örtüşüyor:

"2018 yılı itibarıyla 11 bin 527‘si konvansiyonel, 1213 km‘si YHT hattı olmak üzere, toplam 12 bin 740 km‘ye ulaşan demiryolu ağımız bulunmakta. Hatlarımızını 5467 km‘si elektrikli, 5746 km‘si sinyalli hale getirilmiştir."

Bu demektir ki; henüz sinyalli hale getirilmeyen yaklaşık 7 bin km demiryolu var. Kurumsal ve sistemsel olarak sinyalizasyonu henüz eksik olan 7 bin km varken, başlatılan soruşturmanın akıbetini vatandaş olarak merak ediyoruz tabii.

 

Bağlantılar

https://www.sozcu.com.tr/2018/yazarlar/cigdem-toker/sinyalsiz-7-bin-km-varken-2794652/
 


ELEKTRİKLİ ARAÇ TEKNOLOJİLERİ KONULU WEBINAR DÜZENLENDİ

07.08.2019
 


Çok Okunanlar


ELEKTRİKLİ ARAÇLARDA BATARYA YÖNETİM SİSTEMLERİ VE ŞARJ DOLULUK ORANLARININ (SOC) KESTİRİLMESİ BAŞLIKLI WEBINAR GERÇEKLEŞTİRİLDİ

HAYDAR İLKER`İ KAYBETTİK

SİNYAL VE GÖRÜNTÜ İŞLEME KONFERANSI 5 - 6 EKİM 2019`DA ANKARA`DA

WEBINAR: BİYOMEDİKAL MÜHENDİSLİKTE YENİ TEKNOLOJİLER

ELEKTRİKLİ ARAÇ TEKNOLOJİLERİ KONULU WEBINAR DÜZENLENDİ

ENERJİ VERİMLİLİĞİ VE ISO 50001 ENERJİ YÖNETİM SİSTEMİ KONULU WEBİNAR DÜZENLENDİ

EMO ERZURUM İL TEMSİLCİLİĞİ’NDE ELEKTRİK TESİSLERİNDE TOPRAKLAMA EĞİTİMİ DÜZENLENDİ

GAZİ ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ MEZUNİYET TÖRENİNE KATILDIK

ANKARA’YI PARSEL PARSEL SATMAYA DEVAM EDİYORLAR!

NKP: YARIN ÇOK GEÇ OLABİLİR. NÜKLEER ÇÖZÜM DEĞİL, TEHDİTTİR!

Okunma Sayısı: 14


Tüm Basından Seçtiklerimiz

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2019 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
KEY İnternet Hizmetleri