MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 ANKARA ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

IBAN DUYURUSU

   · 

AİDAT ÖDEME

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AFYONKARAHİSAR   ANKARA   ÇANKIRI   ERZİNCAN   ERZURUM   KASTAMONU   KAYSERİ   KIRŞEHİR   KONYA   NEVŞEHİR   SİVAS   TOKAT   YOZGAT   AKSARAY   KIRIKKALE 
 

 
HUKUKİ DESTEK
 

EMO Ankara Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 2019.1

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

YAPAY ZEKÂ VE DOĞAL DİL İŞLEME SEMİNERİ DÜZENLENDİ 
EMO Ankara Şubesi, Bilgisayar Mühendisleri Odası ve ODTÜ Mezunları Derneği tarafından 15 Aralık 2018 Cumartesi günü `Yapay Zekâ ve Doğal Dil İşleme` başlıklı seminer, ODTÜ Mezunları Derneği Vişnelik Tesisleri Salon 56`da düzenlendi. Seminerde Prof. Dr. Fatoş Yarman Vural (ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölümü) “Yapay Zeka”, Dr. Ayşenur Birtürk (ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölümü) “Doğal Dil İşleme” konularını anlattı.
 

Seminerin açılışını yapan BMO Yönetim Kurul Üyesi Gülin Onat Bayır şunları söyledi;  "Etkinlikleri ODTÜ Mezunları Derneği, TMMOB BMO ve EMO Ankara Şubesi olarak birlikte yapıyoruz. Çünkü bir amaç birlikteliğimiz var. BMO olarak hem EMO hem de ODTÜ MD olarak güncel konularda farkındalık düzenleme gibi ortak amacımız var o nedenle bu toplantıları ortak yapıyoruz."

Gülin Onat Bayır`dan sonra söz alan EMO Ankara Şubesi YK Başkanı Ömürhan Soysal şöyle konuştu; " Hepinizi dostluk ve dayanışma ile selamlıyorum, hepiniz etkinliğimize hoş geldiniz. Bu dönem ODTÜ MD ve BMO ile birlikte konferanslar dizisi yapmaya başladık. Kasım ayı içinde derin öğrenme üzerine konferans gerçekleştirmiştik. Bu ay da sevgili Fatoş ve Ayşenur hocamızın katılımı ile yapay zeka ve doğal dil işleme üzerine bir konferans yapıyoruz. Bu konuda uzun süredir çalışma yürüten Fatoş Hocamızın alanına girmeden birkaç kelime dile getirmek istiyorum. İşin teknik konusunun ötesinde yapay zekada tartışılması gereken başka meseleler de var. Biz bunları EMO`da -BMO ile beraber- zaman zaman tartışma fırsatı buluyoruz. 2012 yılında yapay zekanın tekrar gündeme girmesiyle birlikte aslında iki tane temel konu önümüze tartışma başlığı olarak geldi. Etik ve emek boyutu. Bunları tartışmaya başlamamızın faydalı olduğunu düşünüyorum. 2011 yılında İngiltere`de kurulan bir etik kurul robotlarla ilgili bir yasa çıkardı ve robotların insan hayatına herhangi bir müdahalesi olamayacağını net bir şekilde tanımladı. Dolayısıyla bizleri de artık yapay zekâ tartışmalarında teknik boyutlarıyla birlikte etik boyutuyla tartışmamız gerekiyor. Robotların, insan iş gücüne katkısı nedir? Ucuz iş gücü mü yaratılıyor yoksa istihdama faydası mı oluyor. Bu başlıklar bugün yapacağımız etkinlikle birlikte bir sonraki dönem önümüzde duracak. Hocalarıma Odam adına çok teşekkür ediyorum. Umarım faydalı bir etkinlik olur, hepinize saygılar sunuyorum."

Ömürhan Soysal`dan sonra söz alan BMO YK Başkanı Hülya Küçükaras da seminerin açılışında şunları söyledi; "BMO Yönetim Kurulu adına hepinize saygıyla, sevgiyle merhaba diyorum. Bizler için böyle geniş katılımlı etkinlikler olması çok dilediğimiz bir şey.  Özellikle bilişim konuları pek çok alanın her şeyden önce yaşam biçimimizi doğrudan etkiliyor. Bu etkinlikleri düzenlerken Bilgisayar Mühendisler Odası olarak 3 temel amacı göz önünde bulundurduk. Birincisi meslektaşlarımızın kendilerini geliştirmeleri, özellikle öğrenci kardeşlerimizin yeni kavramları doğru öğrenmeleri ve beslenmeleri bizim için önemliydi. İkinci konu biz bilişimcilerin hep altını çizdiği bilişim kültürü yönüdür. Bilişim kültürü açısından da günlük yaşamımıza girmekte olan terimleri doğru öğrenmemizin çok önemli olduğu kanısındayız. Bu konularda ciddi önyargılara sizi çeken kitle iletişim araçlarında pek çok bilgi ile karşılaşıyorsunuz ama ne kadarının doğru olduğunda kuşku duyuyoruz. Üçüncü yönü ise işin toplumsal boyutu. Bizim yalnızca teknoloji olarak düşündüğümüz konular günlük yaşamda küresel ölçekte bizi etkilemeye başladı. O yüzden bu söyleşiyi daha çok bu tarafını hep beraber tartışalım istedik. Bütün bu çalışmalar  boyunca bizimle el ele olan ODTÜ MD`ye EMO`ya çok çok teşekkür ederiz.  Üniversitelerin bu kadar sustuğu veya susturulduğu bir dönemde üniversitelerin toplumcu çizgisinin olduğunu ve sürdüğünü kanıtlıyorlar bizlerle birlikte olarak. Çok teşekkür ediyorum iyi ki varsınız."

ODTÜ Mezunları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Nihal Uysal da şöyle konuştu; "Hoş geldiniz diyorum. BMO ve EMO`nun derneğimiz desteğiyle düzenlediği ikinci seminer. Geçen seminer gerçekten güzeldi. Katılımınız için teşekkür ediyorum."

Açılış konuşmalarının ardından Prof. Dr. Fatoş Yarman Vural (ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölümü) "Yapay Zeka", Dr. Ayşenur Birtürk (ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölümü) "Doğal Dil İşleme" konularında sunumlar yaptılar ve katılımcıların konularla ilgili sorularını yanıtladılar.

 

 YANGIN ALGILAMA SİSTEM TASARIMI BAŞLIKLI WEBİNAR GERÇEKLEŞTİRİLDİ

17.07.2019
 


Çok Okunanlar


GENÇ MÜHENDİSLER PİKNİKTE BULUŞTU

BİLGİSAYAR DESTEKLİ PROJE ÇİZİM İLKELERİ KONULU WEBİNAR DÜZENLENDİ

ELEKTRONİKTE ARIZA BULMA TEKNİKLERİ KONULU WEBİNAR DÜZENLENDİ

TS 8737 YAPI RUHSATI STANDARDININ YÜRÜTMESİ DURDURULDU

SMM ÜYELERİMİZLE TEST ÖLÇÜM ÇALIŞMA YÖNTEMLERİ TOPLANTISI DÜZENLENDİ

EMO ERZURUM İL TEMSİLCİLİĞİNDE ÜYE TOPLANTISI DÜZENLENDİ

ARAS ELEKTRİK DAĞITIM ŞİRKETİ YETKİLİLERİ İLE GÖRÜŞÜLDÜ

ENERJİ VERİMLİLİĞİ KONULU WEBİNAR DÜZENLENDİ

EMO ERZİNCAN İL TEMSİLCİLİĞİNDE ÜYE TOPLANTISI DÜZENLENDİ

YANGIN ALGILAMA SİSTEM TASARIMI BAŞLIKLI WEBİNAR GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Okunma Sayısı: 196


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2019 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
KEY İnternet Hizmetleri