MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 İZMİR ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

YENİ ÜYELİK

   · 

YAYIN SATIŞ LİSTESİ

   · 

HUKUKSAL ÇALIŞMALAR

   · 

İNDİRİM YAPAN KURULUŞLAR

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AYDIN   İZMİR   MANİSA 
 

 

EMO İzmir Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 349

Tüm Sayılar

 
ŞUBE ETKİNLİK GÖRSELLERİ
 
HALDUN BÜYÜKDORA ANMA
 
EYÜP SABRİ AKSÜT ANISINA ÖZEL EK
 
ÇALIŞANLARIN HAKLARI

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

KÖRFEZ GEÇİŞ PROJESİ’NİN ÇED OLUMLU KARARI İPTAL EDİLDİ 
İzmir Körfez Geçişi’ne ilişkin “ÇED Olumlu” kararının İzmir 3. İdare Mahkemesi tarafından iptal edilmesinin ardından, hazırlık çalışmalarının durdurulması ve verilen izinlerin iptal edilmesi istendi. Davayı açan kurumların düzenlediği basın toplantısında, Gediz Deltası’nın önemi vurgulanarak, mahkeme kararını uygulamayan kamu görevlilerinin cezai sorumluluğu doğacağı belirtildi.
 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı`nın İzmir Körfez Geçişi Projesi için verdiği ÇED olumlu kararı, İzmir 3. İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi. Davayı açan TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu (İKK), Ege Çevre ve Kültür Platformu, Doğa Derneği ve 85 yurttaşı temsilen İzmir Mimarlık Merkezi`nde ortak bir basın toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda davacılar adına konuşan Doğa Derneği`nden Neriman Erol, Gediz Deltası`nın, flamingolar başta olmak üzere çok sayıda kuş türünün dünyadaki en önemli yaşama alanlarından biri olduğunu belirterek, "Türkiye`deki 14 uluslararası öneme sahip Ramsar Alanı`ndan biri olan Gediz Deltası, aynı zamanda doğal sit alanı olarak da korunmakta. Türkiye`nin en büyük yüzölçümüne sahip kıyı sulak alanlarından biri ve 40 binden çok flamingonun yaşam alanı olan İzmir`in Gediz Deltası, UNESCO`nun Dünya Doğa Mirası ile ilgili dört kriterinin tamamını sağlamaktadır. Bu nedenle alınan karar, dünya doğa koruma içtihadı açısından da tarihi önem taşımaktadır" diye konuştu.

Projenin ilk olarak, 2014 yılında İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı`na aday olan Binali Yıldırım`ın seçim vaatlerinden biri olarak açıkladığını hatırlatan Erol, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ancak bugün mahkemenin kararı ile de görüyoruz ki, bilimsel ve hukuki açıdan projenin İzmir için uygun olmadığı kanıtlanmıştır. Daha önce de defalarca belirttiğimiz gibi, ‘Körfez Geçişi Projesi, İzmir için gelecekte çizilen senaryonun bir parçasıdır. O senaryoda doğal yapısından gitgide uzaklaşan, ekolojik değerlerini kaybeden, betonlaşmaya teslim edilmiş, ayrıcalıklı imar hakkı sağlayan, parça parça plan değişiklikleri ile yüksek rant artışlarının önü açılan, kıyılarını betona teslim eden rant talanı altında sağlıksız bir kent var."

"Derhal Uygulansın"
Anayasa`nın "Yasama ve yürütme organları ile idare, mahkeme kararlarına uymak zorundadır; bu organlar ve idare, mahkeme kararlarını hiçbir suretle değiştiremez ve bunların yerine getirilmesini geciktiremez" hükmünü hatırlatan Erol, İdari Yargılama Usulü Kanunu`ndaki "Danıştay, bölge idare mahkemeleri, idare ve vergi mahkemelerinin esasa ve yürütmenin durdurulmasına ilişkin kararlarının icaplarına göre idare, gecikmeksizin işlem tesis etmeye veya eylemde bulunmaya mecburdur. Bu süre hiçbir şekilde kararın idareye tebliğinden başlayarak otuz günü geçemez" ifadelerini de değindi.  Mahkeme kararlarının uygulanmaması durumunda "hukuk devleti" ilkesinin ihlal edileceği uyarısında bulunan Erol, kararın gereklerini yerine getirmeyen kamu görevlilerinin cezai sorumlulukları olacağına vurgu yaptı. 

Çevre Kanunu`nda yer alan "Çevresel Etki Değerlendirmesi incelemesi yapılmaksızın başlanan faaliyetler Bakanlıkça, proje tanıtım dosyası hazırlanmaksızın başlanan faaliyetler ise mahallin en büyük mülkî amiri tarafından süre verilmeksizin durdurulur" şeklindeki düzenlemeye de değinen Erol, "Sunduğumuz mahkeme kararıyla Körfez Geçişi projesinin ÇED olumlu kararı iptal edildiğinden, projeye ilişkin her türlü hazırlık çalışmasının derhal durdurulması, verilen her türlü iznin geri alınması gerekir" diye konuştu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile İzmir Valiliği`ne de seslenen Erol, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Körfez Geçiş projesine ilişkin mahkeme kararını gecikmeksizin, harfiyen uygulayın. Hükümete ve lüzumsuz proje yanlısı herkese; İzmir`i mahvedecek bu projeyi bir daha gündeme getirmemek üzere çöpe atma, tüm İzmirlilere de karara sahip çıkma çağrısında bulunuyoruz."
 PROF. DR. BELGİN EMRE TÜRKAY’DAN KONGRE DAVETİ

14.05.2019
 


Çok Okunanlar


BARIŞ TERKOĞLU SÖYLEŞİSİ: METASTAZ

ELEKTRİK FABRİKASI YARIŞMASI KOLOKYUM VE ÖDÜL TÖRENİ

ADALET VE DEMOKRASİ NÖBETİNE ÇAĞRI-BULUTSUZLUK ÖZLEMİ KONSERİ

TMMOB İZMİR YEREL KADIN KURULTAYI DÜZENLENDİ

SEMİNER : İNSAN HAREKET DESTEK SİSTEMLERİNE BAKIŞ: MÜHENDİSLİK YAKLAŞIMI

HAVUZLAR İÇİN ÖNLEM ÇAĞRISI (HÜRRİYET EGE)

ÖLÜMÜN NEDENİ DENETİM EKSİKLİĞİ (BİRGÜN)

HAVUZLAR İÇİN ACİL ÖNLEM ÇAĞRISI

YAZAR TERKOĞLU EMO`YA KONUK (HÜRRİYET EGE)

EMO: TESİSAT KONTROLÜ HAYAT KURTARIR (HABERTURK.COM)

Okunma Sayısı: 46


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2019 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
KEY İnternet Hizmetleri