MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

ELEKTRİĞE DAĞITIM ZAMMI (ANAYURT)


YAZILI BASINDA ODAMIZ


 
Elektrik Mühendisleri Odası, 1 Ocak itibarıyla elektrikte yapılan yüzde 10 indirim kararı ile dağıtım bedelinin de yüzde 15,7 artırıldığını duyurdu.
 

Salih KAPLAN

ANKARA (Anayurt) - Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu‘nun (EPDK) yeni tarifelerine ilişkin yaptığı yüzde 10 indirim kararı ile iletim, dağıtım, kayıp ve kaçak bedellerinden oluşan dağıtım bedelinin ise yüzde 15,7 artırıldığını duyurdu.

EMO, konut kullanıcılarının elektrik faturalarında yüzde 10 indirime gidilirken yapılan düzenleme ile dağıtım bedelleri artırılarak şirketlerin karının korunduğunu açıkladı. EMO‘nun açıklamasına göre, perakende enerji bedeli Ekim 2018‘e göre yüzde 19,2 düşürülürken iletim, dağıtım, kayıp ve kaçak bedelinden oluşan dağıtım bedeline yüzde 15,7 zam yapıldı. Ayrıca tüm abone grupları için dağıtım bedelinin artırılmasıyla sanayi, ticarethane, tarımsal sulama ve aydınlatmaya cüzi zam yapılırken, genel aydınlatma bedeli de yüzde 5,22 artırıldı.

EMO‘nun açıklamasında 1 Ocak 2019‘dan itibaren geçerli olmak üzere elektrik faturasında yapılan düzenlemeyle ilgili olarak, "İndirim yapılan kalemlere bakıldığında perakende enerji bedelinin yüzde 19,2 indirimle 34,53 kuruştan 27,91 kuruşa çekildiği, dağıtım bedelinin ise yüzde 15,7 zamla 13,32 kuruştan 15,41 kuruşa çıkarıldığı görülmektedir. Buna göre sanayi, ticarethane ve tarımsal sulama aboneleri, bırakın konutlara uygulanan indirimden faydalanmayı, çok küçük de olsa faturaları artırılmıştır. Sanayi, ticarethane ve tarımsal sulama kullanıcıları için yılbaşından itibaren elektriğe yapılan zam yüzde 71 ‘e ulaşmıştır" ifadelerine yer verildi.

"Bakanlık, vatandaşa müjde olarak sunduğu yüzde 10 indirim kararının perde gerisinde, şirketlerin karını artıracak bir uygulamaya daha imza atmıştır" denilen açıklamada şunlar dile getirildi: "Dağıtım bedellerine yapılan yüzde 15,7Tik zam doğrudan elektrik dağıtım şirketlerinin kasasına gidecektir. Son birkaç ayda dolar kurundaki düşüş doğrultusunda kamuoyunda fiyatların indirilmesi yönünde oluşan baskıyı karşılamak ve yerel seçimler öncesinde oy toplamak için gidilen bu indirim kararıyla bir taşla iki kuş vurmaya çalışan Bakanlık, bizleri yine şaşırtmamıştır."

(Anayurt; 5.1.2019)EMO VE HABER-SEN`İN TRT İLE İLGİLİ AÇIKLAMASI ULUSAL KANAL HABER BÜLTENİ`NDE YER ALDI

28.05.2019
 


Çok Okunanlar


“KENDİNE AİT BİR ODA”

`19 MAYIS 1919’DAN 6 MAYIS 1972’YE` PANELİ – DR. SEVİM BELLİ’NİN KONUŞMASI

“KENDİNE AİT BİR ODA”

EMO VE HABER-SEN`İN TRT İLE İLGİLİ AÇIKLAMASI KANAL B`DE YAYINLANDI

TRT İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASINA ÇAĞRI

EMO VE HABER-SEN`İN TRT İLE İLGİLİ AÇIKLAMASI KANAL B`DE YAYINLANDI

HAVUZLAR İÇİN ACİL ÖNLEM ÇAĞRISI

EMO VE HABER-SEN`İN TRT İLE İLGİLİ AÇIKLAMASI ULUSAL KANAL HABER BÜLTENİ`NDE YER ALDI

BURSA EMO GENǒTEN ZİYARET

19 MAYIS ATATÜRK’Ü ANMA GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI’NI KUTLAR, UMUTLARIN VE ÖZLEMLERİN ÇIĞ GİBİ BÜYÜDÜĞÜ, COŞKU DOLU DAHA NİCE BAYRAMLAR DİLERİZ.

Okunma Sayısı: 22


Tüm Yazılı Basında Odamız

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2019 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
KEY İnternet Hizmetleri