MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

BASIN AÇIKLAMASI - ELEKTRİK DAĞITIM ŞİRKETLERİNE ÇİFTE KIYAK 
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından açıklanan, 1 Ocak 2019 tarihinden geçerli olan ve vatandaşa “müjde” olarak sunulan elektrikte yüzde 10 indirim kararının perde arkasında, dağıtım şirketlerine çifte kıyak yapıldığı ortaya çıktı. Tüm abone gruplarında perakende enerji bedeli Ekim 2018’e göre değişik oranlarda düşürülürken; iletim, dağıtım, kayıp ve kaçak bedelinden oluşan dağıtım bedeli yüzde 15.7 artırıldı. Ayrıca devlet kurumu olan Elektrik Üretim A.Ş. nin dağıtım ve tedarik şirketlerine satış yaptığı toptan enerji bedellerinde %27.2 indirim yapıldı. Böylece şirketlerin karı korunurken; sanayi, ticarethane, tarımsal sulama ve aydınlatma tarifeleri cüzi de olsa zamlandı. 8 Ocak 2019 tarihinde TMMOBye bağlı Meslek Odaları Temsilcilerinin yanısıra Sivil Toplum Kuruluşları Temsilcilerinin de katılımıyla 8 Ocak 2019 tarihinde Şubemiz Yönetim Kurulu Başkanı Murat KARDAŞ tarafından yapılan basın açıklaması metnine yazımız devamından ulaşabilirsiniz.
 

undefined 

Basına ve Kamuoyuna 

Elektrik Dağıtım Şirketlerine Çifte Kıyak

01.01.2019 tarihinden geçerli olan elektrik tarifelerinde; sadece mesken tarifesine % 10`luk indirim uygulanmış, elektrik enerjisini temel girdi olarak kullanan sanayi grubu aboneleri ile ticarethane ve tarımsal sulama gruplarındaki aboneler söz konusu indirimden yararlandırılmamıştır. 

Bu tarifeyle birlikte son 13 ayda abone gruplarına göre vergi, fon ve paylar hariç elektrik fiyatlarındaki net artış; mesken %30.54, ticarethane %71.04, sanayi %71.0, tarımsal sulama %71.12, aydınlatma 70.49 olarak gerçekleşmiştir. 

Son tarifede Enerji Bedellerinde abone gruplarına göre; Mesken %19.2, Sanayi %3.9, Ticarethane %4.5 oranında indirimler yapılmasına rağmen tüm abone gruplarında Elektrik Dağıtım Bedellerine %15.7 zam yapılarak enerji maliyetindeki ucuzlamanın özel dağıtım şirketlerine kar olarak aktarılması sağlanmıştır. 

Elektrik Dağıtım Şirketlerine yapılan kıyak bununla da kalmamıştır. 

Bir kamu kurumu olan Elektrik Üretim AŞ (EÜAŞ)`ın toptan satış enerji birim bedeli 17,36 Kr/kWh`tan, 4,7265 kuruş indirim yapılarak 12,6335 Kr/kWh`a düşürülerek bir önceki dönem toptan satış tarifesinden %27.2 oranında indirime gidilmiştir. 

2017 yılında EÜAŞ`ın, kayıp/kaçak enerji ile aydınlatma tüketimlerini karşılamak üzere dağıtım şirketlerine 36,6 milyar kWh, görevli tedarik şirketlerine de 74,8 milyar kWh olmak üzere toplamda 111,4 Milyar kWh satış yaptığı göz önüne alındığında; 2017 yılı verileri baz alınarak yapılan hesaplamada, kamu üretim şirketi olan EÜAŞ`ın yapmış olduğu 4,7265 Kr/kWh`lik indirim ile dağıtım ve görevli tedarik şirketlerine yıllık bazda toplam 5-5,5 Milyar TL`lik bir destek sağlandığı görülmektedir.

Böylece başta mesken tarifesi olmak üzere tüm abone gruplarının enerji bedellerinde yapılan indirimler EÜAŞ toptan satış tarifesinde yapılan indirim ile sübvanse edilmeye çalışılmıştır. 

Sonuç olarak Enerji Bakanlığının, vatandaşa "müjde" olarak sunduğu yüzde 10 indirim kararının perde gerisinde, şirketlerin karını artıracak bir tarifeyi daha uygulamaya koyduğu görülmüştür. Dağıtım bedellerine yapılan yüzde 15.7`lik zammın, iletim sistemi kullanım bedeli dışındaki büyük kısmı elektrik dağıtım şirketlerinin kasasına gidecektir.

2018 yılında kur artışı, piyasa dengesi gibi gerekçelerle elektrik fiyatlarına çok yüksek oranlarda artışlar yapılmıştır. Ancak son birkaç ayda dolar kurundaki düşüş doğrultusunda kamuoyunda fiyatların indirilmesi yönünde oluşan baskıyı karşılamak ve yerel seçimler öncesinde oy toplamak için gidilen bu indirim kararıyla "bir taşla iki kuş vurmaya" çalışan Bakanlık, bizleri yine şaşırtmamıştır.

Elektriğin temel bir insan hakkı olduğu ve ekonominin ana girdisini oluşturduğu dikkate alınarak, enerji piyasasında kar esaslı piyasa politikaları yerine ülkemiz kaynaklarının en iyi şekilde değerlendirileceği, kamu yararını esas alan siyasi ve ticari müdahalelerden uzak özerk bir yapıya geçilmelidir.

Saygılarımızla.

8 Ocak 2019

Elektrik Mühendisleri Odası

Samsun Şube Yönetim Kurulu adına

Murat KARDAŞ

Yönetim Kurulu Başkanı

 

Dosyalar

(455 KB)ELEKTRİK FATURALARI NEDEN, NASIL ZAMLANDI?

12.02.2015
 


Çok Okunanlar


Okunma Sayısı: 81


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2019 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
KEY İnternet Hizmetleri