MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

ELEKTRİK ENERJİ BEDELİNDEKİ İNDİRİMİN TEK KAZANANI DAĞITIM ŞİRKETLERİ OLDU!


GÜNDEM

 
ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI DENİZLİ ŞUBESİ BASIN AÇIKLAMASI – 10.01.2019
 

 

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI DENİZLİ ŞUBESİ

BASIN AÇIKLAMASI – 10.01.2019

 

ELEKTRİK ENERJİ BEDELİNDEKİ İNDİRİMİN TEK KAZANANI

DAĞITIM ŞİRKETLERİ OLDU!

 

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından, 1 Ocak 2019 tarihi itibariyle geçerli olacağı açıklanan ve vatandaşa "müjde" olarak sunulan elektrikte yüzde 10 indirim kararının perde arkasında, dağıtım şirketlerine çifte kaynak aktarıldığı ortaya çıktı.

Tüm abone gruplarında perakende enerji bedeli  Ekim 2018`e göre; Orta Gerilim Sanayi Abonelerinde %2,7; Alçak Gerilim Abonelerinde ise; Sanayi`de %4,1  Ticarethanelerde %4,8,  Tarımsal Sulamalarda %4,3  Aydınlatmalarda %5,  Mesken Abonelerinde ise %23,7 oranında düşürülmesine rağmen, iletim, dağıtım, kayıp ve kaçak bedelinden oluşan DAĞITIM BEDELİ  %15.7 artırıldığı için bu fiyat değişiklikleri mesken aboneleri hariç diğer tüm abonelere az da olsa (%0,1-0,3 oranlarında) artış ile sonuçlandı.

Mesken abonelerinde ise perakende satış bedelinde %23,7 oranında fiyat indirimine rağmen büyük payı DAĞITIM ŞİRKETLERİ`nin aldığı DAĞITIM BEDELİ`ne yapılan %15,7 oranındaki artış nedeniyle sadece %9,5 oranında bir indirim gerçekleşmiş oldu.

Bu tarifeyle birlikte Aralık.2017 ayından Ocak.2019 ayına kadar geçen, son 13 ayda abone gruplarına göre vergi, fon ve paylar hariç elektrik fiyatlarındaki net artışlar;
İletim hattından bağlı abone gruplarında %77,62

 Orta Gerilim Sanayi Abonelerinde %72,11

 Alçak Gerilimden bağlı Abonelerde ise;

 Sanayi Abonelerinde %71,01 

 Ticarethanelerde %71,04   

 Tarımsal Sulamalarda %71,12

 Aydınlatmalarda %7 0,49 

 Mesken Abonelerinde ise %30,54 oranında gerçekleşti.

Elektrik Dağıtım Şirketlerine yapılan kaynak aktarımı bununla da kalmamıştır.

Bir kamu kurumu olan Elektrik Üretim AŞ (EÜAŞ)`ın bir önceki dönem toptan satış tarifesinde; 17,36 Kr/kWh olan toptan satış enerji birim bedelinde 4,7265 Kr/kWh yani  %27.2 oranında  indirim yapılarak 12,6335 Kr/kWh`a düşürülmüştür.

2017 yılında EÜAŞ`ın, dağıtım şirketlerine ve görevli tedarik şirketlerine toplamda 111,4 Milyar kWh satış yaptığı göz önüne alındığında;

2017 yılı verileri baz alınarak yapılan hesaplamada, kamu üretim şirketi olan EÜAŞ`ın yapmış olduğu 4,7265 Kr/kWh`lik indirim ile dağıtım ve görevli tedarik şirketlerine yıllık bazda toplam  5-5,5 Milyar TL`lik bir destek sağlandığı görülmektedir.

Tüm bu verilere bakıldığında, elektrik tüketici abonelerine  (Mesken hariç) yansımayan yapılan indirim ve kaynak aktarımlarının, EÜAŞ`ın Toptan Satış Tarifesi`nde yapılan indirim ile sübvanse edilmeye çalışıldığı anlaşılmaktadır.

Siyasi iktidar yaptığı son açıklamada; Devletten Sosyal Yardım alan 2,5 milyon hane civarında olan en düşük gelir grubuna, hane başına aylık 150kWh. (yaklaşık 80,-TL/ay karşılığı) elektriğin bedelsiz verileceğini açıklamıştır.

Meslek Odamız uzun yıllardır, Elektriğin temel bir insan hakkı olduğu ve ödeme imkanı olmayan hanelere aylık ihtiyacı olan elektriğin bedelsiz verilmesi gerektiğini çeşitli platformlarda ifade etmektedir.

Ancak bu sorunun çözümü sadaka gibi verilen elektrik değil, SOSYAL YARDIMLARLA geçinmeye çalışan iki buçuk milyon hanenin, kendine yeterli, insanca yaşamını sağlayacak, kimseden yardım almak zorunda kalmayacağı ekonomik güce kavuşturulmasıdır.

Dünyada gelir dağılımı eşitsizliğinin en yüksek olduğu ülkelere bakıldığında ülkemiz 12 yılı aşkın süredir, maalesef Dünyada en kötü 3 ülke arasında yer almaktadır. Sorunlar pansuman tedbirlerle çözülemeyecek kadar ciddi ve büyüktür.

2018 yılında kurdaki artış ve dalgalanmalar, piyasa dengesi gibi gerekçelerle elektrik fiyatlarına çok yüksek oranlarda artışlar yapılarak, enerjinin temel bir insan hakkı olduğu ve enerji fiyatlarının herkesin ulaşabileceği düzeyde olması gerektiği göz ardı edilmiştir. Ancak son birkaç ayda kurlardaki düşüş doğrultusunda kamuoyunda fiyatların indirilmesi yönünde oluşan baskıyı karşılamak ve yerel seçimler öncesinde oy toplamaya yönelik yapılan bu indirim kararıyla "bir taşla iki kuş vurmaya" çalışılması, bizleri şaşırtmamıştır.

Elektriğin temel bir insan hakkı olduğu ve ekonominin ana girdisini oluşturduğu dikkate alınarak, enerji piyasasında kar esaslı piyasa politikaları yerine, Ülkemiz kaynaklarının en iyi şekilde değerlendirileceği, kamu yararını esas alan siyasi ve ticari müdahalelerden uzak özerk bir yapıya geçilmelidir.

Saygılarımızla.

 

10.01.2019

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI

DENİZLİ ŞUBESİ  YÖNETİM KURULU

 

 

Bağlantılar

www.denizlihaber.com/ekonomi/odalar/elektrikte-yapilan-yuzde-10-indirim-indirim-degilmis/?fbclid=IwAR22TW381mHm_rnw-wp-6RWTdLeA5VUlKcmfcr79sxJFOa86V1-bxrgMmNk
 
www.ahalitv.com/denizli-emo-elektrikte-kazanan-dagitim-sirketi/
 


TMMOB HAFTASI ETKİNLİKLERİ 2018- MEHMET ÖZDAĞ-EKONOMİK KRİZİN ENERJİ SEKTÖRÜNE ETKİLERİ

02.11.2018
 


Çok Okunanlar


MİSEM KAPSAMINDA `YG TESİSLERİNDE İŞLETME SORUMLULUĞU EĞİTİMİ` EMO DENİZLİ ŞUBE`DE YAPILDI

Okunma Sayısı: 70


Tüm Gündem

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2019 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
KEY İnternet Hizmetleri